سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

داستان بي‌پايان حمله به مطهری

در مسير رفتن به مراسم «توديعش» است. مراسمي كه انگار مدت‌ها بوده انتظار برگزاري آن را داشته است. فرماندار سابق جهرم كه صادقانه مي‌گويد اصلاح‌طلب است ديروز به مراسم توديعش رفت تا معارفه جايگزينش كه از نزديكان به دولت سابق است برگزار شود. حجت‌الله رضايي روز چهارشنبه كه دفتر خود را ترك كرد ديگر مي‌دانست كه به اين دفتر نمي‌رود و خبر بركناري برايش مخابره شده بود. تغيير فرمانداران اين‌بار وارونه رخ داده است. اين‌بار يك فرماندار همسو مي‌رود و يك فرماندار نزديك به دولت سابق جايگزينش مي‌شود. تغيير فرماندار دو دليل داشته است. هم فشار نمايندگان استان به استاندار موثر بوده است و هم كمكي كه فرماندار به علي مطهري كرده است.


در مسير رفتن به مراسم «توديعش» است. مراسمي كه انگار مدت‌ها بوده انتظار برگزاري آن را داشته است. فرماندار سابق جهرم كه صادقانه مي‌گويد اصلاح‌طلب است ديروز به مراسم توديعش رفت تا معارفه جايگزينش كه از نزديكان به دولت سابق است برگزار شود.

حجت‌الله رضايي روز چهارشنبه كه دفتر خود را ترك كرد ديگر مي‌دانست كه به اين دفتر نمي‌رود و خبر بركناري برايش مخابره شده بود. تغيير فرمانداران اين‌بار وارونه رخ داده است. اين‌بار يك فرماندار همسو مي‌رود و يك فرماندار نزديك به دولت سابق جايگزينش مي‌شود. تغيير فرماندار دو دليل داشته است. هم فشار نمايندگان استان به استاندار موثر بوده است و هم كمكي كه فرماندار به علي مطهري كرده است.

فرمانداري كه مي‌گويند نقش اصلي را در آرام كردن حادثه شيراز داشته است و جلسه دلجويي استاندار با علي مطهري را او ترتيب داده است. درست يك هفته بعد از احتمالي كه مشاور رييس‌جمهور براي تغيير در استان‌ها داد و سخنگوي دولت هم آن را تاييد كرد خبرهاي جديدتري هم آمد. بركناري فرمانداري كه اين‌بار همسو با دولت بود. حالا دولت است و فرمانداراني كه همسو نيستند و مي‌مانند و فرمانداراني كه همسو نيستند و مي‌آيند. حجت‌الله رضايي از علت بركناري‌اش مي‌گويد؛ از تهديد‌هايي كه چند ماهي بوده مي‌شده و با حادثه شيراز و كمك به علي مطهري شدت پيدا كردند. مي‌گويد از رييس‌جمهور و وزير كشور براي مديريت حادثه «چاقو زن سريالي جهرم» لوح تقدير گرفته است و بسياري از مسائل ديگر كه تمايل منتشر شدن آنها را ندارد.

متن گفت‌وگوي اعتماد با حجت‌الله رضايي كه تا روز چهارشنبه فرماندار شهر جهرم بوده است را در ادامه مي‌خوانيد:

آيا صحت دارد كه شما بركنار شده‌ايد؟
بله

خبر بركناري‌تان را چه روزي شنيديد؟
مدت‌ها بود كه تهديد به بركناري مي‌شدم اما روز چهارشنبه رسما به من ابلاغ شد كه بركنار شده‌ام و روز يكشنبه (ديروز) مراسم توديع و معارفه برگزار خواهد شد.

اشاره داشتيد كه مدت‌ها بود تهديد به بركناري مي‌شديد. علت چه بود؟
چند ماهي است كه چند نماينده استان فارس طي تذكراتي به وزير كشور خواهان اين مي‌شدند كه فرمانداران منتسب به جريان فتنه كه ظاهرا منظورشان من بودم بركنار شوند.

اين نمايندگان جز تذكر كار ديگري هم كرده بودند؟
بله يكي از نمايندگان در حوزه كاري دولت در فرمانداري دخالت‌هاي بيش از اندازه‌اي مي‌كرد.

منظور شما از اين دخالت چيست؟
اين دخالت‌ها تا جايي شدت يافته بود كه ما اجازه عزل و نصب يك كارمند را هم در جهرم نداشتيم. اين نماينده اجازه اين كار را هم از ما گرفته بود. اين در حالي است كه ما به عنوان نماينده دولت در استان بايد استقلال در مديريت داشته باشيم نه اينكه شرايط به اين شكل جلو برود. البته اين استقلال در مديريت مي‌تواند با تعامل هم همراه باشد.

اشاره به تذكرات نمايندگان داشتيد. كمي توضيح مي‌دهيد كه عملكرد شما در حوزه فرمانداري جهرم چگونه بوده است؟
ببينيد آنچه كه ما در طول اين يك سال انجام داده‌ايم همان مشي اعتدالي بوده كه از سياست‌هاي دولت تدبير و اميد بوده است. ما بر اساس همين مشي جلو رفتيم اما بايد توجه داشته باشيد كه يكي از وظايف مشخص فرماندار حفظ نظم و امنيت اجتماعي و سياسي حوزه كاري‌اش است ما هم تلاش داشتيم تا همواره اين تامين امنيت اولويت اول‌مان باشد. اگر خاطرتان باشد در آذرماه سال گذشته حادثه‌اي در جهرم رخ داد كه خبرساز شد.

