سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حاشیه‌های بررسی طرح «الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای»

در حالی که قرار بود امروز تلاش نمایندگان مجلس برای الزام دولت به صیانت از دستاورد های هسته ای که در قالب یک طرح در مجلس مطرح شده بود، در دستور کار قرار گرفته و به بررسی آن پرداخته شود، هیئت رئیسه مجلس در راستای بررسی طرح استانی شدن انتخابات، این طرح را از دستور کار خارج کرد و آنگونه که مشخص است بررسی این طرح تا چند هفته آینده به تاخیر خواهد افتاد.

 
در حالی که قرار بود امروز تلاش نمایندگان مجلس برای الزام دولت به صیانت از دستاورد های هسته ای که در قالب یک طرح در مجلس مطرح شده بود، در دستور کار قرار گرفته و به بررسی آن پرداخته شود، هیئت رئیسه مجلس در راستای بررسی طرح استانی شدن انتخابات، این طرح را از دستور کار خارج کرد و آنگونه که مشخص است بررسی این طرح تا چند هفته آینده به تاخیر خواهد افتاد.
به گزارش «تابناک» چندی است که نمایندگان مجلس به ویژه در کمیسیون امنیت ملی، طرحی را با عنوان «طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران» مطرح کرده اند که هدف از آن جهت دهی به مذاکره کنندگان هسته ای در آستانه برگزاری مذاکرات حساس بین ایران و 5 + 1 است.

در خصوص این طرح و مفاد آن تا کنون در سطح افکار عمومی و کارشناسان مباحث زیادی مطرح شده است و در حالی که برخی آن را ناشی از تلاش نمایندگان منتقد مسیر فعلی مذاکرات برای تحت فشار گذاشتن تیم مذاکره کننده هسته ای قلمداد کرده اند، اما از سوی دیگر بسیاری آن را یک تلاش مثبت برای حمایت از تیم مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات سرنوشت ساز پیش رو میدانند. در واقع بسیاری بر این باور هستند که مجلس ایران با این طرح اقدامات خصمانه کنگره و سنای آمریکا برای تحت الشعاع قرار دادن مذاکرات هسته ای را خنثی خواهد کرد.

این در حالی است که روز گذشته این طرح با برخی تغییرات نیز همراه بوده است و پیش از این نیز سه بار دستخوش تغییرات شده است تا در نهایت به این شکل در دستور کار مجلس قرار گیرد:

ماده واحده:

در راستای صیانت از منافع ملی و رعایت مقررات پادمان معاهده منع گسترش سلاح هسته ای ، هرگونه نتایج مذاکره هسته ای با کشورهای1+5 در صورتی معتبر است که الزامات زیر ر ا بصورت شفاف رعایت شود.

1. کلیه تحریم ها به عنوان بخشی از توافق نامه در روز توافق به طور کامل و یکپارچه لغو شود.

2. در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی ، آژانس بین المللی انرژی اتمی مجاز به انجام نظارت های متعارف از سایت های هسته ای است . دسترسی به کلیه اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیرهسته ای ، اسناد و دانشمندان ممنوع است.

3. هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح آمیز هسته ای و تحقیق و توسعه پذیرفته نیست و باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

تبصره 1: بر اساس اصل 77 و 125 قانون اساسی نتیجه مذاکرات باید جهت تطبیق با قانون اساسی و مصوبات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

تبصره 2: وزیر امور خارجه موظف است روند اجرای توافق نامه را هر شش ماه یک بار به مجلس شورای اسلامی گزارش دهد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هر شش ماه یک بار گزارش روند حسن اجرای توافق نامه را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه می کنند.

در نهایت این طرح که در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس آماده شده بود بعد از این تغییر و تحولات در نوبت رسیدن به صحن علنی بود که درخواست پنجاه نماینده برای اولویت بررسی آن، به رای گذاشته شد و با کسب رای قاطع نمایندگان، قرار شد امروز (یکشنبه 31) خرداد برای بررسی در دستورکار صحن علنی قرار گیرد.

خارج شدن طرح از دستور کار مجلس با رای هیئت رئیسه

اما با همه این احوالات این طرح به یکباره امروز از دستور کار مجلس شورای اسلامی خارج شد. در حالی که جلسه علنی امروز مجلس به ریاست حجت الاسلام ابوترابی فرد نائب رئیس مجلس و با حضور ۲۰۷ نماینده مجلس آغاز شده بود، بررسی طرح هسته ای مجلس جزء دستور کار مجلس قرار نگرفت و همین امر منجر به آن شد که محمد حسن آصفری در یک تذکر آئین‌نامه‌ای به این موضوع انتقاد کند.

اگر پشت پرده چیزی هست بگویید

آصفری در تذکر خود گفت: اولویت این طرح چهارشنبه هفته گذشته به تصویب رسید و امروز نیز در جانامه‌ای نمایندگان، این طرح، دومین دستور کار مجلس بود. وی افزود: متاسفانه در جلسه صبح امروز این طرح از دستور کار مجلس حذف شد. طبق اصول قانون اساسی، باید طرح‌ها طبق نوبت و اولویت خود مطرح شود.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نباید رئیس مجلس اجازه چنین رفتارهایی را بدهد؛ این اقدام بی‌احترامی به نمایندگان است. وی گفت: چه کسی تصمیم‌گیری می‌کند اگر پشت پرده چیزی هست، بگویید؛ اگر نیست این طرح را در دستور کار مجلس قرار دهید.


