سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در گفت وگوی 19دی با کارشناسان اقتصادی:

گرانی ارز و هدر رفت تلاش های دولت

بانک مرکزی باید بازار ارز را مدیریت کند اگر التهابات بازار ارز کنترل نشود، تمامی زحمات دولت در زمینه مهار رشد نرخ تورم از بین می رود.

افزایش قیمت سکه و ارز چند روزی است که بی سابقه ترین افزایش را تجربه می کند تا حدی که سایت قیمت زنده اعلام سکه و ارز لحظه به لحظه افزایش را ثبت می کرد و در کل نرخ ارز و سکه به شکلی خزنده بر ریل صعود قرار گرفته و هر روز رکورد تازه‌ای را در بازار ارز به ثبت می رساند.

افزایش دلار و رسیدن به رقم کم‌سابقه 4127 تومان واردکنندگان، فروشندگان و مردم را دچار سردرگمی کرده است.

برخی از کارشناسان معتقدند دولت مقصر اصلی افزایش نرخ ارز است، زیرا گرانی ارز به سود دولت تمام می‌شود؛ اما محمدباقر نوبخت در این خصوص بیان کرده که هرچند درآمد دولت از تبدیل دلار به ریال با افزایش نرخ بیشتر می شود اما قدرت خرید ملی برای ما مهم است لذا از افزایش نرخ ارز استقبال نمی کنیم و یکسان سازی نرخ ارز باید سال آینده در همین حدود تنظیم شود.

مسئولان دولتی اعلام کردند این نرخ طبیعی و گذراست و جای نگرانی نیست اما از آنجایی که قیمت دلار روز به روز در سکوت تامل‌برانگیزی افزایش می یابد این سوال را به ذهن متبادر می‌کند که چرا دولت، بانک مرکزی و اقتصاددانان در چنین شرایط حساسی کنترل بازار را به دست نمی‌گیرند.

برای بررسی علل این افزایش قیمت‌ها با رییس کمیسیون اقتصادی به گفت وگو پرداختیم و نظر فعالان اقتصادی را نیز در ادامه خواهید دید:

بورس ارز باید در کشور راه‌اندازی شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که بانک مرکزی باید بازار ارز را مدیریت کند، گفت:‌ یکسری سفته‌باز و دلال تقاضای کاذب را در کشور تبلیغ می‌کنند و انتقاد جدی به بانک مرکزی این است که چرا این تقاضای کاذب مدیریت نمی‌شود.

محمدرضا پورابراهیمی به عوامل افزایش بی‌سابقه نرخ ارز اشاره و عنوان کرد: نخست سیاست‌های آقای ترامپ که بیان کرد می‌خواهد تغییراتی را در نرخ بهره انجام دهد، سبب افزایش دلار شده است.

وی تصمیمات مختلف در داخل کشور را یکی دیگر از عوامل اثرگذار روی نرخ ارز دانست و اضافه کرد: درحال حاضر تقاضا در بازار ارز، خارج از آن چیزی است که دولت رسما اعلام می‌کند.

وی با عنوان این که با ایجاد فاصله‌ای که بین نرخ ارز مبادله‌ای و ارز آزاد ایجاد شده، از سیاست‌های تک‌نرخی شدن ارز دور می‌شویم، تاکید کرد: دولت باید تعیین تکلیف کند و رویکرد مکانیسم عرضه و تقاضا برای متعادل کردن قیمت ارز را در پیش گیرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: معمولا بخشی از ارز کشور از طریق فروش شرکت‌های پتروشیمی حاصل می‌شود و به دلیل اینکه این شرکت‌ها معمولا در پایان سال علاقه دارند که منابع خود را برای پرداخت‌های سود سهام به کار بگیرند و از عرضه دلار وارداتی به بازار اجتناب می کنند و این در برهم خوردن تعادل بازار موثر بوده که باید مورد بررسی قرار گیرد.

این نماینده مردم درمجلس دهم، افزود: باتوجه به اینکه کشور درشرایط رکود اقتصادی قرار دارد و در بازارهای مختلف اقتصادی نرخ بازده مناسب وجود ندارد، با به وجودآمدن التهاب در بازار ارز بلافاصله سوداگری و سفته‌بازی در بازار ارز رونق می‌گیرد.

