سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روایت سفیر فرانسه در آمریکا از مذاکره هسته‌ای در زمان احمدی‌نژاد:

ساعت اول کوروش کبیر، ساعت دوم مصدق

ژرار آرو، سفیر فرانسه در آمریکا، در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌اس، گفت که در زمان احمدی‌نژاد عملا مذاکره‌ای بین ایران و ١+٥ صورت نمی‌گرفته است.

آرو گفت: مذاکرات هسته‌ای بین سه کشور اروپایی و ایرانی‌ها در پاییز سال ٢٠٠٣ منجر به تعلیق برنامه غنی‌سازی شد. برخی می‌گویند ما فرصتی مناسب را در آن زمان از دست دادیم. من نمی‌دانم، مورخان باید در این زمینه صحبت کنند. 

او افزود: زمانی‌که احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور شد، مذاکرات متوقف شد و من می‌توانم بگویم که بین سال‌های ٢٠٠٥ تا ٢٠١٢ هیچ مذاکره‌ای صورت نگرفت. من به‌عنوان مذاکره‌کننده هسته‌ای فرانسه بین سال‌های ٢٠٠٦ تا ٢٠٠٩، چندین‌بار با ایرانی‌ها دیدار کردم. در آن سال‌ها ایرانی‌ها هرگز وارد مذاکره نشدند. 
آرو گفت: مذاکرات با ایران این‌گونه بود، ساعت نخست به کوروش کبیر اختصاص داشت، ساعت دوم به مصدق و ساعت سوم به حقوق مردم ایران، این یک واقعیت است.

به گزارش انتخاب، سفیر فرانسه در آمریکا افزود: در سال ٢٠٠٦، آمریکایی‌ها، روس‌ها و چینی‌ها به ما ملحق شدند و سپس نخستین قطع‌نامه علیه ایران با درخواست توقف غنی‌سازی صادر شد، اما ایرانی‌ها به آن تن ندادند. این خیلی مهم بود که روس‌ها و چینی‌ها با ما بودند. 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٣-١٣٩۴, ١٠:٠٠

   

پر مبحث ترین ها