سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتقاد شدید مصباح یزدی از هاشمی رفسنجانی/

آیا رقابت انتخاباتی خبرگان کلید خورده است؟

بروز شده : ٢-٠۴-١٣٩۴, ١٨:۴٣    نسخه چاپی    
اظهارات اخیر آیت‌الله محمدتقی مصباح که اخیراً با ماهنامه «عصر اندیشه» گفت‌وگو کرده است قبل از آنکه به‌صورت مشروح منتشر شود؛ حاشیه‌ساز شده است.


 روابط عمومی این ماهنامه بخشی از این گفت‌وگو را به خبرگزاری‌ها داد که بر اساس آن رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام (ره) در پاسخ به مطلبی مبنی بر اینکه «اخیراً آقای هاشمی رفسنجانی گفت تمدنی که امام می‌خواست این انقلاب ایجاد کند، دچار انحراف شده است و حتی از شما به‌عنوان یکی از تحریف گران امام نام می‌برند» گفته است: «کسانی که ما را متهم به تحریف می‌کنند، درواقع افترا می‌زنند و افترا از قدیمی‌ترین شگردهای شیطانی است. یکی از نعمت‌های الهی که خدا در این قرن به ما داد، وجود امام بود. اگر امام را تحریف کنند، یعنی دارو را تبدیل به سم کرده‌اند».

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به رفوزه‌شدن برخی بستگان امام در ادامه گفته است: «در سال‌های ابتدای بعثت، ازجمله ماجرای وفات رسول خدا، بسیاری از بستگان و اصحاب پیامبر رفوزه شدند. آن امتحان برای ١٤٠٠ سال پیش بود و از آن زمان جامعه رشد بیشتری کرده است. آن زمان برخی بستگان پیامبر عامل انحراف بودند و رفوزه شدند و اکنون برخی بستگان امام (ره). برخی حق را می‌شناسند، اما مانند ابوجهل تا پای جان آن را انکار می‌کنند. روح برتری‌طلبی، قانعشان به‌حق خود و تسلیم نشدن در برابر حق از عوامل روانی است که برخی آگاهانه و عامدانه حق را انکار می‌کنند و حتی در مقابل حق سرمایه‌گذاری می‌کنند. ما منطق، ارزش‌ها، سیره پیامبر و اهل‌بیت راداریم، اما آسیبی که همه این‌ها را مخدوش می‌کند، تحریف است».
البته این نخستین بار نیست که مصباح یزدی به این تندی به هاشمی رفسنجانی می‌تازد. این دو بارها به‌صورت غیرمستقیم از هم انتقاد کرده‌اند. سایت‌ها و پایگاه‌های خبری آنان نیز چندین بار در مقابل هم قرارگرفته‌اند.
نمونه بارز این رویارویی‌ها همین انتخاب اخیر ریاست مجلس خبرگان بود که هاشمی گفته بود: «اگر برخی که تشخیص می‌دهم نااهل هستند، بخواهند بیایند من هم می‌آیم».
پیش‌ازاین نیز حجت‌الاسلام حسین جلالی، رئیس دفتر آیت‌الله مصباح، بابیان اینکه مهره‌های آقای هاشمی در فتنه ٨٨ سوخته‌اند، گفته بود: «آقای هاشمی به دنبال این است که فتنه آینده را از طریق بیت امام (ره) پیش ببرد».

یکی دیگر از نمونه‌های اظهارنظرهای این‌چنینی در مورد هاشمی از سوی نزدیکان مصباح یزدی آن بود که امام‌جمعه و نماینده ولی‌فقیه در کرمان در دیدار با مدیران جدید و قدیم آموزش‌وپرورش کرمان به دیدار خود با جلالی، رئیس دفتر مصباح، اشاره کرد و گفته بود «چندی قبل جلالی، رئیس دفتر مصباح، در کرمان پیش من آمد و به آقایان روحانی، لاریجانی، باهنر و هاشمی رفسنجانی با الفاظی مانند بی‌شعور و... توهین کرد. به وی گفتم بر چه اساسی این مردان مسلمان را لعنت می‌کنی که وی گفت من اجازه گرفتم».

