سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

امضاهای جعلی پای طرح سه فوریتی/ اعتراض نمایندگان به اقدام غیراخلاقی در مجلس

به نظر می‌رسد که طراحان طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای برای جمع آوری امضا به هر آب و آتشی زده‌اند. عده‌ای نامه ای را در جهت حمایت از سخنان مقام معظم رهبری در خصوص مذاکرات هسته ای امضا کرده‌اند و برخی یک طرح دوفوریتی را، اما نهایتا طرح مذکور با ۸۰ امضا در جلسه علنی روز سه شنبه تقدیم هیات رییسه شده است.

به نظر می‌رسد که طراحان طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای برای جمع آوری امضا به هر آب و آتشی زده‌اند. عده‌ای نامه ای را در جهت حمایت از سخنان مقام معظم رهبری در خصوص مذاکرات هسته ای امضا کرده‌اند و برخی یک طرح دوفوریتی را، اما نهایتا طرح مذکور با ۸۰ امضا در جلسه علنی روز سه شنبه تقدیم هیات رییسه شده است.

در ماده واحده این طرح سه فوریتی آمده است: دولت و مسئولین سیاست خارجی و اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای موظفند هرگونه ارتباط و مذاکره با آمریکایی‌ها در موضوع هسته‌ای را تا زمانی که دولت آمریکا رسما و علنا تهدید ملت قهرمان ایران را کنار نگذارد، قطع کرده و مذاکرات را با بقیه گروه ۱+۵ بدون حضور آمریکایی‌ها ادامه دهند.

این طرح در حالی خواستار توقف مذاکرات هسته ای می‌شود که برخی از کسانی که اسمشان به عنوان امضا کننده قید شده نه اعتقادی به این روش دارند و نه از امضای چنین طرح اطلاع داشته‌اند.

یوناتن بت کلیا، نماینده آشوری‌ها در مجلس شورای اسلامی یکی از این افراد است که در گفت‌و‌گو با فرارو از عدم صداقت در زمان جمع آوری امضا گلایه کرد و گفت: من شخصا از تیم مذاکره کننده هسته ای حمایت می‌کنم و بار‌ها مراتب قدرانی خود را به آقای ظریف و رییس جمهور اعلام کرد‌ام.

وی افزود: آنچه که امضا کرده بودم نامه ای در جهت حمایت و تقویت صحبت‌های مقام معظم رهبری در خصوص مذاکرات بود اما اکنون چیز دیگری تقدیم هیات رییسه شده است.

بت کلیا با اشاره به اشتباه خود در مورد امضای نامه بدون مطالعه آن، گفت: تا جایی که میدانم عده دیگری از همکاران نیز همین اشتباه را کرده‌اند.

وی با تاکید بر ضرورت پیگیری این گونه اقدامات در مجلس، گفت: روشن است که این روش‌ها نتیجه ای غیر از افزایش تنش ندارد.

در همین حال حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس نیز با انتقاد از اقدام کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در امضا گرفتن از نمایندگان، گفت: ایشان طرح دو فوریتی درباره مذاکرات هسته‌ای را برای امضا پیش ما آوردند اما بعد متوجه شدیم این طرح سه فوریتی بوده است.

وی در گفت‌و‌گو با ایسنا مخالفت خود را با طرح سه فوریتی اعلام کرده و گفته است که بنده به همراه آقایان مطهری، محمد تقی توکلی، نقوی حسینی و حتی اسماعیل کوثری با طرح سه فوریتی مخالفیم و در اعتراض به این اقدام آقای کریمی قدوسی حتی امضایمان از طرح دو فوریتی را هم پس گرفته‌ایم.

اما برخی از نمایندگان نیز با اطلاع کامل از طرح سه فوریتی خواستار توقف مذاکرات شده‌اند. عباس زارع‌زاده، عضو کمیسیون شورا‌ها در گفت‌و‌گو با فرارو در این خصوص گفت: می‌دانم که می‌خواهید بگویید برای طرح دو فوریتی امضا گرفتند اما بنده با اطلاع کامل یک طرح سه فوریتی را امضا کردم.

