سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یم نماینده مجلس در گفتگو با 19 دی:

بهره های بالای بانکی مانع رشد تولید داخل است

بانک ها با بهره های بالا مانع رشد تولید داخل هستند وانگیزه را در تولید کننده از بین می برند.

19دی: یک نماینده مجلس دهم با تاکید بر لزوم تغییر در سیستم بانک ها، بهره های بالای بانکی را مانع رشد تولید دانست و گفت: بانک ها انگیزه را در تولید کننده از بین می برند.

محمد قمی در گفتگو با خبرنگار 19 دی در پاسخ به این سوال که مجلس چگونه می تواند نرخ آزادی اقتصادی که بدترین شاخص کشور در جهان است (ایران بین 186 کشور رتبه 171 را داراست) را بهبود بخشد، گفت: بایستی برنامه ریزی صحیح و تحقیق شود که کدام بخش اعم از صنعت، خدمات و کشاورزی از نظر سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برای مملکت منفعت بیشتری دارد تا سرمایه گذاری ها در آن بخش انجام شود.

وی با بیان این که بانک ها با بهره های بالا مانع رشد تولید داخل هستند، گفت: نرخ سود بالای بانک ها برای تولید کنندگان مشکل بوجود می آورد زیرا اغلب تولیدکنندگان در ارتباط با بانک هستند و اگر زمانی دیرکرد داشته باشند چک آنان را به اجرا می گذارند و حمایت های لازم از آنان انجام نمی شود.

وی با اشاره به این که نرخ سود بانک ها تصاعدی افزایش می یابد، ادامه داد: با این شیوه ای که بانک ها در پیش گرفته اند بدهکاران هر روز بر بدهی هایشان افزوده می شود و با افزایش تولید هم نمی توانند سود را بپردازند و به این طریق بانک ها رغبت و انگیزه را در تولید کننده از بین می برند.

این منتخب مردم در مجلس دهم تاکید کرد: باید تغییراتی در سیستم بانک ها داده شود و اقتصاد مقاومتی در چارچوب اصلی خودش شکل گیرد به گونه ای که منافع تولیدکننده، مصرف کننده و در نهایت منافع کشور را در برداشته باشد تا این وضعیت سرو سامان داده شود.

وی تصریح کرد: اگر دولت برنامه ریزی صحیح داشته باشد، موانع تولید را بردارد و یارانه به تولید و تسهیلات مناسب پرداخت شود تولید کننده در فشار قرار نمی گیرد و دچار مشکل نمی شود اما با روند فعلی بهبود حاصل نمی شود.

قمی در بخش دیگری از سخنان خود درباره افزایش ناهنجاری های اجتماعی در کشور +اظهارداشت: بسیاری از مسائل و آسیب های اجتماعی ریشه در فقر و عدم ایمان دارد اگر مسائل اسلامی و ایمانی در مردم حل شود ایمان به عنوان عامل بازدارنده ای فرد را از دام مسائل سوء اجتماعی بازمی دارد.

نماینده مردم پاکدشت در مجلس دهم افزود: مسائل اقتصادی و بی ایمانی با طلاق و اعتیاد ارتباط دارد و باید تحقیق درستی انجام شود که بزه ها به چه دلیل است.

وی با بیان این که ریشه بسیاری از بزه های اجتماعی مانند اعتیاد و حاشیه نشینی فقر است، بیان کرد: دولت ها باید بیشتر تلاش کنند تا وضعیت معیشتی بهبود یابد تا بزه ها کم شود.

وی به ارائه آمار متناقض در این حوزه اشاره کرد و گفت: مرکز آمار ایران مسئول ارائه درست آمار است و تمام مراکز و مسئولان باید خود را با مرکز آمار ایران تطبیق دهند تا آمار صحیحی برای کار کارشناسی ارائه شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٣-١٣٩۵, ١٧:۴٩

   

پر مبحث ترین ها