سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازتاب خارجی حضور گسترده مردم برای بدرقه غواصان شهید

تشییع پیکرهای 175 شهید غواص دست بسته دوران دفاع مقدس با بازتاب خارجی همراه بود.


خبرگزاری رویترز در این باره نوشت: ایران روز سه شنبه مراسم تشییع جنازه عمومی و عاطفی 175 شهید جنگ با عراق را برگزار کرد، شهدایی که سه دهه گذشته از سوی عراق بازدشت و زنده به گور شده بودند.
تلویزیون ایران جمعیت گسترده ای را در تهران نشان می داد که برای گرامیداشت غواصان شهید و دیگر سربازان جنگ سال های 1980 تا 1988که به تازگی پیکرهای آنان پیدا شده است، جمع شده بودند؛ بسیاری از عزاداران در این مراسم آشکارا گریه می کردند.
محسن رضایی فرمانده سپاه جمهوری اسلامی ایران در دوران جنگ در سخنانی به عنوان سخنران این مراسم گفت: غواصان از ما دلیرتر بودند...آنها جان خود را برای استقلال کشور و موفقیت انقلاب دادند.

به گزارش نامه نیوز، رویترز در ادامه می نویسد: بزرگداشت عمومی شهدای غواص، ادامه بزرگداشت جنگ است که سیاست ایران را تشکیل می دهد و در حالی برگزار شد که روز دوشنبه نیز مراسم صمیمی نیز در این زمینه برگزار شد که در آن عزاداران بخش هایی از قرآن را می خواندند و بر روی تابوت شهدا گل می گذاشتند.
رسانه های ایران ماه گذشته تصاویری منتشر کردند که در آن پیکرهای این شهدا همچنان در لباس غواصی بود و دستان آنان با سیم هایی گره زده شده بود.
مقامات تحقیق و تفحص این شهدا عنوان کردند که روی برخی از اجساد هیچ نشانه ای از جراحت وجود ندارد که این گمانه را به وجود می آورد که این شهدا از سوی نیروهای عراقی زنده به گور شده اند.
این خبرگزاری در ادامه می نویسد: جنگ به یکی از بخش های تعریف شده جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است؛ شخصیت های ارشدی مانند جنرال قاسم سلیمانی، فرمانده فعالیت های برون مرزی سپاه پاسادارن ایران نیز فعالیت های نظامی خود را به در حالی که یک جوان بود در سنگر آغاز کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در این باره نوشت: ده ها هزار ایرانی در مراسم تشییع پیکر 270 سرباز ایرانی که در جنگ علیه عراق به شهادت رسیده بودند، شرکت کردند.
مقامات ایران اجساد این شهدا را در تفحص های گسترده در عراق پیدا کردند. روز سه شنبه نیز ده ها هزار ایرانی برای شرکت در مراسم تشییع پیکر آنها شرکت کردند.
جنگ میان ایران و عراق از سال 1980 آغاز و در سال 1988 به پایان رسید که بیش از 1 میلیون نفر در این جنگ کشته شدند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٣-١٣٩۴, ١٧:٢٣

   

پر مبحث ترین ها