در ادامه حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که در غیاب لاریجانی ریاست جلسه را بر عهده داشت، گفت: همانطور که استحضار دارید با توجه به اینکه طرح استانی شدن انتخابات در دستور کار است، با تقاضای تعدادی از همکاران و موافقت 92 درصد نمایندگان حاضر در مجلس، طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای در اولویت بررسی مجلس قرار گرفت. وی گفت: پس از بررسی این دستور، طرح الزام در دستور کار صحن علنی مجلس قرار می‌گیرد.

در همین حال محمد حسین فرهنگی عضو هیت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت:با توجه ضرورت ادامه بررسی و نهایی شدن طرح استانی شدن انتخابات و باقی ماندن موادی از این قانون در مجلس، بررسی جزئیات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای در جلسه روز سه شنبه مطرح خواهد شد.

 

بحث، بحث فروش سیب زمینی نیست

در حالی که احمد توکلی نیز درباره دلیل تغییر در محتوای طرح هسته‌ای مجلس پس از چاپ در دستور کار هفتگی تذکری آیین نامه ای به هیئت رئیسه داد علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر توکلی، با بیان اینکه طرح هسته‌ای در دستور کار هفتگی مجلس قرار دارد، اظهار داشت: مسائلی مربوط به شورای عالی امنیت ملی است و شورا درباره آنها نظر دارد؛ ما می‌خواهیم مساله را حل کنیم، نمی‌خواهیم که مساله جدید بسازیم.

وی افزود: شورای عالی امنیت ملی، چارچوب‌هایی دارد که ما باید با آن هماهنگی لازم را داشته باشیم؛ این مساله (موضوع هسته‌ای) بحث فروش سیب‌زمینی که نیست! موضوع مهمی است، لذا باید به آن توجه کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در هیات رئیسه نیز بحث شد و قرار شد چارچوب‌های مد نظر رهبری رعایت شود، لذا باید با مشورت شورای عالی امنیت ملی این کار صورت بگیرد.

لاریجانی اظهار داشت: آنها ملاحظاتی دارند که ما منتقل کرده‌ایم، اما متاسفانه برخی از آنها رعایت نشده است. وی اضافه کرد: چون می‌خواهیم این طرح رای بالایی در مجلس داشته باشد، شما هم باید به این قضیه کمک کنید.

بررسی طرح هسته ای چند هفته به تاخیر خواهد افتاد 

در حالی که ابوترابی فرد خبر از بررسی طرح هسته ای مجلس بد از اتمام رسیدگی به مضووع استانی شدن انتخابات داده است، اما آنگونه که مشخص است، رسیدگی به طرح هسته ای برای چند هفته به تاخیر خواهد افتاد.

ابراهیم آقا محمدی در این باره گفته است: با توجه به طولانی بودن روند بررسی طرح استانی شدن انتخابات مجلس احتمال می رود که بررسی این طرح امروز به سرانجام نرسد و ادامه بررسی آن به جلسه سه شنبه موکول شود و با توجه به تعطیلی مجلسدر هفته آینده احتمال می رود امکان بررسی طرح الزامدولت به حفظ دستاوردهای هسته ای با تاخیر چند هفته ای مواجه شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خاتمه تصریح کرد: بررسی طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای به علت اجماع اکثریت نمایندگان بر جزئیات آن وقت چندانی از مجلس نمی گیرد و در یک جلسه به نتیجه رسیده و برای تایید و اجرایی شدن به شورای نگهبان ارسال می شود.

خارج شدن طرح از دستور کار امروز مجلس در حالی است که مذاکرات هسته ای نیز در وین جریان دارد. آقایان عراقچی و تخت روانچی، دیروز در نشست هایی با معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریکا شرکت داشتند.

همچنین امروز ظریف وزیر خارجه کشورمان قرار است برای دیدار با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس، عازم لوکزامبورگ شود.

کلیات طرح به تصویب مجلس رسید

علیرغم همه اینها نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز پارلمان کلیات طرح الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته‌ای را به تصویب رساندند.

علی لاریجانی پس از تشکر از کمیسیون شوراها در زمینه طرح استانی شدن انتخابات گفت:‌ ماده واحده‌ای مربوط به مذاکرات هسته‌ای تهیه شده است که با دوستان برای اینکه همه مضامین آن با دقت کافی و رعایت همه جوانب انجام شود، از صبح تا الان تلاش کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ اصلاحات لازم برای اینکه دست مذاکره کنندگان در یک چارچوبی باز باشد که مورد تایید رهبری و شورای عالی امنیت ملی است. وی تاکید کرد:‌ به نظر من مجموعه تلاش‌های این دوستان موفق بوده است.

در ادامه رئیس مجلس شورای اسلامی ماده واحده طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای را قرائت کرد. لاریجانی در توضیح ماده واحده گفت: شورای عالی امنیت ملی زیر نظر رهبری است و هر تصمیمی که رهبری و این شورا بگیرد مجلس می‌پذیرد. ما نمی‌توانیم با محدود کردن شورای عالی امنیت رهبری را محدود کنیم.

رئیس مجلس عنوان کرد:‌ در این نشست کلیات ماده واحده به رای گذاشته می‌شود و در جلسه آینده جزئیات آن مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠٣-١٣٩۴, ١۶:٣٩

   

پر مبحث ترین ها