سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نامه سرگشاده سیدمهدی طباطبایی به فقهای شورای نگهبان؛

اینگونه القا نشود که آقایان تشخیص خود را مقدم بر تشخیص مراجع می دانند

حجه الاسلام سیدمهدی طباطبایی، استاد اخلاق و عضو جامعه روحانیت مبارز در نامه‌ای سرگشاده به فقهای شورای نگهبان به برخی نکات پیرامون موضوع احراز صلاحیت‌ها اشاره کرد.

 

حجه الاسلام والمسلمین سیدمهدی طباطبایی، استاد اخلاق و عضو جامعه روحانیت مبارز در نامه‌ای سرگشاده به فقهای شورای نگهبان به برخی نکات پیرامون موضوع احراز صلاحیت‌ها اشاره کرد.

به گزارش «انتخاب»، متن نامه حجه الاسلام والمسلمین طباطبایی به فقهای شورای نگهبان به این شرح است:

«حضور محترم فقهای شورای نگهبان دامه التوفیقاتهم

از آنجائی که اخیرا به خاطر بحث احراز صلاحیت (در باب اجتهاد) مطالب متفاوتی از سوی برخی فقها و حضرات آیات شنیده می‌شود بر خود لازم دانستم چند جمله‌ای را جهت یادآوری و تذکر عرض نمایم.

فقاهت و اجتهاد در درس علما و در جریان مباحثات علمی حوزه‌های علمیه حاصل می‌شود پس لازم است اجازه مراجع در مورد اجتهاد را در اولویت و ملاک بر تشخیص خود و حتی مقدم بر امتحان قرار دهید. اینکه درباره تایید مراجع در باب اجتهاد افراد، مثال‎های زید و عمری گفته شود، بسیار رفتار ناصواب و نامناسبی است چرا که روش تایید اجتهاد فرد در حوزه‌های علمیه همیشه همین بوده و صلاح نظام مقدس اسلامی که در راس آن فقیه، مجتهد و مرجع عالیقدر قرار دارد نیز همین است.

اجتهاد فقهای محترم شورای نگهبان از طریق تایید چند عالم یا مرجع بوده است و به این طریق اجتهاد افتخار می‌کنند و حق هم همین است. بنابراین صلاح نیست که اجازه فقها و مراجع را فقط مربوط به آخوندی اعلام کنیم و برای تایید روش خود با مثال طبابت، موضوع خود را اثبات کنیم که این مطلب بسیار سنگین و دور از شان حکومتی است که فقیه جامع الشرایط در راس آن است و خدایی ناکرده بر اذهن جامعه اینگونه القا می‌شود که آقایان تشخیص خود را مقدم بر تشخیص و اجازات مراجع که زعیم حوزه‌های علمیه شیعه می‌باشند می‌دانند.

در پایان امیدوارم اجازه ندهید مصالح سیاسی بر روش‌های اصیل حوزوی که حضرات عالی هم از آن بهره برده‌اید تاثیرگذار شود که در آینده با مشکلات جدی روبرو خواهیم شد و خسارت آن به هیچ وجه جبران پذیر نخواهد بود.

سیدمهدی طباطبایی
23 دی 1394»

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١٠-١٣٩۴, ٢١:۴٢

   

پر مبحث ترین ها