سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تلاقی اندیشه های حزبی در بازار داغ افطاری

این روزها برگزاری ضیافت های افطاری به خصوص در میان سیاسیون از رونق خاصی برخوردار است و به نظر می رسد نوعی رقابت بین اصلاح طلبان و اصولگرایان در هشت ماه مانده به انتخابات مجلس شکل گرفته باشد.

 

در هفته ای که گذشت عده زیادی از سیاسیون اصلاح طلب در ضیافت افطاری که محمدرضا عارف معاون اول رییس دولت اصلاحات بانی آن بود، دور هم جمع شدند. در این مراسم افطاری از اعضای دولت روحانی تا رییس دولت اصلاحات حضور داشتند. معاون اول رییس دولت اصلاحات در ضیافت خود همه اصلاح طلبان را بدون خط کشی و مرزبندی های تحمیلی و رایج دعوت کرد و بیش از ٧٠٠ نفری که یکشنبه شب میهمان عارف بودند نشان دادند که او می تواند تمامی تفکرات را در جریان اصلاحات زیر یک سقف جمع کند.

**گفت و گوی بی واسطه احزاب با مسوولان وزارت کشور
همچنین در این هفته، بیش از 100 دبیرکل، نمایندگان و گروه های سیاسی در مرکز همایش های پیامبر اعظم(ص) وزارت کشور گرد هم آمدند تا افطاری را میهمان وزیر کشور و این وزارتخانه باشند.
مسوولان سیاسی وزارت کشور بر این باورند که احزاب و تشکل ها، یکی از ارکان جمهوریت نظام هستند و به گفته محمد امین رضا زاده مدیرکل سیاسی وزارت کشور 241 حزب سیاسی مجوز دار مشغول به فعالیت هستند که 10 مجوز آن ها از ابتدای دولت یازدهم صادر شده است.
محمدحسین مقیمی معاون سیاسی و امنیتی وزیر کشور نیز به عزم جدی دولت در تقویت تحزب و حزب گرایی اشاره و اظهار امیدواری کرد که بتواند عرصه برای فعالیت حزبی در کشور بیشتر فراهم شود.
در ضیافت افطاری احزاب و تشکل های سیاسی با عبدالرضا رحمانی فضلی و مسوولان وزارت کشور، حسین کنعانی مقدم مسئول کمیته سیاسی جبهه ایستادگی، مرتضوی کیاسری دبیرکل مجمع جانبازان و امور ایثارگران ، کمیجانی از حزب سبز، حسن بیادی دبیرکل جمعیت آبادگران جوان ایران اسلامی ، امرالله شیخیانی دبیرکل حزب مردم مسلمان جمهوری اسلامی ایران ، محمدرضا راه چمنی دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی، باقری از جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران ، رحیم ابوالحسنی رییس دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی ، طاهره رحیمی دبیرکل جامعه فاطمیون و سخنگوی جامعه زینب(س)، محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی ، محمدزارع فومنی دبیرکل حزب مردمی اصلاحات به ایراد نقطه نظرات خود پرداختند.
نمایندگان احزاب در این ضیافت افطاری درباره پرداخت یارانه احزاب، عدم تبعیض بین احزاب سطح تهران و احزاب استانی، تصویب قانون انتخابات، تصویب لایحه احزاب با نظر احزاب ، تعیین و تکلیف جرم سیاسی، نام گذاری روز هفتم تیر به نام روز احزاب و هفته ای به نام احزاب، ایجاد فضای مناسب و امن برای فعالیت های انتخاباتی، برگزاری انتخابات با روش حزبی، حذف مالیات احزاب، مکان خانه احزاب ، لایحه جامع انتخابات استانی نسبت به فعالیت های حزبی، جلوگیری از ورود پول های کثیف در انتخابات، برخورد با نیروهای خودسر که سخنرانی ها و تریبون های سیاسی را برهم می زنند، حضور فعال و مشارکت زنان ، تقویت احزاب، لغو کنسرت ها و از بین بردن تفکر اتوبوسی در عرصه سیاسی کشور سخن گفتند.
در حالی که برخی از سایت های خبری از دعوت گزینشی احزاب گلایه هایی کرده بودند، وزیر کشور در صفحه اینستاگرام خود این موضوع را رد کرد و گفت: برای دعوت از احزاب به هیج وجه گزینشی صورت نگرفته و این که می گویند دولت محل تاخت و تاز اصلاح طلبان است این گونه نبوده و نیست و نباید این گونه قضاوت کنیم.
وی بر ضرورت شفاف سازی منابع مالی مورد استفاده در انتخابات آتی نیز تاکید کرد و افزود: نامزدها و احزاب باید به گونه ای رفتار کنند که منابع مالی آن ها قابل حسابرسی و نظارت باشد و نمایندگان احزاب می توانند از طریق پورتال وزارت کشور، نظرات خود را در این زمینه منتقل کنند.

** رقابت جدی اصلاح طلبان و اعتدالیون با اصولگرایان
ضیافت افطاری جامعه اسلامی مهندسین از دیگر ضیافت های سیاسی در هفته ای بود که گذشت. مراسم ضیافت افطاری جامعه اسلامی مهندسین با حضور حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، حجت الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی قائم مقام جامعه روحانیت مبارز و محمدرضا باهنر دبیر کل جامعه مهندسین و پیروان خط امام(ره) و دبیران کل احزاب و تشکل های اصولگرا و جمع زیادی از اعضای این حزب در مسجد امام صادق (ع) برگزار شد.
وزیر دادگستری در این مراسم به تبیین نقش جامعه در انقلاب اسلامی پرداخت و افزود: محیط اجتماعی ما پویا و با نشاط است، امروز شاهد پویایی در کشور هستیم که این موضوع به خاطر جریان سالم سیاسی و اجتماعی فعال در کشور است.
محمدرضا باهنر که از این ضیافت برای بیان دیدگاه های انتخاباتی خود استفاده کرد، گفت: انتخابات مجلس دهم یک فرصت و یک تهدید است؛ اصولگرایان یک رقیب جدی پای کار دارند یعنی برخی اصلاح طلبان و برخی اعتدالیون هستند.

** مذاکرات هسته ای در افطاری مستقلان
همچنین در این هفته جامعه اسلامی اصناف و بازار و جبهه مستقل ایران اسلامی نیز ضیافت های افطاری برگزار کردند که حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در ضیافت حزب جامعه اسلامی اصناف و بازار و مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری در مراسم افطاری جبهه مستقل ایران اسلامی به عنوان سخنران دعوت شده بودند.
جمعیت مستقل ایران اسلامی هم در هفته گذشته از ضیافت افطاری به عنوان ششمین کنگره حزب خود استفاده کرد و در آن برخی از فعالان سیاسی اصلاح طلب، اصولگرا و دبیران کل عضو جبهه متحد مستقلین شرکت داشتند.
مصطفی کواکبیان در این مراسم افطاری به مذاکرات هسته ای هم اشاره کرد بر این که اگر کشورهای 1+5 بخواهند بازی را به هم بزنند و با قلدری و زورگویی چه در مساله تحریم ها، چه در مساله نظارت ها و چه در مساله پیشرفت هسته ای ما مانع تراشی کنند حتما مسوولان نظام زیر بار نخواهند رفت، تاکید کرد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠۴-١٣٩۴, ١٠:۴٢

   

پر مبحث ترین ها