سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

قوه قضایه با تفرقه افکنان برخورد کند

بروز شده : ۴-٠٣-١٣٩۴, ٢٣:۵١    نسخه چاپی    
عده ای بدون توجه به مصالح کشور و فرمایشات رهبری اقدام می‌کنند." یک کار‌شناس مسایل سیاسی با بیان این مطلب بر ضرورت جلوگیری از اقدامات غیرقانونی مانند توزیع شب نامه، تجمعات غیرقانونی و... تاکید کرد.


چند روز پیش مقام معظم رهبری در جمع قاریان قرآن کریم با تاکید بر اینکه «هر حنجره‌ای که در جهت اختلاف‌افکنی کار کند، بلندگوی دشمن است»، گفتندکه «ایجاد اختلاف تحت عناوین شیعه و سنی، عرب و عجم، و قومیت‌ها و ملیت‌ها و تعصبهای ناسیونالیستی، در دستور کار بدخواهان امت اسلامی قرار دارد که باید با بصیرت و عزم در مقابل آن ایستاد.»

در این میان برخی گزارش ها از پخش شب نامه های تفرقه افکن حتی در نماز جمعه حکایت دارند.

روزنامه جمهوری اسلامی با استناد به تماس‌های برخی از نمازگزاران با این روزنامه از توزیع نشریات تفرقه افکن خبر داده و نوشته است «آن‌ها – تماس گیرندگان - گفتند که نماز جمعه باید تجلیگاه وحدت باشد ولی متاسفانه هر هفته تعدادی نشریه تفرقه‌افکن که پر از ناسزاگویی و مطالب ضد وحدت است در نماز جمعه تهران توزیع می‌شود و ستاد نماز جمعه باید در اجرای نظر رهبری، مانع توزیع این قبیل نشریات شود.»

آیت الله محسن غرویان مدرس حوزه علمیه قم دراین باره  به فرارو گفت: عده ای در عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری التزام ندارند و اگر چه در ظاهر وانمود می‌کنند اما در مرحله عمل بر خلاف تاکیدات ایشان حرکت می‌کنند. توزیع شب نامه تفرقه افکن در نماز جمعه نیز مصداق همین عدم التزام است.

وی با اشاره به اینکه برخی بدون توجه به مصالح کشور حرکت می‌کنند، ادامه داد: این افراد وضعیت بحرانی کشور درحوزه‌های سیاسی و اقتصادی را درک نمی‌کنند. بنده در خبر‌ها خواندم که فرمانده نیروی زمینی از تحرکات داعش در نزدیکی مرزهای ما خبر داده است و اگر این خطر جدی را درک کنیم روشن می‌شود که حفظ انسجام داخلی چقدر ضرورت دارد.

به گفته این مدرس حوزه علمیه قم اکنون زمان آن نیست که با توزیع شب نامه، سخنرانی و تجمع مسئولان و نیروهای کشور را با توهین و تحقیر تضعیف کنیم.

غرویان در پاسخ به این پرسش که چطور باید مانع این اقدامات شد، گفت: به نظر بنده خیلی راه عملی وجود ندارد و نمی‌توان مانع توزیع شب نامه شد چون آن‌ها از جیب افراد وارد و توزیع می‌شود لذا این مردم هستند که باید این تفکرافکنان را طرد کرد و با بی‌توجهی به آنان نشان دهند که این روشن کارایی ندارد.

وی در مورد وظایف ستاد نماز جمعه و نهادهای قضایی مسئول نیز گفت: کاری که ستاد نماز جمعه می‌تواند انجام دهد این است که اطلاعیه کتبی صادر کرده یا از تریبون نماز جمعه اعلام کند که این اقدامات خلاف قانون است. طبیعتا مرحله بعد به عهده قوه قضاییه است که با توزیع کنندگان شب نامه‌ها و تفرقه افکنان که موجب تشویش اذهان عمومی می‌شوند، برخورد کند.

روشن است که استفاده از روش‌های غیر قانونی- مانند توزیع شب نامه – برای اعلام نظرات و اعتراضات پیامدی غیر از ایجاد اختلاف و درگیر کردن نیرو‌ها و مسئولان داخلی نخواهد داشت. موضوع این شب نامه‌ها اختلافات قومی و مذهبی باشد یا اعتراض به سیاست‌های داخلی و خارجی دولت تفاوتی ندارد چون ادامه این شیوه موجب ترویج بی‌قانونی خواهد شد. توزیع کنندگان شب نامه اگر مانعی سر راه خود نبینند، تجمعات و راهپیمایی غیر قانونی برگزار می‌کنند و پس از آن معلوم نیست که چه خواهند کرد.

اگر قرار باشد هر گروه و جریانی در کشور با این شیوه عقاید خود را بیان کند باید هر روز در یک مکان تجمعات غیرقانونی را شاهد بشیم و بدون شک در آن شرایط سنگ روی سنگ بند نخواهد شد لذا انتظار این است که مسئولان مربوطه با جدیت به این مسایل رسیدگی کنند و مانع ذبح قانون با این اقدامات شوند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٣-١٣٩۴, ٢٣:۵١

   

پر مبحث ترین ها