نماینده ولی‌فقیه در کرمان به ماجرای ملاقات با مهدی کوچک زاده، از مریدان سیاسی مصباح، هم اشاره کرد و گفت «وی با چند نماینده دیگر آمده بودند اینجا، وقتی اسم هاشمی را بردم، کوچک زاده برآشفت و گفت هاشمی چنین است و چنان. من در پاسخ گفتم من نمی‌گویم هاشمی معصوم است، اما آن‌وقت که تو در شکم مادرت بودی، او داشت شکنجه می‌شد».
به‌هرحال این‌ بار آیت الله مصباح شخصاً وارد میدان شده و با اشاره به حوادث صدر اسلام گفته است که «آن زمان برخی بستگان پیامبر عامل انحراف بودند و رفوزه شدند و اکنون برخی بستگان امام (ره). برخی حق را می‌شناسند، اما مانند ابوجهل تا پای جان آن را انکار می‌کنند».
برخی از رسانه‌ها این احتمال را مطرح کردند که با فعال‌تر شدن سید حسن خمینی در ماه‌های اخیر و استقبال کم‌نظیر مردم گلستان از او و از سوی دیگر نزدیک شدن به برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری و نقش احتمالی بیت امام در آن انتخابات، آیت الله مصباح پروژه‌ای انتخاباتی و چندماهه را کلید زده است.

اظهارات اخیر آيت‌الله مصباح‌يزدي علاوه بر رسانه‌ها در میان چهره‌های سیاسی نیز با واكنش‌های همراه بود. محسن غرويان، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم كه سال‌ها شاگرد آيت‌الله مصباح بوده و در مقطعي راه خود را از وي جدا كرده است؛ در گفت‌وگویی در این خصوص گفته است «به نظر من اين‌گونه سخنان از شخصيت آيت‌الله مصباح جالب نيست. ايشان حكيم و فيلسوف هستند و بايد با استدلال و برهان مسائل را تبيين كنند. نسبت‌ ابوجهل دادن در شأن و تراز شخصيت ايشان نيست و من به‌عنوان شاگرد ايشان، اين انتقاد رادارم».
غرویان در ادامه گفته است «همه افراد مي‌فهمند كه مراد، يادگار امام (ره) و نوه ايشان يعني سيدحسن‌آقاست. سيد حسن آقا استاد حوزه هستند و درس خارج فقه و اصول دارند. ايشان مجتهد و صاحب‌نظر است. بحث‌هاي علمي هم بايد بر اساس استدلال و برهان علمي باشد، اين نسبت، نسبت جالبي نيست».
موضوع دیگری که غرویان به آن انتقاد کرده است تطبیق صدر اسلام با امام خمینی و خاندانشان است که به گفته وی آثار اجتماعي خوبي ندارد و سبب می‌شود که عده‌اي دلشان نسبت به خاندان و بيت و يادگار امام متزلزل شود.

وی همچنین تأکید کرده است که «مقام معظم رهبري دیدگاهشان نسبت به بيت امام و حاج حسن آقا، نگاه بسيار مثبتي است. همه ديدند كه رهبري، ايشان را در مراسم سالگرد ارتحال امام بسيار محترم شمردند، حتي چند سال پيش كه عده‌اي سخنراني حاج حسن آقا را برهم زدند مقام معظم رهبري شخصاً موضع گرفتند و گفتند كه اين كارها كارهاي بدي است كه انجام مي‌شود و تأکید كردند كه به اين كارها راضي نيستم. ما اكنون در فضاي داخلي كشورمان بايد بر اساس تأکیدات رهبري فضاي همدلي و هم‌زبانی را حاكم كنيم اما بيان چنين نظراتي از آيت‌الله مصباح با فضاي همدلي و هم‌زبانی سازگاري ندارد، فضاي آرامش كشور را به هم مي‌ريزد».
غرویان همچنین از آیت‌الله مصباح خواسته است که در مورد این اظهارات توضیح داده و بگوید که نتایج طرح آن در جامعه را قبول دارد یا خیر؟

منبع: فرارو

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠۴-١٣٩۴, ١٨:۴٣

   

پر مبحث ترین ها