سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جلیلی، بدون هیچ دلیلی می خواهد سند توافق هسته ای را به نام خود بزند

نامه نیوز نوشت:بعد از حضور پررنگ سعید جلیلی در مجلس و مجلس خبرگان و شنیدن سخنانی تازه از سوی او باید آماده بود تا در ماه‌های آینده شاهد حضور پررنگ تر جلیلی در عرصه سیاسی ایران به ویژه در انتخابات پیش روی مجلس باشیم.


«زمانی که دولت یازدهم پروژه هسته‌ای را تحویل گرفت، طرف مقابل به حقوق هسته‌ای ایران در چارچوب NPTاذعان کرده و بر استثناء نبودن ایران در حقوق و تکالیف هسته‌ای اعتراف داشته و آمادگی عملی خود را برای شکل گیری معامله هسته‌ای و ورود به موضوع لغو تحریم‌ها از جمله تحریم‌های یک جانبه اعلام کرده بود.»
جملات بالا بخشی از سخنان سعید جلیلی در جلسه مجلس خبرگان است. همانطور که مشاهده می‌کنید دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، از موفقیت‌هایش در مذاکرات هسته‌ای سخن می‌گوید و اینگونه القا می‌کند که او یک «غذای آماده» را تحویل تیم جدید گذاشته است. این سخنان حکایت از این معنا دارد که جلیلی می‌خواهد توافق هسته‌ای را به نام خود بزند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که جلیلی در اوج تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و درست زمانی که مورد هجمه گسترده نامزدهای انتخابات قرار داشت و آنها دبیرشورای عالی امنیت ملی را عامل تحریم‌های غربی‌ها و دیپلماسی او را دیپلماسی ضعیفی می‌دانستند، هیچ سخنی از این توافقات سخن به میان نیاورد و از رفتار خود دفاع کرد.

حالا که به نظر می‌رسد ظریف و تیمش کشتی مذاکرات هسته‌ای را به ساحل توافق رساندند، جلیلی می‌خواهد سند این توافق را به نام خود بزند. جلیلی بعد از سکوتی چندماه تصمیم گرفته است که به مردم این گونه القا کند که او و تیمش تمام کارها را کرده بودند و با حفظ عزت و اقتدار، طرف مقابل را وادار به توافق کرده بودند.

او حتی می‌خواهد به گونه‌ای القا کند که اگر روحانی به ریاست جمهور نمی‌رسید، ایرانیان زودتر به توافق هسته‌ای می‌رسیدند و احتیاج نبود مردم برای جشن خیابانی دو سال صبر کنند. جلیلی با این نگاه حتی به رای مردم نیز اعتراض کند و آنها یادآوری کند که در خرداد 92 اشتباه کرده‌اند و اگر در برگ رای نام جلیلی را می‌نوشتند زودتر از اینها شاهد رفع تحریم‌ها و حل مشکلات اقتصادی بودند.

به نظر می‌رسد جلیلی سعی می‌کند میوه توافق هسته‌ای ظریف، را در انتخابات مجلس به نفع خود بچیند. کسی که سال‌ها با دیپلماسی خود و البته سیاست‌های محمود احمدی نژاد در عرصه سیاست خارجی، برای کشور تحریم و مشکلات اقتصادی را سوغات آورده بود، حالا با یک چرخش بزرگ می‌خواهد خود را زمینه ساز توافق هسته‌ای معرفی کند. مردم این روزها موافق هرکسی هستند که در توافق هسته‌ای نقش داشته‌ است و این را از میزان محبوبیت ظریف در جامعه می‌توان فهمید.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠۶-١٣٩۴, ١٠:۴١

   

پر مبحث ترین ها