سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فلاحت پیشه در گفتگو با 19دی:

مفاسد اقتصادی به دلیل اقتصاد دولت محور ایران است

نظام مدیریتی ایران باید ساختار محور باشد نه دولت محور.

19دی: یک نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که نظام سلسله مراتب ساختاری و اداری (بروکراسی) ایران شفاف نیست، گفت: علت اصلی تمامی مسائل و مشکلات اداری و مفاسد اقتصادی به عدم شفافیت و گستردگی و تودرتو بودن نظام اداری برمی گردد.

حشمت الله فلاحت پیشه در گفتگو با خبرنگار 19دی در خصوص عدم شفافیت دستگاه های دولتی در ایران اظهارداشت: فسادها از دل این پیچیدگی و نابسامانی ها شکل می گیرد زیرا امکان سوء استفاده فراهم و فساد اداری و مالی و قضیه حقوق های پنهان شکل می گیرد که تمام این ها به اقتصاد دولت محور در ایران برمی گردد که هدر رفت بیت المال را در پی دارد.

 نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی افزود: به عنوان مثال برای یک موضوع در حوزه های مختلف تصمیم گیری می شود و بخش نامه ها و دستورالعمل های مختلف برای آن وجود دارد.

وی گفت: به اعتقاد من باید کوچک سازی در نظام مدیریتی اداری و تصمیم گیری ایران صورت گیرد که امکان فرار قانونی برای افراد را به حداقل رساند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم بیان کرد: هم اکنون برخی خواستار ایجاد کمیته های شفاف سازی در کشور هستند اما بسیاری از این کمیته ها خود تبدیل به محلی برای ایجاد رانت های فساد و قدرت شدند باید اقدام اساسی انجام شود و آن کوچک سازی دولت است زیرا هم اکنون تعدد دستگاه های دولتی سبب این امر شده و موانع قانونی در این خصوص وجود ندارد.

وی با تاکید بر این که نظام مدیریتی ایران باید ساختار محور باشد اما فرد محور است، ادامه داد: با به عهده گرفتن مناصب مختلف توسط افراد در عمل قوانین و ساختارهای سیاسی فنا می شود که آثار و نتایج آن را در حوزه های مختلف شاهد هستیم که یکی از این موارد بحث حقوق های نجومی اخیر بوده که میزان دریافتی بر اساس نظر شخصی افراد اتخاذ شده بوده و از دل تصمیمات آنان منابع و منافع عمومی فدای منافع و تصمیمات شخصی شد.

فلاحت پیشه با تصریح بر این که برای جلوگیری از فساد نیازمند رسانه های مستقل در ایران هستیم، اظهارداشت: رسانه های واقعا مستقل در ایران کم داریم و معمولا وابسته به احزاب و جریان های مختلف هستند و دیده شده که جرائم مربوط به حوزه کاری و فعالیت های خود را مورد لاپوشانی قرار می دهند و یک سری از تخلفات را نادیده می گیرند که بوی انگیزه سیاسی از آن به مشام می رسد.

وی گفت: بسیار کم هستند رسانه هایی که مستقل، آزادانه و صرفا برای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی و منافع مردم و کشور باشند.                                                                                          وی اضافه کرد: گاهی حتی در داخل رسانه نیز برخوردهای سلیقه ای وجود دارد و برای شناخت رسانه های واقعی باید رسانه های مختلف را بررسی و پیگیری کرد تا جهت دهی آن ها را متوجه شد.

این منتخب مجلس دهم شورای اسلامی خاطرنشان کرد: رسانه هایی که در همه دوران ها و دولت ها و در همه مسائل فعال هستند و در دولت پیش و فعلی فسادها، تخلفات و حقوق های نجومی را پیگیر بودند مستقل و قابل اعتمادتر هستند.

وی با اشاره به دستور رییس جمهور راجع به پیگیری حقوق های نجومی و دستورهای زیادی که به مراکز و ارگان های مختلف داد شده، گفت: اگر دولت روحانی می خواهد خدمتی به نسل های آینده کند با پیگیری دقیق  گزارشی مستند از بازگشت و زنده شدن اموال به غارت برده شده مردم از محل حقوق های نجومی به بیت المال ارائه دهد و مانع شکل گیری شرایط مشابه با ایجاد سازکارهای مشخص شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠۴-١٣٩۵, ١١:۵٩

   

پر مبحث ترین ها