سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استانداران فارس و قم تعیین شدند

انشاءالله در آینده همه به این افتخاری که حاصل شد مباحات بیشتری خواهند داشت. باید حداقل 5 مولفه را در این مباحات و موفقیت بزرگی که برای ایران حاصل شد، به آنها اشاره کنیم.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران، با اشاره به توافق هسته‌ای ایران با 1+5، گفت: جناب آقای ظریف به همراه آقای دکتر صالحی گزارشی از جزئیات این مذاکرات را به ویژه در روزهای اخیر که منجر به این موفقیت بزرگ ملی و افتخارآفرین شد، در جلسه امروز هیئت دولت ارائه کردند.وی افزود: ابتدا به شما چنین رخداد بزرگ ملی را تبریک عرض می‌کنم. بدون تردید همه ایرانیان چه در داخل کشور و چه در خارج کشور از این موفقیت بزرگ و افتخارآفرین احساس مباحات می‌کنند. انشاءالله بعد از اینکه جزئیات این مذاکرات توسط مذاکره‌کنندگان بیان شد، در آن زمان بیشتر همه عزیزان از این دستاورد بزرگ ملی اطلاع بیشتری حاصل می‌کنند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: انشاءالله در آینده همه به این افتخاری که حاصل شد مباحات بیشتری خواهند داشت. باید حداقل 5 مولفه را در این مباحات و موفقیت بزرگی که برای ایران حاصل شد، به آنها اشاره کنیم.

نوبخت به نخستین مولفه این مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت: نخست شایستگی‌های دانشمندان ایرانی است که با این شایستگی‌ها توانستند دانش هسته‌ای را آنقدر رشد دهند که چرخه کامل را در داخل کشور ایجاد کنند، به همین جهت شهدای گرانقدر دانشمندان هسته‌ای را تقدیس می‌کنم که در این خصوص با جان فشانی‌شان چنین فرصتی را برای همه ما فراهم کردند.

وی  به مولفه دوم این مذاکرات اشاره کرد و گفت: مولفه دیگر حمایت موثر مردم در همه ابعاد است که باید از آن تقدیر کرد، اگر این حمایتی که از روند مذاکرات و از این پروژه بزرگی که آقای روحانی در زمان انتخابات وعده کرده بودند که آن را به فرجام نیکو برسانند و اگر حمایت مردم ایران نبود چنین موفقیتی حاصل نمی‌شد.

سخنگوی دولت تأکید کرد: نکته دیگر در این زمینه هدایت‌های مقام معظم رهبری بود که ایشان با تعیین جهت‌گیریهای کلی، راه را کاملاً نشان دادند که به همین جهت این درایت و شجاعتشان در این عرصه قابل ستودن است و بنده به عنوان کوچکترین عضو از هیئت دولت از ایشان تقدیر و مباهات می‌کنم به درایت و شجاعت مقام معظم رهبری. آثار آن را نیز همه مردم خوب ما الآن برخوردار می‌شوند.

نوبخت اضافه کرد: نکته سوم توانایی تیم مذاکره کننده هسته‌ای است. اگر انتخاب درست آقای دکتر روحانی برای مأموریت مهم و سترگی که به جناب آقای دکتر ظریف که یکی از شایستگان این عرصه بودند و به همین ترتیب ایشان در اعضای دیگر تیم مذاکره کننده نمی‌بود و اگر انتخاب آقای صالحی صورت نمی‌گرفت شاید با همه حقانیتی که نظام جمهوری اسلامی ایران در این عرصه داشت، چنین موفقیتی بدست نمی‌آمد.

وی افزود: نکته دیگر که باید از آن یاد کنیم، مدیریت شخص آقای رئیس جمهور است. آقای رئیس جمهور به درستی مشکل اصلی کشور را که خیلی از موانع اساسی در عرصه رفاه و توسعه کشور به او مرتبط می‌شد را شناسایی کردند و با مردم خوب و فهیم ما در ایام انتخابات مطرح کردند و مردم نیز او را تأیید کردند به همین جهت آقای رئیس جمهور با گزینش صحیح و درست تیم مذاکره کننده و هم مدیریت لحظه‌ای ایشان این مذاکرات به سرانجام رسید.

سخنگوی دولت تصریح کرد: احساس می‌کنم شاید ظرفیت این گزارش خبری اجازه ندهد اما در موقعیت‌هایی که انشاءالله در صدا و سیما و عرصه مصاحبه‌های مطبوعاتی پیش بیاید این نکات مطرح می شود آقای رئیس جمهور با اعزام دستیار ویژه‌شان لحظه به لحظه از مسائلی که باید تصمیم گیری کنند و به تیم مذاکره کننده هسته‌ای جهت بدهند نیز برخوردار شدند که به همین جهت شرایط بسیار مطلوبی فراهم شد. بنده امیدوارم که بخش دوم کار ما که در جهت اجرایی شدن این توافقنامه است هم در زمان مناسب به اتمام برسد و ما بتوانیم شاهد لغو تحریم ها باشیم.

