سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نکاتی درباره اطلاعیه دفتر احمدی نژاد درباره بازداشت بقایی

اندر تفاوت دفاع کردن و مسوولیت پذیرفتن

دفتر محمود احمدی نژاد در واکنش به بازداشت حمید بقایی معاون اجرایی او در دوران ریاست جمهوری اطلاعیه ای صادر و در آن تصریح کرده است: «رییس جمهور دوره های نهم و دهم، براساس مبانی اخلاقی و انسانی، دفاع از حق و حقیقت را وظیفه خود می داند و به طور قاطع از پاکی، پاک دستی و حقانیت جناب آقای بقایی تا آخر دفاع خواهد کرد.»

دفتر محمود احمدی نژاد در واکنش به بازداشت حمید بقایی معاون اجرایی او در دوران ریاست جمهوری اطلاعیه ای صادر و در آن تصریح کرده است:

«رییس جمهور دوره های نهم و دهم، براساس مبانی اخلاقی و انسانی، دفاع از حق و حقیقت را وظیفه خود می داند و به طور قاطع از پاکی، پاک دستی و حقانیت جناب آقای بقایی تا آخر دفاع خواهد کرد.»

هر چند در نگاه اول صدور این اطلاعیه، مسوولانه و از سر پاسخ گویی به افکار عمومی به نظر می رسد اما با اندکی توجه می توان دریافت که هیچ واکنشی جز این از احمدی نژاد متصور نبود و اقدام خاصی به حساب نمی آید و اتفاقا چندان که انتظار می رفت «مسوولانه» نیست.

زیرا اگر سکوت می کرد نمی توانست به این سکوت ادامه دهد و یک روز باید توضیح می داد و ترجیح داد این روز، زودتر باشد. اگر هم موضعی مشابه ماجرای محمد رضا رحیمی اتخاذ می کرد مطلقا پذیرفته نمی شد. چون بقایی نه مانند رحیمی سابقه استانداری در دولت سازندگی را داشته و باز نه مانند او ابتدا با حکم رییس مجلس هفتم مسوولیتی را بر عهده گرفته بود که رییس جمهور سابق به غیر خود و قبل از خود نسبت دهد بلکه هر جا بوده با رحیم مشایی و خود احمدی نژاد بوده است.

حالت سوم هم این بوده که دفاع کند و همین کار را هم انجام داده است. شق چهارم البته این بود که «مسوولیت» اقدامات بقایی را برعهده می گرفت و این همان کاری است که اتفاقا انجام نداده است!

اندر تفاوت دفاع کردن و مسوولیت پذیرفتن

بنا بر این می توان گفت اطلاعیه دفتر احمدی نژاد تنها تایید پیوند او با حمید بقایی است. نه کمتر و نه بیشتر و این نکته تازه ای نیست اما چند نکته دیگر را می توان به این بهانه یادآور شد:

1- تاکید دفتر احمدی نژاد بر این که آقای بقایی «کاملا پاک‌دست» است در حالی است که هنوز اتهام بقایی اعلام نشده است. نه معاون اول قوه قضاییه در کنفرانس مطبوعاتی خود جزییات را توضیح داد و نه سخنگوی دولت و هر دو تاکید کردند فعلا قابل بیان نیست.

دفتر آقای احمدی نژاد چگونه اظهارات سخنگویان دستگاه قضا و دولت را به منزله اتهام مالی تلقی کرده که در دفاع از او به عنوان «کاملا پاک‌ دست» یاد کرده است؟ اما چرا تصور کرده اند موضوع مالی است حال آن که شاید اتهام دیگری باشد؟ اساسا چرا به خودشان گرفته اند؟!

