سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دو افطاری رئیس جمهور، دوحاشیه سازی/حاشیه سازان چه اتفاقی را ندیدند؟

بروز شده : ۵-٠۴-١٣٩۴, ١٩:٣٩    نسخه چاپی    
رئیس جمهور به رسم هر ساله اش در ماه مبارک رمضان در بعضی شب ها میزبان برخی از گروه ها و اقشار مختلف است. در این دو شب گذشته هم، دو گروه مهمان رئیس جمهور بودند. اولی سیاسیون دو جناح اصلی کشور و دیگری علما و روحانیون.


سید صادق روحانی: در این دو نشست برخی جریان های منتقد دولت خواستند حاشیه سازی کنند اما به نظر می رسد در این کار موفق نبوده اند. در نشست رئیس جمهور با  سیاسیون یک اتفاق کوچک افتاد. اتفاقی که بیان آن در چند سطر کوتاه امکان پذیر است.

سخنرانان جلسه از هر دو طیف اصولگرایان و اصلاح طلبان انتخاب شده بودند. غلاملی حداد عادل، کاظم جلالی و اسدالله بادامچیان از اصولگرایان و علامحسین کرباسچی، قدرت الله علیخانی، فاطمه راکعی و الهه کولایی هم از اصلاحطلبان پشت تریبون رفتند و در کمال آرامش سخنان خود را ایراد کردند. اما در این بین سخنان کرباسچی مورد اعتراض  مصباحی مقدم قرار گرفت و وی جلسه را ترک کرد . برخی رسانه های مخالف دولت که با عضو جامعه روحانت مبارز گفت وگو کردند،خواستند این حاشیه را به متن تبدیل کنند. مصباحی مقدم در گفت و گویی که پس از خروج از مراسم داشته است گفته که کرباسچی در پی تطهیر اصحاب فتنه بوده است. منظور او از اصحاب فتنه میرحسین موسوی است که کرباسچی او را سید مظلوم نامیده است.

آنچه که دیده نشد
آنچه که در بالا آمد همه حواشی پیش آمده یا بهتر بگوییم حاشیه سازی پیش آمده در افطاری رئیس جمهور بود. یک نفر نظرش را گفته و یک نفر معترض شده و رفته است. اما گویا عده ای می خواهند اتفاق بزرگی را که در این نشست روی داده است را با این حاشیه سازی نادیده بگیرند. از سال 88 به بعد دو جناح اصلی کشور رقابت دیرینه خود را تبدیل به خصومتی شدید کردند، به گونه ای که اصولگرایان اصلاح طلبان را به براندازی نظام متهم و بالعکس اصلاحطلبان نیز اصولگرایان را متهم به کودتا می کردند. اتفاقی که در نشست رئیس جمهور افتاد این بود که برای اولین بار دو جناح سیاسی کشور به برکت ماه مبارک رمضان و به ابتکار رئیس جمهور زیر یک سقف و دور میز افطار جمع شدند و سنگ بنای تعامل به جای تخاصم گذاشته شد. این نخستین بار بود که اصولگرایان و اصلاحطلبان توانستند در یک جلسه بدون تشنج و با منطق و به دور از اتهام زنی های بی مورد حرف های همدیگر را مستقیم بشنوند.

در افطاری روحانیون چه اتفاقی افتاد؟
نظیر همین اتفاق در افطاری رئیس جمهور با روحانیون نیز روی داد. سخنان یکی از سخنرانان جلسه به مذاق برخی از حاضرین خوش نیامد. اما این بار این خود حاضرین در جلسه بودند که نگذاشتند حاشیه سازی جدیدی برای نشست رئیس جمهور ایجاد شود. روایتی که در ادامه می آید نوشته حجت الاسلام محمدعلی آهنگران فرزند یکی از مداحان مشهور دفاع مقدس است:

«امشب (پنج‌شنبه) در ضیافت افطاری رئیس‌جمهور با جمعی از روحانیون و ائمه جمعه در ساختمان اجلاس سران شرکت کردم. آقایان مدعو از روحانیون برجسته تهران، قم و سمنان بودند. پیش از سخنرانی رئیس‌جمهور تنی چند از فضلا و روحانیون همچون حجج اسلام سید مهدی طباطبایی، جوادی آملی، ادیب و مبلغی به ایراد سخن پرداختند.

حجت‌الاسلام و المسلمین ادیب استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: بنده از رئیس جمهوری محترم به عنوان مجری قانون اساسی می‌خواهم که در کنار حراست از دستاوردهای علمی و فناورانه نظام، تعریفی دوباره از راهکارهای چگونگی دفاع از حقوق مردم بر اساس اصول قانون اساسی ارائه دهد؛ چرا که شاهد هستیم که متأسفانه بر اساس تعاریف و استنباط‌ های غلط، گاهی حقوق مردم ضایع می‌شود که نمونه آن تعطیلی کنسرت‌های قانونی و مجوزدار است که این را نادیده‌گرفتن حقوق مردم و خلاف قانون اساسی می‌دانم.در خلال سخنان حجت‌الاسلام ادیب تعداد قابل توجهی از علما با گفتن احسنت سخنان او را تایید کردند و از طرفی حدود هفت هشت نفر از ائمه جمعه فریاد برآوردند و با شعار مرگ بر فتنه‌گر و مرگ بر ضد ولایت فقیه، جلسه برای لحظاتی به تشنج کشیده شد. یکی از امامان جمعه که در ردیف مقابل من نشسته بود بلند شد و اعلام کرد ائمه جمعه جلسه را به نشانه اعتراض ترک کنند اما کسی جلسه را ترک نکرد و همه جمع معترضین نشستند و جلسه آرام گرفت. آنچه بیش از هرچیز باعث آرامش مجلس شد سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی طباطبایی بود که به شعاردهندگان تذکر داد که بجای غرش کردن و شعار دادن به فکر آبروی اسلام باشید و به داد اسلام برسید .»

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠۴-١٣٩۴, ١٩:٣٩

   

پر مبحث ترین ها