نوبخت با بیان اینکه رفع تحریم‌ها فرصت جدیدی برای کشور ایجاد می‌کند گفت: برای برخورداری از این فرصت نیاز به برنامه ریزی است بنده قبلا اطلاع رسانی کرده بودم که دولت سه برنامه خوشبینانه، روال جاری و بدبینانه را طراحی کرده است بنابراین بسیار خرسندم که خداوند این فرصت را فراهم کرد تا ما به اجرای برنامه بدبینانه و یا ادامه روند موجود به شرایط خوشبینانه در صورت توافق رسیدیم.

وی با تأکید براینکه برنامه ششم توسعه در حال حاضر در دست تهیه است، افزود: ما می‌توانیم برنامه ششم را عمدتاً بر روی سناریویی که فکر می‌کردیم با انجام توافق برای کشور به دست می‌آید را عملی کنیم. در این برنامه عمدتاً با توجه به رفع تحریم‌ها منابع قابل توجهی در اختیار اقتصاد ایران قرار می‌گیرد. این منابع از سه محل حاصل خواهد شد که یک محل به خاطر تحریم بانک مرکزی است و عدم امکان نقل و انتقالات ارزی، منابع قابل توجهی از بانک مرکزی در حال حاضر در بانک‌های خارجی تقریبا غیرقابل استفاده مانده وبلوکه شده است که از آن بانک مرکزی به نحو شایسته می‌تواند استفاده کند.

سخنگوی دولت گفت: بخش دیگر منابعی است که ناشی از فروش نفت می‌باشد و این مبالغ مبالغ ارزی هم متعلق به دولت است، اینها برخلاف مبالغی است که مربوط به بانک مرکزی و در اختیار این بانک است. ما در ماه های گذشته و در سالهای گذشته دولت توانست نفت بفروشد اما منابع صادرات را نتوانست به طور صد درصدی استفاده کندکه بخشی از آن آزاد خواهد شد. غیر از این منابع منبع دیگری که استفاده خواهیم کرد فرصت رفع تحریم برای افزایش صادرات نفت گاز است و دیگر صادراتی که در حال حاضر مشغول تحریم هستند اما با رفع تحریم می توانیم از آن استفاده کنیم.

نوبخت تأکید کرد: منبع دیگری که برای آن مشغول برنامه ریزی هستیم، فرصتی است که برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی پیش می‌اید شرایط تحریم فضای کسب و کار را ناامن کرده بود و خیلی ها با توجه به اینکه علاقه مند بودند در ایران سرمایه گذاری کنند اما امکان سرمایه گذاری از آنها گرفته شده بود که رفع تحریم این فرصت را ایجاد خواهد کرد که آنها بتوانند در داخل و خارج کشور سرمایه گذاری کنند البته چه سرمایه گذاران ایرانی و چه سرمایه گذاران خارجی که علاقه مند هستند در عرصه‌های مختلف اقتصاد ایران که دارای مزیت نسبی است سرمایه گذاری داشته باشند. همه اینها منابع قابل توجهی را در اختیار نظام قرار می‌دهد تا با یک برنامه ریزی سنجیده ما از آن استفاده کنیم.

وی ادامه داد: آنچه که توافق قطعی ما است این است که ما حتی با آزاد شدن این منابع و در اختیار قرار گرفتن آن برای توسعه، همین سیاست صرفه جویی هزینه‌های جاری را ادامه می‌دهیم، بنابراین در دسترس قرارگرفتن منابع قابل توجهی که از این پس خواهیم داشت، تأثیری در ادامه روند صرفه جویی ما برای هزینه‌های جاری نیست. ما به این نتیجه رسیدیم که هر مقدار برای هزینه‌های جاری به دستگاه‌ها بخواهیم پول بدهیم باز هم طلب می‌کنند. امام مصمیم این منابع را در جهت تولید استفاده کنیم از این جهت همه سرمایه گذاری‌هایمان معطوب به تولید خواهد بود تا از طریق افزایش تولید و ایجاد رونق اقتصادی و  ایجاد اشتغال مردم از رفاهیت رفع تحریم در زندگی‌شان برخوردار شوند. که به همین جهت همه سیاست‌های ما این است.

سخنگوی دولت  تأکید کرد: مهار تورم که امروز سیاست دولت است، به جای اینکه از طریق افزایش عرضه که ناشی از واردات فراوان است، ما ترجیح می‌دهیم واردات را جز در موارد ضروری محدود کنیم و عمدتا متمرکز بشویم به افزایش عرضه از طریق تولید داخلی که این سیاست اتخاذ شده دولت است و برای آن مشغول برنامه ریزی هستیم که انشاءالله در فرصت‌های مناسب برنامه‌های خودمان را در این زمینه با دعوت از رسانه‌ها منتقل می‌کنم تا همه عزیزان از آن مطلع شوند.

نوبخت در ادامه به موضوع انتخاب استاندار فارس در جلسه امروز هیئت دولت اشاره کرد و گفت: در این جلسه آقای مهندس افشانی به عنوان استاندار فارس انتخاب شد و همچنین در بخش دیگری از جلسه آقای سیدمهدی صادقی نیز به عنوان استاندار استان قم انتخاب شدند که امیدواریم این عزیزان با توجه به تجاربی که دارند بتوانند با حسن تدبیر نگرانی‌هایی که ناشی از دغدغه‌هایی بود را برطرف کنند و این به یک وفاق تبدیل شود.

