سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فابیوس: ایران باید درخواست بازرسی از اماکن نظامی را بدون تأخیر اجابت کند

وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه‌ای در روز دوشنبه ضمن طرح مجدد درخواست بازرسی از اماکن نظامی، گفته نباید فاصله چندانی بین فاصله مطرح کردن این درخواست و اعطای آن از سوی ایران وجود داشته باشد.

وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه‌ای در روز دوشنبه ضمن طرح مجدد درخواست بازرسی از اماکن نظامی، گفته نباید فاصله چندانی بین فاصله مطرح کردن این درخواست و اعطای آن از سوی ایران وجود داشته باشد.

به گزارش «لوران فابیوس»، وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه‌ای در روز دوشنبه ضمن تأکید دوباره بر لزوم بازرسی از اماکن نظامی ایران گفت که اجابت این درخواست باید بدون معطلی و با فاصله زمانی اندک انجام شود.

وزیر خارجه فرانسه در این مصاحبه با روزنامه وال‌استریت‌ژورنال علاوه بر این مدعی شده، توافق هسته‌ای نهایی با ایران، در صورت عدم انجام بازرسی‌های بین‌المللی از مراکز نظامی و سایر «اماکن مخفیانه» ایران به رقابت تسلیحاتی در منطقه منجر می‌شود.

«فابیوس» درباره گنجانده شدن بازرسی از اماکن نظامی ایران در توافقنامه هسته‌ای احتمالی گفت: «بهترین توافق، اگر قادر به راستی‌آزمایی آن نباشید، فایده‌ای ندارد.»

ایران در روزهای گذشته با جنجال‌های تبلیغاتی مقامات غربی مبنی بازرسی از اماکن نظامی مخالفت کرده و اجازه دسترسی از این اماکن را رد کرده است. جمهوری اسلامی ایران این درخواست‌ها را فراتر از چارچوب پروتکل الحاقی دانسته که در توافقنامه احتمالی هسته‌ای به اجرای آن متعهد شده است.

لوران فابیوس که برای حضور در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور نیجریه در این کشور آفریقایی حضور داشت افزود: «کشورهای متعدد خواهند گفت، باشد، شما یک کاغذ امضا کردید که به نظر ما به اندازه کافی قاطعیت ندارد و ما می‌خواهیم خودمان هسته‌ای شویم.»

برخی مقامات کشورهای حاشیه خلیج فارس، از جمله عربستان سعودی در ماه‌های گذشته گفته‌اند خواستار همان توانمندی‌هایی هستند که در نتیجه مذاکرات به ایران اعطا می‌شود.

فرانسه یکی از کشورهای گروه موسوم به 1+5 است که به اتخاذ مواضعی حتی تندروتر از واشنگتن در جریان مذاکرات هسته‌ای شهرت دارد. پاریس در گذشته هم در مسیر توافق هسته‌ای با ایران کارشکنی کرده است. این کشور قبل از عقد توافق موقت ژنو در آبان‌ماه سال 1392یک بار در مسیر امضای توافقنامه کارشکنی کرده بود.

برخی تحلیلگران فرانسه را بلندگوی اسرائیل در مذاکرات هسته‌ای می‌دانند. به عنوان مثال، «جفری گلدبرگ» روزنامه‌نگار سرشناس و نزدیک به رژیم صهیونیستی قبل از آغاز مذاکراتی که به بیانیه لوزان ختم شده بود نوشت: «لوران فابیوس»، وزیر خارجه فرانسه در مذاکرات هفته‌های آتی بین ایران و گروه 1+5 نقش «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را ایفا خواهد کرد.

فابیوس با تکرار ادعاها درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت که در صورتی که این کشور بخواهد با نقض توافق اقدام به ساخت سلاح‌های هسته‌ای بکند این کار را در یک سایت (ساختگاه) نظامی و یا تأسیسات مخفیانه انجام خواهد داد.

فابیوس بر همین اساس گفت: «بنابراین اگر شما بگویید نمی‌شود هر کدام از سایت‌های نظامی را بررسی کرد، توافقی در کار نیست.»

وزیر خارجه فرانسه اضافه کرد که در توافق هسته‌ای احتمالی فاصله زمانی بین طرح درخواست بازرسی از یک مکان نظامی و زمان موافقت با آن از طرف ایران هم بایستی مشخص شده بود.

او گفت: «اگر تأخیر زیادی وجود داشته باشد، آنها زمان کافی برای تغییر همه چیز را خواهند داشت.»

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٣-١٣٩۴, ٠٠:٢٣

   

پر مبحث ترین ها