سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ولایتی: ایران مصمم به ادامه مذاکرات است

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک گفت: جمهوری اسلامی ایران مصمم به ادامه مذاکرات هسته ای است و امید بسیاری دارد که این مذاکرات به نتایج مثبت و مطلوب ایران منتهی شود.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک گفت: جمهوری اسلامی ایران مصمم به ادامه مذاکرات هسته ای است و امید بسیاری دارد که این مذاکرات به نتایج مثبت و مطلوب ایران منتهی شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی اکبر ولایتی روز یکشنبه در دیدار با برخی از اصحاب رسانه اردن در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا شما پیش بینی می کنید که در پایان یک ماه آینده توافقی امضا شود ؟ آیا این موضوع به زیان موضع منطقه ایران خواهد بود یا خیر و یا آنکه در صورت عدم توافق آیا شرایط نظامی تشدید می شود؟ گفت: مصمم به ادامه مذاکراتیم و امید زیادی داریم که به نتایج مثبت و مطلوب ایران منتهی شود اما زیر بار هیچ تحمیلی نخواهیم رفت.

وی ادامه داد: مذاکرات شرایطی هم دارد که یکی از آنها زیربار بازدید از مراکز نظامی نرفتن است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: شرط دیگر این است که بازجویی، بازپرسی و سوال کردن از دانشمندان هسته ای را نمی پذیریم و این دو مهم از شرایط ما محسوب می شود.

وی ابراز امیدواری کرد که مذاکرات تا زمان تعیین شده به نتیجه برسد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک در عین حال تصریح کرد: البته نمی دانیم اگر آمریکایی ها بخواهند هر بار دبه درآورند و درخواست جدیدی را مطرح نمایند مذاکرات به نتیجه می رسد یا باید همچنان منتظر خواسته های جدید آنها باشیم.

ولایتی در ادامه پاسخ به پرسش های مطرح شده اصحاب رسانه اردن افزود: به طور حتم کاری خلاف سیاست های 35 ساله جمهوری اسلامی که همان حمایت از مقاومت است انجام نمی گیرد چرا که حامی تحت مقاومت بودن از زمان امام خمینی (ره) شروع شده و در زمان رهبر معظم انقلاب ادامه یافته و همچنان دنبال می شود.

وی اضافه کرد: مصداقیت نظام جمهوری اسلامی اقتضا می کند که از کیان امت اسلامی و کشورهای اسلامی حمایت کنیم.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که خبرهایی مبنی بر تجزیه عراق و سوریه شنیده شده است. تحلیل شما در این زمینه چیست؟ گفت: سیاست شناخته شده استعمار بر تجزیه کن و حکومت کن تاکید می کند و این موضوع بر همگان آشکار است چرا که کشورهای استعماری هیچ وقت از این موضوع دست برنداشته اند.

ولایتی تصریح کرد: ما به عنوان کشورهای اسلامی و منطقه باید با یکدیگر معاضدت کنیم و همگی با هر نوع تجزیه طلبی و تقسیم کشورها به مخالفت بپردازیم.

وی به تصمیم کنگره آمریکا مبنی بر تقسیم عراق به سه قسمت اشاره کرد و گفت: آمریکایی ها نسبت به این موضوع در کنگره خود تصمیم گیری کردند اما به طور حتم مردم عراق به این کار اجازه نخواهند داد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه آمریکا به دنبال این بود که از طریق کردهای عراق به تصمیمات خود بپردازد گفت: اینها زمانی با کردهای شمال عراق قرارهایی داشتند اما ناگاه داعش را بر آنها فروریختند و آنجا بود که فقط ایران به کردها کمک کرد والا این گروهک تروریستی تا 20 کیلومتری اربیل آمده بود و اگر کمک ایران نبود آن منطقه سقوط می کرد.

ولایتی اضافه کرد: قطعا ایران مخالف تجزیه کشورهای اسلامی به خصوص در منطقه است و مردم عراق نیز چنین اجازه ای را نمی دهند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امیدواریم هیچ کاری جهت تضعیف عراق انجام نشود گفت: باید به این کشور کمک کنیم تا مردم آن اعم از شیعه، سنی، کرد و تمامی اقوام در کنار هم زندگی کنند.

وی همچنین با ابراز تاسف نسبت به وضع لیبی گفت: این کشور متاسفانه در حالت تقسیم شدن احتمالی قرار دارد ولی امیدواریم کشورهای تصمیم گیرنده در این موضوع موفق نشوند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره ارزیابی اش از اظهارات مقامات ترکیه درباره سوریه گفت: مردم سوریه نشان داده اند بسیار بیشتر از تصور دشمنانشان مقاوم هستند و به راه خود در این راستا ادامه می دهند.