2- در این اطلاعیه از سخنگوی قوه قضاییه انتقاد شده که چرا نام فرد دستگیر شده را آورده است؟ حال آن که حمید بقایی بازداشت شده و آقای محسنی اژه ای هم تنها خبر بازداشت او را اعلام یا تایید کرده است. این چه تعارضی با فقه و شرع دارد؟

مگر اتهام ثابت نشده ای به او نسبت داده شده است؟ اگر اصل بازداشت تکذیب می شد که خلاف حقیقت بود. راستی زمانی که احمدی نژاد تهدید به افشای لیست مفسدانی که در جیبش هست می کرد، در صدد تبعیت از رأی دادگاه بود؟! آیا زمانی که او در ان مناظره تلویزیونی افرادی را حتی با نشان دادن عکس متهم می کرد، در اندیشه آبروی انسان ها بود؟

3- زمانه را بنگر! کسی از اتهام زنی به افرادی که قدرت دفاع ندارند انتقاد می کند که خود با رفتارهایی از این دست شهره آفاق است. نام احمدی نژاد یادآور ادعاهایی است که درباره شخصیت های مختلف مطرح کرد و فرصت دفاع هم نمی داد. به یاد آوریم چگونه در سخنرانی 22 بهمن در میدان آزادی یک عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته ای را به جاسوسی متهم کرد.

آیا آن اقدام جوانمردانه بود؟ به یاد آوریم چگونه در شهرستان نظر آباد، مدیر عامل یک بانک خصوصی را به فساد اقتصادی متهم کرد و طرفه این که بعدتر هم او را به عضویت کارگروه اصلاح شبکه بانکی منصوب کرد!

آیا سخن گفتن از رعایت اخلاق جوانمردی و پرهیز از اتهام افکنی با این پیشینه قدری خنده دار نیست؟!

4- این هم جالب است که محمود احمدی نژاد تنها وقتی به یاد زندانی ها افتاد که اکبر جوانفکر به زندان افتاد. حالا هم وقتی به قبح اتهام زنی پی برده که یکی از یاران خود او گرفتار شده است. آیا « رییس جمهور دوره های نهم و دهم» تنها در قبال بابک زنجانی، سعید مرتضوی، محمد رضا رحیمی، حمید بقایی، اسفندیار رحیم مشایی و اکبر جوانفکر مسوولت دارد و در قبال دیگر شهروندان هیچ مسوولیتی متوجه او نبوده است؟

5- در این اطلاعیه تصریح شده که آقای احمدی نژاد «بر اساس مبانی اخلاقی و انسانی، دفاع از حق و حقیقت را وظیفه خود می داند و به طور قاطع از پاکی، پاکدستی و حقانیت جناب آقای بقایی تا آخر دفاع خواهد کرد.»

اما مگر دستگاه قضایی یک کشور بیگانه معاون او را بازداشت کرده است؟ یعنی بقایی به نام «اجرای عدالت» دستگیر شده ولی احمدی نژاد می خواهد «به نام حق و حقیقت» از او دفاع کند؟ آیا او «عدالت» را در مقابل «حقانیت» می داند یا عدالت را انکار می کند؟ آیا احمدی نژاد قاضی است و در مقام تشخیص؟!

اقدام شجاعانه اما این بود که می گفت «مسوولیت اقدامات بقایی را می پذیرم. » کاری که مهندس بازرگان در قبال عباس امیر انتظام انجام داد و پس از بازداشت او گفت مسوولیت مذاکراتی که به نمایندگی از او انجام داده با اوست.

اگر احمدی نژاد، این قدر از اقدامات معاونش و پاکدستی اش مطمئن است، چرا مسؤولیت کارهای او را همانند همه جای دنیا بر عهده نمی گیرد؟

دفاع و صدور اطلاعیه یک بحث است و قبول مسوولیت بحثی دیگر. کار دفاع را وکیل مدافع انجام می دهد. شجاعت اما آنجاست که در اطلاعیه ای کوتاه تصریح می کرد: «مسوولیت اقدامات معاون اجرایی ریاست جمهوری در دوره خود را بر عهده می گیرم». حال آن که از «دفاع می کنم» چنین مفهومی مستفاد نمی شود و البته از کسی که در تمام دوران مسؤولیت اش، فرافکنی کرده و حتی مسؤولیت کارهای خودش را هم بر عهده نگرفته، چنین انتطاری هم نمی رفت.

عصر ایران

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٣-١٣٩۴, ٢٣:۵۴

   

پر مبحث ترین ها