پورابراهیمی با بیان اینکه اگر التهابات بازار ارز کنترل نشود، تمامی زحمات دولت در زمینه مهار رشد نرخ تورم از بین می رود، افزود: در روزهای اخیر ارزش پول ملی کشور 17 درصد کاهش یافته؛ بنابراین بانک مرکزی باید موضوع افزایش تقاضای کاذب بازار ارز را مدیریت و به همراه دولت تصمیمات قاطع اتخاذ کند.

وی بیان کرد:‌ در موضوع تفاوت بین نرخ ارز مبادله‌ای با نرخ ارز آزاد نیز به نظر می‌رسد موضوع به نفع اقتصاد کشور نیست و بررسی‌ها نشان می‌دهد که دست‌هایی در کار است که حتی می‌خواهد این فاصله‌ها بیشتر شود و دلیل آن ایجاد رانت و فساد اقتصادی است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با ارائه پیشنهاد راه‌اندازی بورس ارز افزود: با راه اندازی بورس ارز بخشی از تقاضاها برای دلار فیزیکی در بازار ارز به موضوع ابزارهای مالی که در دنیا وجود داد، تبدیل می شود.

وی با بیان این که در بسیاری از کشورها بورس ارز راه‌اندازی شده است، گفت: به این روش از طریق ابزار مالی مبادلات ارزی انجام می‌شود بنابراین با راه‌اندازی بورس ارز به موضوع تقاضای کاذب در بازار ارز رسیدگی می‌شود و زمینه حذف مبادلات فیزیکی در بازار فراهم می‌شود و بازار به سمت بازارهای مشتقه می‌رود.

پورابراهیمی با تأکید برلزوم تک نرخ شدن ارز درکشور، گفت: بانک مرکزی باید موضوع یکسان سازی نرخ ارز را تعیین تکلیف کند.

وی در ادامه از برگزاری نشست مشترک کمیسیون اقتصادی با طیب نیا و سیف برای افزایش قیمت ارز خبرداد و گفت: با توجه به بررسی لایحه برنامه ششم توسعه، جلسه مشترکی با وزیراقتصاد و رئیس بانک مرکزی درخصوص بررسی نوسانات بازار ارز برگزار خواهد شد تا به دولت کمک شود و التهاب در بازار ارز به خوبی مدیریت شود.

ناهمخوانی قیمت دلار با تئوری‌های اقتصادی
 در همین رابطه مهدی تقوی، کارشناس اقتصادی، افزایش قیمت دلار بیش از۴۰۰۰ تومان را عجیب و غیرعقلایی دانست و گفت: این افزایش قیمت با تئوری‌های اقتصادی نمی‌خواند و در صورت تداوم، قدرت خرید بسیاری از افراد بویژه مزدبگیران و طبقات فرودست جامعه را کاهش می‌دهد.

 وی گفت: روند صعودی قیمت دلار، هزینه واردات را بالا می‌برد، چراکه واحدهای تولیدی که اقدام به نوسازی خط تولید خود می‌کنند مجبور خواهند بود قیمت کالاهای تولیدی خود را نیز بالا ببرند، بنابراین از این زاویه، افزایش قیمت دلار تا ۴۰۰۰ تومان به حال اقتصاد کشور مضر است.

دلار 3300 تومان تکرار اشتباهات گذشته است

عدنان موسی پور، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: متاسفانه دولت در تعیین نرخ 3300 تومان در بودجه سال 96 اشتباه کرده زیرا در بازار آزاد امروز نرخ ارز بیش از 4 هزار تومان است.  

عضو اتاق بازرگانی اهواز بیان کرد: تفاوت بین نرخ ارز دولتی و بازار آزاد، راه برای رانت و فساد اقتصادی باز می کند.

تکلیف فعالان اقتصادی با نوسان نرخ ارز روشن نیست

‌عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: با توجه به شرایط اقتصادی و همچنین رکودی که وجود دارد، نمی توان پیش بینی دقیقی کرد که قیمت ارز روی 3300 تومان تثبیت شود.

زهرا اخوان نسب بابیان این که یکی از سختی های کار این است که امکان برنامه ریزی بلندمدت وجود ندارد، اظهار کرد: اگر دولت بتواند نرخ ارز را روی 3300 تومان تثبیت کند،‌ تکلیف تولیدکنندگان،‌ صادرکنندگان و واردکنندگان مشخص می شود و آنان می توانند برای فعالیت های اقتصادی برنامه ریزی کنند.

این فعال اقتصادی بیان کرد: تثبیت واقعی نرخ ارز موجب از بین رفتن بازار سیاه دلالی خواهد شد.

