سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کمیسیون ویژه بررسی توافق در مجلس تشکیل شد

نمایندگان مجلس با تشکیل کمیسیون ویژه رسیدگی به موضوع توافقنامه هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ در مجلس موافقت کردند.

 

به گزارش تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز پارلمان با تقاضای جمعی از وکلای ملت برای تشکیل کمیسیون ویژه رسیدگی به موضوع توافقنامه جمهوری اسلامی با کشورهای 1+5 با عنوان بر جام با استناد به ماده 44 آیین‌نامه داخلی مجلس موافقت کردند.

15 تن از وکلای ملت در نامه‌ای به رئیس مجلس با استناد ماده 44 آیین‌نامه داخلی مجلس که تصریح دارد در موارد مهم و استثنایی کمیسیون ویژه در مجلس تشکیل می‌شود، خواستار تشکیل یک کمیسیون ویژه برای رسیدگی به موضووع توافقنامه هسته‌ای ایران با 1+5 شدند.

بهارستان‌نشینان با 136 رای موافق، 39 رای مخالف و 5 رای ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس با تشکیل این کمیسیون ویژه موافقت کردند.

براساس نظر رئیس مجلس مقرر شد اعضای این کمیسیون در جلسات عادی صحن علنی مجلس با رای وکلای ملت انتخاب شوند.

احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس طی سخنانی در توضیح این درخواست نمایندگان مجلس گفت: براساس قانون الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران که در مجلس مورد تصویب قرار گرفت و براساس اصول 77 و 125 قانون اساسی مقرر شد نتیجه مذاکرات به مجلس ارائه شود.

وی افزود: از آنجا که در مسائل مهم و استثنایی کمیسیون ویژه تشکیل می‌شود و به این دلیل که متن برجام جزء مسائل مهم و استثنایی است، براساس ماده 44 آیین‌نامه داخلی مجلس خواستار تشکیل کمیسیون ویژه برای بررسی موضوع هستیم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: این کمیسیون ویژه با عضویت 15 نفر از همکاران که توسط صحن انتخاب می‌شوند، تشکیل خواهد شد و در حال حاضر 15 نفر از وکلای نمایندگان مجلس نیز این درخواست را امضا کردند و از آنجا که این تعداد برای طرح این موضوع کافی بود، ما از دیگر نمایندگان امضا نگرفتیم.

امیرآبادی در ادامه گفت: از هیئت رئیسه خواهانیم تا کمیسیون ویژه برای بررسی متن برجام تشکیل شود تا به صورت کارشناسی و جدی توافقنامه ایران و 1+5 مورد بررسی قرار گیرد.

علی لاریجانی نیز پس از سخنان امیر‌آبادی گفت: براساس آیین‌نامه داخلی مجلس برای تشکیل کمیسیون مخالف و موافقی صحبت نمی‌کند و در این جلسه تنها نفس تشکیل این کمیسیون به رای گذاشته می‌شود و اینکه اعضای کمیسیون چه کسانی باشند به جلسات بعد موکول می‌شوند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠۴-١٣٩۴, ١١:١۴

   

پر مبحث ترین ها