بحث چاقوكشي بر روي زنان؟
بله. يك چاقوزن سريالي به زنان جهرم حمله كرده بود كه اين موضوع درست پس از حادثه اسيدپاشي اصفهان رخ داده بود اما ما توانستيم با همكاري دوستان قوه قضاييه و بسيج و سپاه اين بحث را در عرض چند ساعت برطرف و يك غائله بزرگ را لغو كنيم. در همين راستا هم استاندار، رييس‌جمهور، وزير كشور و شوراي امنيت كشور از من تشكر كردند و لوح تقدير به اينجانب دادند. يعني مي‌خواهم بگويم كه تنها شش ماه پيش، از عملكرد من نه تنها رضايت وجود داشت بلكه قدرداني هم شده بود.

پس شما علت اصلي اين بركناري را فشار نمايندگان مجلس مي‌دانيد؟
بله يكي از نمايندگان عضو جبهه پايداري صراحتا براي بركناري من اصرار داشته است.

ظاهرا كمك شما به آقاي مطهري در زمان حمله‌اي كه به ايشان در شيراز شده بود، در اين بركناري موثر بوده است؛ اينطور نيست؟
بله، تلاش من براي كم كردن آسيب‌هاي جريان حمله به آقاي مطهري باعث شد كه تهديد‌ها و درخواست‌ها براي بركناري من شدت پيدا كند.

شما در كمك به آقاي مطهري نقش داشتيد؟
بله من قبل از حادثه، در حين حادثه و بعد از حادثه نقش زيادي در كمك به آقاي مطهري داشتم.

مي توانيم علت اصلي بركناري شما را كمك به آقاي مطهري بدانيم؟
بله، به نظر خودم هم علت اصلي همين است.

گفته شده كه شما استاندار را وادار به دلجويي از آقاي مطهري كرديد. صحت دارد؟
بله، من بعد از حادثه شيراز مرتب با آقاي مطهري در تماس بودم و از ايشان خواهش كردم كه درخواست براي جلسه دلجويي را قبول كنند. نهايتا هم با اين تلاش‌ها بود كه جلسه دلجويي استاندار از آقاي مطهري در دفتر پاسداران هماهنگ شد.

شما از تيرماه سال گذشته سرپرست فرمانداري جهرم بوديد، درست است؟
بله، حتي حكم فرماندار شدن من هم كه از سوي معاون سياسي وزير كشور مورد موافقت قرار گرفته بود، به دفتر وزير كشور رفته بود اما بر اساس آنچه كه من شنيده‌ام فشارها باعث شده است تا وزير حكم فرمانداري من را امضا نكند.

چه كسي جايگزين شما شده است؟
فردي به اسم آقاي عليرضا صحراييان كه مديركل فني استانداري در دولت آقاي احمدي‌نژاد بوده است.

شايد جالب باشد كه رويكرد سياسي شما و سابقه‌تان را هم بدانيم؟
من صادقانه مي‌گويم كه اصلاح‌طلب هستم و بر اساس سياست‌هاي دولت در اين مدت جلو رفته‌ام و هيچ‌وقت هم قدمي در اين راستا برنداشته‌ام كه رويكرد سياسي‌ام را در تصميم‌گيري‌هايم دخيل كنم. من در گذشته در راديو گفت‌وگوي صدا و سيما جمهوري اسلامي فعاليت مي‌كردم و هميشه هم در فعاليت‌هايم با تقدير مديران بالادستي‌ام مواجه بوده‌ام.

عزل فرماندار جهرم ارتباطي با حادثه مطهري ندارد
سيد محمد احمدي، استاندار فارس هم در مورد علت بركناري رضايي گفت عزل ايشان هيچ ربطي به حادثه آقاي مطهري در شيراز ندارد و اين حرف بي‌پايه است و خود ايشان بهتر از هركسي مي‌دانند كه اين جابه‌جايي ربطي به حوادث شيراز ندارد. مي‌ترسم كه در روزهاي آينده يك كاميون هم كه در خرم‌آباد تصادف مي‌كند بگويند به خاطر آقاي مطهري و حوادث شيراز بوده است.

در كل نبايد اين اتفاق را به مسائل پيش آمده براي آقاي مطهري مرتبط كرد و من از همه خواهش مي‌كنم كه اسم آقاي مطهري را براي هر اتفاقي يدك نكشند. به گزارش جماران، وي درباره دخالت نمايندگان مجلس در امور دولت گفت: اين كار اشتباهي است. قوه مجريه و مقننه هركدام وظايفي دارند كه بايد به آن بپردازند. نماينده جهرم نيز بايد پاسخگوي سوالات آقاي رضايي باشد.
منبع: روزنامه اعتماد

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٢-١٣٩۴, ١۵:۴٧

   

پر مبحث ترین ها