وی افزود: نرخ ارز اکنون از 4 هزار تومان نیز گذشته و باز هم در حال رشد و فاصله گرفتن از نرخ تعیین شده از سوی دولت است بنابراین می توان گفت نرخ ارز واقعی نیست.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان اظهار کرد: هرچه ارز گران تر شود به نفع صادرات است و توجیه اقتصادی پیدا می کند.

چهار هزار تومان قیمت معقول تثبیت نرخ ارز است

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز درباره تثبیت نرخ ارز به قیمت 3300 تومان گفت:‌ این کار امکان پذیر نیست زیرا شرایط اقتصادی داخلی ما اگر بخواهیم رونق بگیرد باید نرخ ارز بالای این قیمت باشد.

اکبر ابراهیم‌ نژاد در پاسخ به این سوال که اگر دولت بخواهد نرخ معقولی برای تثبیت نرخ ارز تعیین کند،‌ چقدر باید باشد،‌ اظهار کرد: حداقل 4هزار تومان باید باشد.

وی ادامه داد:‌ با این اوضاع و شرایط تثبیت نرخ ارز به قیمت 3300 تومان امکان پذیر نیست.

نرخ ارز باید روی 3300 تومان نگه داشته شود

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی بوشهر نیز در این خصوص گفت: اگر دولت بخواهد و عزم جدی هم داشته باشد،‌ متاسفانه دلاری در دست ندارد که بتواند نرخ آن را روی 3300 تومان نگه دارد.

عبدالرسول ابراهیمی افزود: 3300 تومان را به عنوان نرخ ارز مرجع و برای انجام امور تجاری و گمرکی و سایر موارد در نظر گرفته اند، اکنون در بانک مرکزی دلار 3230 تومان است و در بازار آزاد بین 4150 تا 4200 در حال معامله است.

وی با بیان این که دولت بدون داشتن دلار نقدی نمی تواند نرخ را ثابت نگه دارد، توضیح داد:‌ در دولت پیش دلار به صورت شخصی، چمدانی و راه های دیگر وارد می شد اکنون پول نفت نزد کشورهای دیگر داریم اما امکان جابجایی این مبالغ وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که اگر دولت بتواند نرخ ارز را روی 3300 تومان تثبیت کند آیا می توان به خروج از رکود و رشد اقتصادی و بازار سرمایه امیدوار بود،‌ گفت: از رکود به طور کامل خارج نمی شویم اما حداقل 30-40درصد شاهد رشد اقتصاد در بازار خواهیم بود.

وی بیان کرد: اکنون برای کمتر تاجری صرفه اقتصادی دارد که با دلار 4200 تومانی اقدام به سفر خارجی، تجارت و واردات کند.

این فعال اقتصادی عنوان کرد: نمی دانم دولت بر چه مبنایی و چگونه به دنبال تک نرخی کردن ارز با این مبلغ است؟‌ بارها گفته شد تا پایان نیمه اول و پس از آن گفته شد در نیمه دوم سال دلار به طور 100درصد تک نرخی می شود اما اکنون در دی ماه قرار داریم و هنوز این اتفاق نیفتاده است.

وی گفت: گفته می شود به خاطر ژانویه و کریسمس دلار افزایش قیمت داشته اما 2 ماه است وعده می دهند که با تزریق دلار قیمت ها کاهش خواهد یافت در صورتی که چنین چیزی اتفاق نیافتاده است.

وی تاکید کرد:‌ کمبود دلار علت این افزایش قیمت هاست زیرا دلاری وجود ندارد که بخواهند تزریق کنند و قیمت ها را کاهش دهند.

 خاطرنشان می شود که یکشنبه این هفته قیمت هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید یک‌ میلیون و 170 هزار تومان و سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم یک‌ میلیون و 140 هزار تومان اعلام شد.

اما طبق آخرین تحولات بازار سکه و ارز تا ساعت 18 بعد ازظهر روز سه شنبه هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (امامی) یک میلیون و 217 هزار و 300 تومان و سکه تمام بهار طرح قدیم به یک میلیون و 180 هزار تومان رسید.

 دلار نیز چهار هزار و 127 تومان، یورو چهار هزار و 361 تومان و پوند پنج هزار و سه تومان به فروش رسید.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١٠-١٣٩۵, ١٢:٠٠

   

پر مبحث ترین ها