سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تکمیل EPC3 پروژه احداث تاسيسات ذخيره سازی و اندازه گيری ميعانات گازی

رئيس پروژه احداث تاسيسات ذخيره سازي و اندازه گيري ميعانات گازي از تکمیل EPC3 این پروژه شامل ساخت 4 مخزن ذخیره سازی میعانات گازی با ظرفیت 2 میلیون بشکه خبر داد.

به گزارش 19دی به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، امیرمنصور حق وردی با بیان اینکه اين پروژه در قالب سه طرح EPC1، EPC2 و EPC3 به مرحله اجرا درآمده است عنوان كرد: در بخش EPC1 تاسيسات پشتيباني، پايپينگ ، برق و ابزار دقيق و در EPC2 و EPC3 نيز به تفكيك ساخت ٤ مخزن ذخيره سازي ميعانات گازي و يك مخزن آب آتش نشاني طراحي و تعريف شده است.

 

وي با اشاره به دريافت تجهیزات مورد نیاز در اجرای EPC1 شامل تمامي اتصالات ، لوله‌ها و (FLANGE ) گفت: اقلام پایپینگ هم تا پایان هفته جاری وارد محل پروژه شده و عملیات لوله کشی این بخش، از اوایل دی ماه آغاز می شود.


به گفته رئيس پروژه احداث تاسيسات ذخيره سازي و اندازه گيري ميعانات گازي سهم EPC1 از کل پروژه 60.7 درصد بوده که تاکنون در اجرای این بخش 46 درصد پیشرفت داشته و 22 درصد ان مربوط به فعاليت هاي پيمانكار جديد اين بخش است.

 

وي در مجموع پيشرفت هر سه EPC را ٥٥،٤ درصد عنوان كرد.

 

حق وردی به گشایش ایجاد شده در تامین منابع مالی اين پروژه اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 67 درصد از مجموع کالا های مورد نیاز خریداری شده و حدود 33 درصد باقی مانده هم درمرحله سفارش گذاری و خرید قرار گرفته است.


رئيس پروژه احداث تاسيسات ذخيره سازي و اندازه گيري ميعانات گازي با اشاره به اینکه پیشرفت فیزيكي EPC3 این پروژه به 100 درصد رسیده ، گفت: این بخش شامل چهار مخزن ذخیره سازی است که عملیات ساخت و رفع پانچ انها توسط شركت ماشين سازي اراك به پایان رسیده و در شرایط تحویل موقت قرار دارد.


به گفته حق وردی با اتمام EPC1 ، بهره برداری از فاز نخست تاسيسات ذخيره سازي و اندازه گيري ميعانات گازي با ظرفیت ذخیره سازی دو میلیون بشکه میعانات گازی تا اواخر خرداد ماه سال آینده آغاز می شود.


رئيس پروژه احداث تاسيسات ذخيره سازي و اندازه گيري ميعانات گازي در باره EPC2 این پروژه گفت: دو مخزن با ظرفیت ذخیره سازی یک میلیون بشکه میعانات گازی ساخته شده و با توجه به برنامه های کارفرما برای از سرگیری فعالیت ها در این بخش، انتظار می رود EPC2 هم در قالب فاز دوم اجرای این طرح با ظرفیت ذخیره سازی 2 میلیون بشکه میعانات گازی و با اندكي تاخير نسبت به فاز اول به بهره برداری برسد.


رئيس پروژه احداث تاسيسات ذخيره سازي و اندازه گيري ميعانات گازي با اشاره به اينكه اين پروژه از اهميت ويژه اي برخوردار بوده و پروژه اي استراتژيك محسوب مي شود، یاداور شد: در صورت ايجاد موانع احتمالي در مسير صادرات ميعانات گازي در آینده ، با بهره برداري از اين مخازن علاوه بر انتقال هيدروكربورهاي گازي اين منطقه به پالايشگاه هاي كشور، در چرخه توليدات فراورده هاي باارزش ، نظير توليد بنزين سوپر ، وقفه اي پيش نخواهد امد. همچنين در روند توليد گاز از فازهاي پالايشگاهي پارس جنوبي وقفه اي ايجاد نخواهد شد و تمامي ميعانات توليد شده اين فازها در اين مخازن نگهداري و در زمان مناسب مصرف و يا صادر می شود.

 

بر اساس اين گزارش پروژه احداث تاسیسات ذخيره سازي ميعانات گازي شامل ٨ مخزن به صورت سقف شناور وبا ظرفيت ذخیره ٥٠٠ هزار بشكه ميعانات برای هر مخزن ،دو مخزن اب اتش نشاني هر يك به ظرفيت ٢٠٠٠٠ متر مكعب، substation، ايستگاه هاي پمپاژ، مركز كنترل ، چهار عدد سيستم ميترينگ ميعانات، واحد تصويه پساب و واحد اتش نشاني است.


با بهره برداري از اين پروژه، تمامي ميعانات گازي فازهاي گازي مستقر در منطقه پارس يك پس از ذخيره سازي و اندازه گيري، جهت صادرات از طريق خطوط لوله براي مصرف كنندگان داخلی و گوي شناور(SPM ) با ظرفيت ٦٠٠ هزار بشكه در روز ارسال خواهد شد.


میعانات گازی این مخازن، روزانه به میزان 360 هزار بشکه به پالايشگاه ستاره خليج فارس، 120 هزار بشکه به پالایشگاه پارس شیراز و 120 هزار بشکه نيز به پتروشیمی نوري ارسال خواهد شد .


همچنین با احداث پالايشگاه سيراف و پالایشگاه میعانات گازی فرزانگان فارس نيكو، خوراك مورد نياز اين پالايشگاه ها نيز از طريق اين مركز ذخيره سازي تامين خواهد شد

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٩-١٣٩۵, ١٢:١٢

   

پر مبحث ترین ها