سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دومین معاون احمدی نژاد هم بازداشت شد/ احمدی‌نژاد مات شد

بقایی معاون اجرایی احمدی‌نژاد در دولت دهم نیز بود و او دومین معاون دولت‌ احمدی نژاد است که پایش به محاکم قضایی باز شده است اما با توجه اتهاماتی که در رسانه ها متوجه دولت احمدی نژاد است احتمالا آخرین مدیر دولت احمدی نژاد هم نخواهد بود که کارش به بازداشت خواهد کشید.

بعد از بازداشت محمدرضا رحیمی معاون اول محمود احمدی نژاد به جرم فساد اقتصادی، حالا با بازداشت دومین معاون دولت‌های نهم و دهم، جریان احمدی نژاد به شدت غافلگیر شده‌اند.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در هشتادمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه اعلام کرد: حمید بقایی معاون اجرایی رئیس جمهور سابق ظهر دوشنبه با نظر بازپرس پرونده بازداشت شده اما نمی‌توانم جزئیات اتهام وی را بیان کنم.

وی افزود: حمید بقایی معاون رئیس جمهور سابق پرونده اتهامی در قوه قضاییه داشت که بازپرس پرونده این فرد را برای بازجویی احضار کرد و پس از برگزاری جلسه بازپرس پرونده برای این شخص قرار بازداشت صادر کرد و به این ترتیب این فرد اکنون در بازداشت به سر می‌برد.

محسنی اژه‌ای گفته: متاسفانه به دلیل مسائل قانونی از بیان جزئیات اتهامی این فرد معذور هستم.

در سال 90 نیز زمزمه بازداشت بقایی مطرح شده بود اما در آن زمان هیچ منبع رسمی بازداشت رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را تایید نکرد.

گفتنی است، در سازمان میراث فرهنگی، رسانه ها او را به اتهامات مالی جدی متهم کرده بودند و حالا او بازداشت شده است.

بنابراین گزارش، یکی از وکلای حمید بقایی، معاون اجرایی دولت دهم، در گفتگو با دولت بهار، دلیل احتمالی بازداشت وی را شکایت نهاد ریاست جمهوری دولت حسن روحانی درباره صندوق رجایی و باهنر عنوان و با این حال تاکید کرد برای اطلاع دقیق از دلیل بازداشت منتظر اعلام مراجع قضایی هستیم.

اما نکته قابل تامل اینجاست که بعد از بازداشت حمید بقایی حالا احمدی نژادی ها منکر او هستند.

عبدالرضا داوری از چهره های نزدیک به احمدی نژاد در واکنش به خبر بازداشت حمید بقایی به انتخاب گفته که من هم خبر بازداشت بقایی را از سایت ها شنیدم و اصلا از آن اطلاع نداشتم. این فعال رسانه ای با بیان اینکه از جزئیات ماجرای دستگیری معاون رئیس جمهور سابق آگاه نیست، افزود: آقای بقایی در دفتر ولنجک زیاد فعال نبودند و خودم در ایام اخیر ایشان را در دفتر ندیدم.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد ارتباط بازداشت بقایی با ماجرای خبر دستگیری او در سال 90 گفت: من اطلاعی در این باره ندارم و دلیل اصلی را نمی دانم. داوری در ادامه گفت: ارتباط من با بقایی زیاد نزدیک نبود و هیچ وقت صحبتی در این باره با ایشان نکردم.

مرتضی تمدن، استاندار سابق تهران و مشاور اقتصادی محمود احمدی نژاد نیز در واکنش به بازداشت معاون رئیس جمهور سابق گفت: چرا از من می پرسید؟ وی در پاسخ به اینکه «بقایی با احمدی نژاد حشر و نشر دارد» گفت: کل ملت ایران با احمدی نژاد حشر و نشر دارند، چون این طور است باید از کل مسائل اطلاع داشته باشند؟ خود شما هم با آقای احمدی نژاد حشر و نشر دارید، پس باید از تمامی مسائل آگاه باشید؟

تمدن در واکنش به اینکه «شما به احمدی نژاد و بقایی نزدیک ترید تا خبرنگاران» گفت: من از شما به اقای احمدی نژاد نزدیک تر نیستم. وی در ادامه تاکید کرد: بنده اطلاعی از هیچ مسئله ای ندارم و درس و کلاس و دانشگاه دارم و فرصت این طور صحبت ها را ندارم.

محمود احمدی نژاد دولت خود را پاکدست ترین دولت تاریخ می‌دانست اما چندین مدیر دولت او بازداشت شده و پایشان به زندان رسیده که اتهام چند تن از آنها فساد مالی است.

