سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزیر خارجه فرانسه

فرانسه با توافق هسته‌ای بدون دسترسی به مراکز نظامی ایران مخالفت می‌کند

بروز شده : ٧-٠٣-١٣٩۴, ١۵:۵٠    نسخه چاپی    
لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، گفته است که کشورش بدون گنجاندن دسترسی بازرسان به همه تاسیسات ایران، از جمله تاسیسات نظامی، در توافق هسته‌ای با ایران، آن را نخواهد پذیرفت.


 لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، گفته است که کشورش بدون گنجاندن دسترسی بازرسان به همه تاسیسات ایران، از جمله تاسیسات نظامی، در توافق هسته‌ای با ایران، آن را نخواهد پذیرفت.

به گزارش بی بی سی، فابیوس در جمع نمایندگان پارلمان کشورش گفت: "فرانسه [توافق] را بدون اینکه روشن باشد در همه تاسیسات ایران، از جمله مراکز نظامی، بازرسی ممکن است، نخواهد پذیرفت."

او گفت فرانسه خواهان رسیدن به توافق است "اما نه توافقی که به ایران اجازه می‌دهد بمب اتمی بسازد. این موضع فرانسه است، موضعی مستقل و صلح‌طلبانه."

در همین حال علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری علی اکبر ولایتی شامگاه چهارشنبه با حضور در مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به ارتش خلق چین، گفت: «تمام تلاش جمهوری اسلامی ایران به سرانجام رسیدن مسالمت آمیز پرونده هسته ای است اما در این بین چنانچه زیاده خواهی هایی از سوی برخی کشورهای غربی مشاهده شود، ایستادگی و کوتاه نیامدن از حقوق ملت ایران اولویت اول و آخر در برخورد با آنان خواهد بود.»

ایران و کشورهای ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و آلمان) می‌خواهند که تا ۹ تیر ماه درباره مسائل مورد اختلاف به توافق جامع برسند. یکی از مسائلی که در هفته‌های اخیر اختلاف درباره آن پررنگ شده بازرسی از مراکز نظامی ایران است.

مقام‌های کشورمان تاکید دارند که اجازه چنین بازرسی‌هایی را نمی‌دهند.

فرانسه یکی از اعضای دائم شورای امنیت است که حق وتو دارد. مطابق تفاهمی که طرفین کرده‌اند توافق نهایی هسته‌ای ایران در قالب یک قطعنامه شورای امنیت به تصویب می‌رسد و تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران لغو می‌شود، این بدون نظر مثبت فرانسه ممکن نیست.

'پذیرش پروتکل الحاقی'
همزمان خبرگزاری فرانسه گزارش داده که یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای دیروز (سه‌شنبه) به این خبرگزاری گفته است که ایران با اجرای پروتکل الحاقی ان‌پی‌تی موافقت کرده است.

آمانو گفته است که به موجب این پروتکل "وقتی که شک‌هایی داشته باشیم یا به ناسازگای‌هایی بربخوریم، می‌توانیم برای بازرسی از مثلا یک مکان اعلام نشده درخواست کنیم، این می‌تواند شامل مراکز نظامی نیز بشود."

دیدار ظریف و کری در پایان هفته
همزمان مقام های آمریکایی روز چهارشنبه اعلام کردند که جان کری وزیر خارجه این کشور و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در پایان هفته جاری در سوئیس دیدار خواهند کرد.

دور پنجم مذاکرات معاونان وزیر امور خارجه ایران و نمایندگان قدرتهای غربی موسوم به ۱+۵ روز چهارشنبه در وین شروع شد و قرار بود در این روز عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر خارجه ایران، با هلگا اشمید نماینده گروه ۱+۵ دیدار کنند.

گفته می شود وندی شرمن معاون وزارت خارجه آمریکا هم روز چهارشنبه به وین رفته است.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٣-١٣٩۴, ١۵:۵٠

   

پر مبحث ترین ها