ولایتی خاطر نشان کرد: نمی دانیم که دشمنان سوریه چه تصمیمی برای آینده این کشور دارند ولی هر اقدامی از هر نوعی تجاوز به خاک سوریه و تمامیت ارضی آن خواهد شد.

وی درباره موضوع ایران نسبت به سوریه نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی این را وظیفه می داند که از دولت ، مردم و تمامیت ارضی سوریه حمایت کند.

رییس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: بعید می دانیم کشوری حاضر شود این کار خلاف را نسبت به سوریه انجام دهد و منطقه پرواز ممنوع ایجاد کند.

ولایتی درباره بشار اسد و دیدار اخیرش با وی نیزگفت: محبوبیت بشار اسد در سوریه بسیار بالاست و این محبوبیت حتی بیش از گذشته شده است و این موضوع دربین همه اقوام سوریه وجود دارد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به حمایت های سید حسن نصرالله از سوریه نیز اشاره کرد و افزود: سید حسن گفته امنیت سوریه امنیت ما است و این نشان می دهد پیوند مردم لبنان و سوریه روز بروز منسجم تر شده است .

ولایتی همچنین تاکید کرد: ما نیز اگر از امنیت امت اسلامی دفاع می کنیم از امنیت کل ایران و مسلمانان دفاع کرده ایم و این حائز اهمیت است.

وی همچنین درباره این پرسش که موضع ایران در قبال یمن چیست؟ گفت: یمنی ها با اقدام بی سابقه عربستان سعودی مواجه شده اند ولی باید بگویم تکلیف جنگ روی زمین مشخص می شود و قطعا مهاجمان سعودی جرات حمله زمینی و ورود به خاک این کشور را نخواهند داشت.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک با بیان اینکه سعودی ها با حمله به یمن یکی از بزرگترین اشتباهات تاریخی خود را رقم زده اند، گفت: یمن کمتر از 30 میلیون جمعیت دارد ولی در این کشور بیش از 70 میلیون سلاح وجود دارد و امروز هم که ارتش یمن به مردم پیوسته است به تجهیزات آن ها افزوده شده است.

ولایتی تصریح کرد: نتیجه جنگ در یمن معلوم است و مردم یمن سرجای خود می مانند و حمله کنندگان شکست می خورند.

وی درباره کمک های ایران به یمن نیز گفت: حالا هم جمهوری اسلامی ایران به مردم یمن کمک می کند ولی آنها نیازی به جنگنده و اسلحه ندارند بلکه این کمکها در حد غذا و دارو است .

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه این نشست درباره عملکرد گروهک تروریستی داعش نسبت به مسیحیان نیز گفت: آنچه علیه مسیحیت و سایر ادیان الهی توسط داعش انجام شده مانند همان بلایی است که برسر مسلمانان آمده است؛ مگر خلبان اردنی مسلمان نبود؟ این کار وحشیانه داعش در تاریخ کم سابقه است. آنها به هر بهانه ای با قساوت قلب سر افراد را می برند.

وی یادآور شد: کلینتون در کتاب خاطرات خود گفته که ما داعش را به وجود آورده ایم؛ بنابراین داعشی ها هر وقت زخمی می شوند در سرزمین های اشغالی توسط عوامل رژیم صهیونیستی معالجه می شوند و همین اشخاص شیطان صفت با قساوت قلب مردم را می کشند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع درباره این پرسش که موضع ایران در مقابل تلاش آمریکا برای اعطای تابعیت به مهاجریت فلسطینی که به اردن می روند، چیست؟گفت: ما قبول داریم که مردم اردن در طول اشغال فلسطین رنج زیادی کشیدند و آنها زحمت میزبانی آنها را کشیدند که جای تقدیر دارد.

ولایتی درباره این پرسش که با توجه به اینکه تصمیم گیری حاکمیت سیاسی در اردن در گرو سیاست آمریکاست، ما چگونه می توانیم از یوق سلطه استعمارگران خارج شویم؟ گفت: آمریکا و برخی مرتجعین عرب تلاش دارند که سیاست اردن را به سمتی ببرند که خلاف نظر مردم اردن است؛ مردم اردن می خواهند زندگی با حداقل نیازمندی داشته باشند و این موضوع فقط با کمک خود مردم و معاضدت کشورهای اسلامی دیگر محقق نمی شود.

وی ادامه داد: این نوع نشست های مشترک در جهت ایجاد تفاهم کمک کند. امیدواریم روزی برسد که در هر دو کشور انواع همکاری های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی داشته باشیم.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٣-١٣٩۴, ٢٣:٠١

   

پر مبحث ترین ها