سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بر اساس اسناد ویکی لیکس فاش شد؛

کمک 5 میلیون دلاری عربستان به MTV لبنان برای حمایت تبلیغاتی

آخرین سند بازخوانی شده، حاکی از کمک 5 میلیون دلاری عربستان به شبکه تلویزیونی MTV لبنان برای حمایت از سیاست های این کشور در منطقه و سایر کشورهاست.


از چندی پیش که بر اثر هک شدن وب سایت وزارت خارجه عربستان سعودی توسط گروه هکری ارتش سایبری یمن، اسناد این وزارت خانه افشا شده و ‌روی وب سایت ویکی لیکس قرار گرفته، چندین سند مرتبط با فعالیت‌های زیر‌زمینی عربستان سعودی در سیاست خارجی این کشور افشا شده است. آخرین سند بازخوانی شده، حاکی از کمک 5 میلیون دلاری عربستان به شبکه تلویزیونی MTV لبنان برای حمایت از سیاست‌های این کشور در منطقه و سایر کشورهاست.

به گزارش «تابناک»، بازخوانی یکی از اسناد افشا شده توسط ویکی لیکس از سیاست های عربستان، مشخص می‌کند که شبکه تلویزیونی MTV لبنان برای حمایت از سیاست‌های ریاض و تبلیغ پیرامون فعالیت‌های این کشور در منطقه، درخواست کمک هزینه ای به مبلغ 20 میلیون دلار کرده ‌که در نهایت با چک و چانه زدن سعودی‌های این رقم به 5 میلیون دلار کاهش یافته است.

بر این اساس، کمیته ای متشکل از وزرای خارجه، اقتصاد، فرهنگ، اطلاعات و رئیس اداره اطلاعات عمومی عربستان سعودی در 15 ماه می 2012 تشکیل جلسه داده و موضوع کمک به MTV را در دستور کار خود قرار داده اند.

در این جلسه تأکید شده‌ که همه رسانه های خارجی باید در خدمت تبلیغات مثبت جهت سیاست‌ها و منافع ملی عربستان عمل کنند. البته در این کمیته با حمایت مستقیم از MTV در راستای سیاست های ریاض مخالفت و تصمیم بر آن می‌شود که این شبکه تلویزیونی باید طبق یک طرح و چهارچوب مشخص کاری در راستای منافع ریاض و حمایت تبلیغاتی از این منافع و سیاست ها و در مقابله با جریان های رسانه ای مخالف در لبنان و سایر کشورهای منطقه و جهان عمل کند.

این سند اشاره دارد به اینکه در ابتدا MTV درخواست کمک هزینه 20 میلیون دلاری ‌از ریاض نموده، ولی کمیته این رقم را زیاد و گزاف ارزیابی کرده و در نهایت با کمک 5 میلیون دلاری موافقت می‌کند.

کمک 5 میلیون دلاری عربستان به MTV لبنان برای حمایت تبلیغاتی

گفتنی است، ‌شبکه تلویزیونی و رسانه ای MTV یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین شبکه های رسانه ای در سطح لبنان و خاورمیانه است که توسط مایکل گابریل المور در سال 1991 در بیروت بنا گذاشته شده و در حال فعالیت است. این شبکه تلویزیونی یک بار در سال 2002 از سوی دولت لبنان و به جهت انتقاد به امیل لهود تعطیل ‌و دوباره در سال 2009 بازگشایی شد.

این شبکه تلویزیونی، یکی از بزرگترین ناقدان حکومت سوریه و ارتباطات لبنان با حکومت سوریه است و گابریل المور نیز‌ سیاست مدار منتقد دولت سوریه شناخته می‌شود.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠٣-١٣٩۴, ١۶:٣٧

   

پر مبحث ترین ها