وی افزود: این طرح در حقیقت مقابله مثل با اقدامات سنای آمریکا است و ما خواهان حفظ شئونات کشور در مذاکرات هسته ای هستیم.

احمد آریایی‌نژاد، عضو کمیسیون بهداشت و درمان نیز از دیگر نمایندگانی است که آگاهانه و با اراده خود این طرح را امضا کرده و در این خصوص به فرارو گفت: آمریکایی‌ها سیاست چماغ و هویج پیش گرفته‌اند ما به این سیاست تن نمی‌دهیم.

با این حال پیگیری‌های فرارو در این خصوص نشان می‌دهد که امضا کنندگان نامه حمایت از رهبری که بعدا به طرح سه فوریتی تغییر کرده است سهم زیادی در این فهرست ۸۰ نفره اعلامی دارند.

روبرت بگلریان، نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه چنین طرحی را ندیده است،به فرارو گفت: آقای کریمی قدوسی به ما گفتند که این نامه ای برای حمایت از فرمایشات رهبری در خصوص مذاکرات است.

وی با تاکید بر غیر اخلاقی بودن این شیوه برای جمع آوری امضا گفت: در جلسه روز چهارشنبه مجلس حتما موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

روح الله بیگی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در گفت‌و‌گو با فرارو از امضا کردن یک نامه برای حمایت از صحبت‌های رهبری گفت.

وی با اشاره به اینکه فرمایشات رهبری در همه زمینه‌ها به خصوص مذاکرات هسته ای فصل الخطاب است، گفت: با توجه به این اصل نامه را امضا کردیم.

بیگی همچنین با تاکید بر غیراخلاقی بودن اقدام صورت گرفته، گفت: این اقداماتشان مجلس و نمایندگان را زیر سوال می‌برد. فردی که امضا جمع می‌کند وظیفه دارد همکاران را از متن مورد نظر به درستی آگاه کند زیرا فرصت مطالعه دقیق آن در صحن وجود ندارد اما این عدم فرصت نباید موجب این رفتار‌ها باشد.

علی سامری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز از دیگر نمایندگانی است که یک نامه برای حمایت از مواضع مقام معظم رهبری در خصوص مذاکرات را امضا کرده و از طرح سه فوریتی بی‌اطلاع است.

وی در گفت‌و‌گو با فرارو ضمن ابراز بی‌اطلاعی از چنین طرحی گفت: آنچه که امضا کردم تنها یک نامه حمایت از صحبت‌های رهبری بود.

گفتنی است که محسن بیگلری نماینده سقز و بانه نیز در گفت‌و‌گویی با ایرنا گفته بود که ما به هیچ عنوان این طرح را امضا نکرده‌ایم.


او امضای خود پای این طرح را "جعلی" خواند و گفت "طراح این طرح با جملاتی متفاوت با متن آن از نمایندگان امضا گرفته است."


وی در توضیح این مطلب گفت: زمانی که کریمی قدوسی برای گرفتن امضا پیش ما آمد فقط جمله انتهایی برگه‌ای که در بالای آن هم اکنون به عنوان سه فوریتی نوشته شده است را نشان داد و گفت می‌خواهیم نامه‌ای به رییس جمهوری بنویسیم تاشان خود را در مذاکرات هسته‌ای حفظ کنیم.

همچنین محمدحسین فرهنگی با تائید این مسئله گفته است که تعدادی از نمایندگان روز سه شنبه به هیأت رئیسه مراجعه کرده و تذکر کتبی خود را نسبت به این اقدام نماینده مردم مشهد اعلام کردند و نسبت به آن شکایت داشتند. ما نیز برای بررسی بیشتر موضوع این شکایت را به اداره قوانین مجلس ارجاع دادیم.

فرارو
 
 
 

 
 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٢-١٣٩۴, ٢١:۵۵

   

پر مبحث ترین ها