سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افشای توافق صهیونیست‌ها با ویکی لیکس

 جولیان آسانژ" بنیانگذار سایت ویکی لیکس پیش از آغاز روند افشای اسناد محرمانه جدید با اسرائیل به توافق پشت پرده برای عدم انتشار اسنادی که علیه منافع و امنیت تل آویو است، رسیده بود.
 
همه ما باید از شفاف سازی و آزادی بیان حمایت کنیم اما در دنیای امروز سیاست متاسفانه اتفاقاتی رخ می دهد که آن چنان که در ظاهر ساده و پاک به نظر می رسد، هرگز در باطن این گونه نیست. اخیرا افشا شده است که " جولیان آسانژ" بنیانگذار سایت ویکی لیکس پیش از آغاز روند افشای اسناد محرمانه جدید با اسرائیل به توافق پشت پرده برای عدم انتشار اسنادی که علیه منافع و امنیت تل آویو است، رسیده بود.

به گزارش الف به نقل از پایگاه اینترنتی "IndyBay"، به همین دلیل بود که حتی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پیش از افشای این اسناد اعلام کرد نگران انتشار این اسناد محرمانه علیه تل آویو نیست. به دنبال افشای یکسری اسناد محرمانه دیپلماتیک توسط سایت ویکی لیکس شماری از تحلیل گران و  کارشناسان به ویژه در ترکیه و روسیه نسبت به این موضوع ابراز تعجب کردند که چرا در این اسناد افشای شده هیچ سندی در مورد فعالیتهای محرمانه دیپلماتیک اسرائیل وجود ندارد. اما اخیرا این موضوع فاش شد که جولیان آسانژ پیش از افشای این اسناد محرمانه دیپلماتیک با مقامات اسرائیلی در ژنو دیدار کرده و در مورد عدم انتشار اسنادی که مغایر با منافع و امنیت اسرائیل است، به توافق پشت پرده با این مقامات رسیده بود. آسانژ در این دیدار به مقامات اسرائیلی تضمین داد تمامی اسنادی را که برای امنیت و منافع تل آویو ضرر دارد، افشا نکند.

براساس اعلام سایت تحقیقاتی عربی "الحقیقه"، آسانژ در ازای این اقدامش از منابع نیمه رسمی اسرائیلی پول دریافت کرد و براساس یک توافق ویدیوئی ضبط شده قول داد این اسناد را که علیه اسرائیل بوده و مشکلات دیپلماتیک جدی را برای دولت نتانیاهو ایجاد می کرده، فاش نکند. گفته می شود این منابع افشاگر وب سایت "الحقیقه" داوطلبان سابق سایت ویکی لیکس بودند که سابقا
در این سایت کار می کردند و چند ماه پیش به دلیل اعتراض به "رهبری مستبدانه" آسانژ و "فقدان شفاف سازی واقعی" از سوی وی این سایت را ترک کرده بودند.

"دانیل دامشیت برگ" سخنگوی سابق سایت ویکی لیکس در گفتگو با روزنامه آلمانی تاگس زیتونگ، آسانژ را به این متهم کرد که وی همچون پادشاهی بر خلاف میل و خواست دیگر کارکنان ویکی لیکس رفتار کرده و به صورت پنهانی با یکسری سازمانهای خبری توافق هایی داشته است؛ توافق هایی که حتی کارکنان ویکی لیکس نیز در مورد آنها اطلاعات اندکی داشته اند. براساس اعلام سایت
الحقیقه، آسانژ در اوایل سال جاری با مقامات اسرائیلی در ژنو دیدار کرد و به صورت پنهانی با آنها به توافق رسید. به نظر می رسید دولت اسرائیل به این موضوع پی برده بود که اگر این اسناد محرمانه توسط ویکی لیکس فاش شود، یکسری از آنها شامل اسناد مربوط به حمله اسرائیل به لبنان و غزه در سالهای 2006 و 2008 خواهد بود و در صورت انتشار آنها رسوایی های بسیاری
را برای اسرائیل به همراه خواهد داشت بنابراین با توافق پشت پرده با آسانژ از انتشار آنها جلوگیری به عمل آورد. این اسناد احتمالا شامل یکسری اطلاعات محرمانه اسرائیل در مورد جنگ 33 روزه لبنان نیز بوده است.

"جاشو آمیتینگ" نیز در گزارشی در وب سایت " Jewish Week" به این موضوع اشاره کرد که چرا در اسناد فاش شده ویکی لیکس هیچ سندی علیه اسرائیل وجود نداشته است. وی در این گزارش نوشت: پیش از انتشار اسناد محرمانه دیپلماتیک اخیر توسط ویکی لیکس، بنیامین نتانیاهو پیش بینی کرده بود که افشای این اسناد باعث شرمندگی برای تل آویو نخواهد شد. پس از انتشار این
اسناد مشخص شد که نتانیاهو درست می گفت. حال نتانیاهو چگونه توانسته بود پیش بینی کند که این اسناد باعث بروز نگرانی برای تل آویو نخواهد شد؟ " یوال استینیتر" وزیر دارایی اسرائیل نیز گفته بود: فکر نمی کنم افشای این اسناد ضرری برای ما داشته باشد و حتی ممکن است به طور غیرمستقیم برای ما مفید باشد.

"گوردون داف" نیز در مطلبی در پایگاه اینترنتی "استار" نوشت: آسانژ پیشتر به این موضوع اشاره کرده بود که هدف وی از انتشار این اسناد محرمانه شفاف سازی و بیان حقیقت است. حال باید از موسس ویکی لیکس این سوال را پرسید که افشای اسناد محرمانه مربوط به فعالیتهای دیپلماتیک اسرائیل مگر بیان حقیقت نیست پس چرا شما برای عدم انتشار اسناد دیپلماتیک محرمانه اسرائیلی ها با آنها به توافق پشت پرده رسیدید؟ آسانژ اخیرا در مصاحبه با نشریه تایم از نتانیاهو به عنوان یک رهبر جهانی یاد کرد که حامی شفاف سازی و آزادی بوده است.
بخش خبری الف
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٩-١٣٨٩, ٢١:۴٣

   

پر مبحث ترین ها