سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پارس جنوبی پرکارتر از همیشه

به گزارش 19دی بر اساس آمار موجود، ١٨,٢ درصد از ذخایر گازی جهان در اختیار ایران است که این موضوع سبب شده گاز به عنوان مزیت مطلق اقتصاد انرژی ایران لحاظ شود.

به گزارش 19دی بر اساس آمار موجود، ١٨,٢ درصد از ذخایر گازی جهان در اختیار ایران است که این موضوع سبب شده گاز به عنوان مزیت مطلق اقتصاد انرژی ایران لحاظ شود.

 

براساس آمارهای منابع معتبر جهان ایران با روند برداشت کنونی تا بیش از یکصد سال دیگر منابع گاز طبیعی شناخته شده دارد و این موضوع، به نقش گاز به عنوان محور توسعه و موتور محرک اقتصاد ایران اشاره جدی دارد.

 

ظرفیت کنونی تولید گاز غنی در کشور، روزانه حدود ٨٢٠ تا ٨٣٠ میلیون متر مکعب است که این مقدار گاز پس از پالایش و جداسازی میعانات، اتان و دیگر ترکیبات ارزشمند هیدروکربنی به رقمی حدود ٧٢٩ تا ٧٣٠ میلیون مترمکعب گاز شیرین و سبک تبدیل می‌شود. براساس پیش‌بینی‌ها ظرفیت تولید گاز تا سال ١٤٠٤ به روزانه یک میلیارد و ٢٠٠ میلیون مترمکعب می‎رسد.

 

گفتنی است در همین زمینه روزانه فعالیت های گسترده ای در میادین گازی پارس جنوبی و پالایشگاههای عسلویه صورت می گیرد که از آن جمله اقدامات اخیر است، که در آخرین مورد پایان موفقیت آمیز عملیات انتقال روزانه ١٥ میلیون مترمکعب گاز ترش از پالایشگاه نهم پارس جنوبی به فاز ١٩ و ارسال نخستین محموله میعانات گازی فازهای ۲۰ و ۲۱ میدان گازی پارس جنوبی، به ظرفیت ۱۶۰ هزار بشکه به ژاپن است.

 

به گفته محمدرضا نجفی رئیس تعمیرات ابزار دقیق پالایشگاه نهم، با افزایش مصرف گاز در اوج سرمای زمستان و مشکلات به وجود آمده در خط انتقال گاز از سکوی دریایی به فاز ١٩ پارس جنوبی، عملیات انتقال گاز ترش از طریق پالایشگاه نهم به وسیله‌ی خط لوله‌ی ٣٠ اینچ به طول ٣ کیلومتر انجام شد.

 

وی افزود: عملیات انتقال گاز در ٢ بخش فرایند در داخل سایت و فرایند در سیستم‌های کنترل و نرم‌افزاری در اتاق کنترل با تلاش تیم متخصصان به صورت کاملا هماهنگ و منسجم هدایت و رهبری شد.

 

نجفی با بیان مهمترین اقدام‌های انجام شده در انجام این عملیات مهم از طریق واحد ابزار دقیق پالایشگاه نهم تصریح کرد: عملیات نصب و راه‌اندازی شیر کنترلی، کابل کشی و کنترل دقیق عملیات از مهمترین اقدامات انجام شده است.

 

رئیس تعمیرات ابزار دقیق پالایشگاه نهم گفت: در حال حاضر عملیات انتقال گاز به فاز ١٩ با انجام فرآیندهای ایمنی و تمهیدات لازم به صورت کامل و پیوسته در مدار تولید قرار دارد.

 

مدیر عامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران نیز با اعلام خبر صادرات نخستین محموله میعانات گازی فازهای ۲۰ و ۲۱ میدان گازی پارس جنوبی به ظرفیت ۱۶۰ هزار بشکه به ژاپن گفت: این نفتکش ژاپنی با ظرفیت حمل ٥٠٠ هزار بشکه میعانات گازی پس از بارگیری میعانات تولیدی فازهای ٢٠ و ٢١، میعانات تولیدی فازهای ٢ تا پنج طرح توسعه میدان پارس جنوبی را نیز بارگیری و عسلویه را به مقصد جزیره خارک ترک کرد.

 

موسوی با بیان این‌که این نفتکش علاوه بر میعانات گازی فازهای پارس جنوبی، محصول میدان نفتی فروزان را نیز بارگیری می‌کند، خاطر نشان کرد: این نفتکش، همچنین ٦٥٠ هزار بشکه نفت خام تولیدی میدان نفتی فروزان را بارگیری می‌کند.

 

سید پیروز موسوی  با بیان این که میعانات گازی یکی از مهمترین محصولات پارس جنوبی است اظهار کرد: با تولید و صادرات این محصول جایگاه صادرات غیرنفتی در کشور و استان بوشهر افزایش داده است.

 

وی به افزایش صادرات میعانات گازی از عسلویه اشاره کرد و گفت: توسعه صادرات میعانات گازی از اولویت‌های این پایانه است که امسال صادرات این محصول افزایش یافته است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١١-١٣٩۵, ١٧:٠١

   

پر مبحث ترین ها