سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتخابات مقدماتی آمریکا؛ شب شکست پیشتازها

نتایج انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا در ایالت ویسکانسین با شکست دو نامزد پیشتاز در اردوگاه جمهوریخواهان و دموکرات ها پایان یافت.


نتایج انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا در ایالت ویسکانسین با شکست دو نامزد پیشتاز در اردوگاه جمهوریخواهان و دموکرات ها پایان یافت.

به گزارش عصر ایران تد کروز و برنی سندرز نامزدهای جمهوریخواه و دموکرات که با فاصله معناداری از نامزدهای پیشتاز و رقیب خود عقب هستند توانستند با کسب آرای رای دهندگان ویسکانسین به ادامه رقابت ها امیدوارتر شوند.

در جبهه جمهوریخواهان دونالد ترامپ پیشتاز رقابت های مقدماتی در هفته های گذشته و پس از پیروزی در انتخابات مقدماتی در سه شنبه بزرگ (در 4 ایالت از 5 ایالت) زیر موج شدیدی از حملات قرار گرفته بود. دست مایه بیشتر این حملات اظهارات جنجالی او درباره موضوعات مختلف داخلی و سیاست خارجی آمریکا از جمله اظهار نظر او درباره مساله سقط جنین بود که واکنش جنبش های زنان را در پی داشت.

با وجود پیروزی تد کروز (سناتور ایالت تگزاس) او هنوز راه دراز و دشواری برای کسب نامزدی نهایی حزب جمهوریخواه دارد. با توجه به نتایج انتخابات مقدماتی در ایالت هایی که تا کنون در آنها انتخابات مقدماتی برگزار شده او فاصله زیادی با ترامپ دارد و کسب نامزدی نهایی او مستلزم به دست آوردن 90 درصد از " دِلِگیت " های (نمایندگان رای دهنده در کنوانسیون نهایی حزب جمهوریخواه در تیر ماه آینده) باقی مانده در انتخابات مقدماتی ایالت های پیش رو است.

بسیاری از ناظران پیش بینی می کنند ممکن است نتیجه نهایی انتخاب نامزد حزب جمهوریخواه به روز گردهمایی بزرگ دلگیت های این حزب در تابستان امسال بکشد و در آنجا احتمال دارد به رغم کسب برتری نسبی ترامپ بر کروز، دلگیت های حزبی به کروز یا حتی نامزدی دیگر به جز ترامپ رای دهند. با وجود اینکه این گزینه هزینه های سیاسی زیادی برای حزب جمهوریخواه دارد، اما بر اساس مرام نامه حزب جمهوریخواه دلگیت ها مختارند در روز گردهمایی نهایی برای انتخاب نامزد نهایی حزب به هر نامزدی که می خواهند رای دهند.

تد کروز سه شنبه شب در سخنانی در جمع حامیانش در شهر میلواکی نتیجه انتخابات مقدماتی در ویکانسین را یک نقطه عطف و همان نقطه تغییر روند انتخابات درون حزبی نامید که همه منتظرش بودند.

انتخابات مقدماتی آمریکا؛ شب شکست پیشتازها

در جبهه دموکرات ها نیز برنی سندرز سناتور سوسیال دموکرات ایالت ورمونت و نامزدی که تا کنون با فاصله ای تقریبا زیاد از هیلاری کلینتون نامزد پیشتاز حزب عقب بوده است، توانست در انتخابات مقدماتی ویسکانسین رقیب پیشتاز خود را شکست دهد.

سندرز نیز همچون کروز برای کسب نامزدی نهایی حزب دموکرات راه دشواری در پیش رو دارد. او باید برای کسب نامزدی نهایی حزب در باقی ایالت هایی که قرار است انتخابات مقدماتی در آنها برگزار شود، رقیب متنفذ خود را شکست دهد و این کار بسیار دشواری خواهد بود.

با پیروزی دو نامزدی که در در جایگاه دوم رقابت های درون حزبی خود برای کسب نامزدی نهایی انتخابات ریاست جمهوری هستند، آنها با امید بیشتری به برگزاری انتخابات مقدماتی در دو ایالت مهم نیویورک و پنسیلوانیا می روند.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد و نامزد نهایی هر دو حزب در تابستان سال جاری و در جریان گردهمایی دلگیت های دو حزب برای تعیین نامزد نهایی مشخص خواهد شد.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠١-١٣٩۵, ٢٣:۵٨

   

پر مبحث ترین ها