یکی از این افراد علی‌اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی و رسانه‌ای محمود احمدی نژاد و مدیر موسسه ایران در آن دوران بود. او در تاریخ ۲۹ آبان ۱۳۹۰، به دلیل «چاپ مطالب خلاف موازین اسلامی» به شش ماه و «انتشار تصاویر خلاف عفت عمومی» به شش ماه دیگر و در مجموع به یک سال زندان و همچنین سه سال محرومیت از فعالیت‌های مطبوعاتی محکوم شد.

دیگر مدیر دولت احمدی‌نژاد محمد شریف ملک زاده، دبیر شورای ایرانیان خارج از کشور بود. او در دوم تیر سال 90 در حالی بازداشت شد که فقط یک هفته از انتصاب او به سمت معاونت مالی و اداری وزارت امور خارجه گذشته بود. گفته می‌شود صالحی با وجود مخالفت وزارت اطلاعات برای ملک زاده حکم زده بود. قوه قضائیه ملک زاده را برای بررسی پرونده‌های مالی اش فراخوانده بود. او مدت زیادی را در زندان نماند و عفو رهبری شامل حالش شد. ملک زاده رابطه نزدیکی با اسفندیار رحیم مشایی و آیت الله شاهرودی داشت. بازداشت ملک زاده سدی برای ارتقایش نشد و در اردیبهشت ماه سال 91 احمدی نژاد برای او حکم «مشاور رئیس جمهور» را امضا کرد و در ۱۱ آذر ۱۳۹۱ به معاونت رئیس‌جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ارتقا یافت.

سعید مرتضوی هم در دولت احمدی نژاد از نزدیکان رئیس دولت محسوب می شد. او یک قاضی جنجالی بود که در پرونده‌های متعددی نامش بر سر زبان‌ها افتاده است و در جریان ماجراهای مسئولیتش در بازداشتگاه کهریزک، جای قاضی و متهم عوض شد. او در آن زمان از دستگاه قضا جدا شد و وارد مجموعه دولت شد و بر صندلی مدیرعاملی سازمان تامین اجتماعی تکیه زد. اما نشستن روی این صندلی هم برای او کم حاشیه نبود. مرتضوی در چندماه حضورش در راس تامین اجتماعی با ابهامات و عملکرد اقتصادی پرسوالی روبرو و در 17 بهمن سال 91 بازداشت شد. علت بازداشت سرپرست سازمان تأمین اجتماعی، تصرف غیرقانونی در اموال دولتی اعلام شد و دست آخر قاضی مرتضوی مجرم شناخته شد. دادستان سابق عمومی و انقلاب تهران به صورت دائم از احراز شغل قضا انفصال پیدا کرد و همچنین به مدت 5 سال از احراز مشاغل دولتی نیز منفصل شد.

محمدرضا رحیمی در دولت دهم محمود احمدی نژاد، معاون
اول رئیس جمهور ایران بود. او که همزمان با معاون اولی، ریاست ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی را نیز برعهده داشت، در حال حاضر به جرم تحصیل مال نامشروع در زندان به سر می‌برد. گفته می‌شود اتهام رحیمی، ارتباط گسترده وی با اختلاس در بیمه ایران و حمایت از قاچاقچیان همچون یدالله روزچنگ بوده است،. البته حمایت‌های احمدی نژاد از رحیمی در دوران ریاست جمهوری‌اش مانع از بازداشت وی در آن زمان گردید، اما این حمایت به دوران محکومیت او تعمیم نیافت و چند روز پیش از رفتن رحیمی به زندان اوین، دفتر احمدی نژاد در بیانیه ای از او تبری جست و گفت همه تخلفات رحیمی مربوط به دوران سازندگی است. رحیمی نیز در پاسخ از ماجرای پول گرفتن 170کاندیدای مجلس هشتم پرده برداشت. سرانجام در 26 بهمن سال گذشته رحیمی برای گذراندن 5 سال حبس راهی زندان اوین شد.

حمید بقایی معاون اجرایی دولت احمدی نژاد هم روز دوشنبه بازداشت شد. بقایی را بیشتر به ریاست سازمان میراث فرهنگی می شناسند و از او به عنوان دست راست محمود احمدی نژاد یاد می‌کنند. بقایی معاون اجرایی احمدی‌نژاد در دولت دهم نیز بود و او دومین معاون دولت‌ احمدی نژاد است که پایش به محاکم قضایی باز شده است اما با توجه اتهاماتی که در رسانه ها متوجه دولت احمدی نژاد است احتمالا آخرین مدیر دولت احمدی نژاد هم نخواهد بود که کارش به بازداشت خواهد کشید.

 

 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٣-١٣٩۴, ٢٠:۵۴

   

پر مبحث ترین ها