وی تصریح کرد: مردم ما مردم فهیمی هستند و می‌دانند که ابتدا طی ماه‌هایی باید ما فرآیندی را طی کنیم تا تحریم‌ها کاملا برطرف شود و این منابع در اختیار قرار بگیرد و برای اینکه این منابع منجر به رفاه شود به یک برنامه ریزی صحیح و درستی ختم شود و آن برنامه ها هم یک شبه اجرایی نخواهد شد. قطعا یک دوره مناسب و معقولی لازم است تا این به صورت نهادینه آثارش را در زندگی مردم بگذارد. البته برخی از رخدادها هم می‌تواند به صورت انتظارات مطرح شود و تأثیری را بر روی قیمت‌ها بگذارد اما تلاش دولت این است که به جای یک نوسان کوتاه مدتی که در بعضی از قیمت‌ها پیش می‌آید به یک ثباتی که آرامش بخش باشد و اثربخش باشد که به توسعه و رفاه مردم منجر شود به آن دست یابد. انتظار ما این است که مردم خوب با ما همراهی کنند و انشاءالله از این آثار این برنامه هم برخوردار شویم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: می‌دانید که طبعا مسئله قیمت ارز می‌تواند ناشی از انتظاراتی باشد که موجب افزایش عرضه و یا تقاضا شود. شاید کسانی که متقاضی در بازار ارز هستند، تحلیل و پیش بینی‌شان این باشد که قیمت ارز در آینده کاهش پیدا کند که به همین جهت پیرو این انتظار به بازار مراجعه می‌کنند و به جای تقاضا ارز را عرضه می‌کنند. بنابراین نوسانات می‌تواند ناشی از همین باشد و دولت نیز در تلاش است تا همواره با سیاست‌هایی که در شرایط تحریم بود به قیمت ارز ثبات دهد که این ثبات بیش از هر چیز می‌تواند منجر به رشد و رفاه مردم شود. قطعا در نرخ مناسبی قیمت ارز تثبیت خواهد شد.

نوبخت درپاسخ به این سوال که آیا دولت برنامه ای برای اینکه از تیم مذاکرات هسته ای تقدیر کند یا خیر گفت: بنده از همه آنها تشکر می‌کنم. یک جمع کثیری لایه به لایه و سطح به سطح و با یک هماهنگی و همکاری چنین موفقیتی را ایجاد کردند که ما از همه آنها تقدیر می‌‌کنیم و به نحو شایسته تقدیر خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ممنوعیت قراردادهای یک ساله در دولت اجرا می‌شود یا خیر گفت: این تصمیم قطعا از سوی دولت نبوده است. که از وزیر کار خواهش می‌کنم که توضیحاتی در این زمینه ارائه دهد.

سخنگوی دولت درباره سیاست های دولت در زمینه یکسان سازی نرخ ارز افزود: مجدداً تأکید می‌کنم که قطعا در شرایطی که منابع ارزی کافی در اختیار دولت و بانک مرکزی قرار می‌گیرد اجرای یکسان سازی نرخ ارز نسبت به شرایطی که هیجانات بازار ارز مانع این کار شود آسان تر است بنابراین این سیاست مورد تأیید و قبول دولت است انشاالله بانک مرکزی در این رابطه انجام می‌دهد. درباره آنچه که در توافق صورت گرفت نیز بنده توصیه می‌کنم که با رجوع به متن که قطعا هم ترجمه و هم به صورت مختلف در اختیار همگان قرار خواهد گرفت می‌توانند داوری و قضاوت کنند.

نوبخت افزود: ما دولت آمریکا را درک می‌کنیم این توافق را در شرایطی انجام داد که سخت تحت فشار رقبای خودشان و رقبای سیاسی‌شان بودند و از سوی دیگر رژیم صهیونیستی هم از هیچ بدگویی و پیگیری برای عدم توافق فروگذار نکرد بنابراین در چنین شرایطی اگر عمده توضیحاتشان معطوف باشد برای اینکه آنها را قانع کنند، فکر می‌کنم که خیلی از سوی ما نباید غیرمترقبه باشد و آن را درک کنیم اما آنچه که واقعی است این است توافقاتی است که به صورت مکتوب انجام شد که به صورت مناسب نیز منتشر خواهد شد که این موفقیت به چه ترتیبی بوده است ضمن اینکه برای اینکه دولت آمریکا بی جهت کار غیرانسانی را درجهت تحریم ملت ایران ادامه خواهد داد، به نفع آنها نیز بوده است که این توافق انجام شد و تحریم‌ها نیز لغو شد اما باید بپیریم که در حال حاضر افکار عمومی بین المللی همگان معتقدند که در این توافقنامه ایران توانست حقوق ملی بین المللی خودش را استیفا کند.
 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠۴-١٣٩۴, ١۴:٢٢

   

پر مبحث ترین ها