سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

18 میلیارد دلار ارز در دست مردم است

درحال حاضر خارج از سیستم و شبکه مالی کشور 18 میلیارد دلار ارز به صورت فیزیکی در دست مردم نگهداری می‌شود در حالی که در هیچ کجای دنیا چنین اتفاقی رخ نداده است چرا که تقاضا در این کشور‌ها واقعی است.
پور ابراهیمی گفت: زمانی که مردم نتوانند در شرایط کنونی به سیاست‌های ارزی اعتماد کنند مسلماً عواقب جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در تحلیل کارشناسی از اوضاع فعلی اقتصاد کشور و نقد کارشناسی سیاستهای پولی و بانکی، با تأکید بر برخی سیاست‌های غلط بانک مرکزی، از وجود 18 میلیارد دلار ارز فیزیکی در دست مردم خبر داد.

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در جمع مردم بجنورد در خصوص نحوه عملکرد مسئولین در قبال تولید ملی و آشفتگی‌های بازار، اظهار داشت: اولین مسئله قابل توجه در فضای فعلی که دولت باید به آن توجه کند رویکرد ایجاد ثبات ارزی در مدیریت اقتصاد کشور است به عبارت دیگر تصمیم‌سازی در خصوص ثبات در بازار ارز بسیار حائز اهمیت است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه هم اکنون 18 میلیارد دلار به صورت فیزیکی ارز در دست مردم نگهداری می‌شود، گفت: درحال حاضر خارج از سیستم و شبکه مالی کشور 18 میلیارد دلار ارز به صورت فیزیکی در دست مردم نگهداری می‌شود در حالی که در هیچ کجای دنیا چنین اتفاقی رخ نداده است چرا که تقاضا در این کشور‌ها واقعی است.

وی افزود: این مقدار ارز دست مردم نشان از ضعف مدیریتی بانک مرکزی در سیاست‌گذاری‌هاست که با مشخص شدن میزان درآمدهای ارزی، مصارف ارزی و قاچاق سپس مقدار ارزی که در شبکه نیست برآورد می‌شود به صورت فیزیکی در دست مردم است.

پورابراهیمی تأکید کرد: اگر این میزان ارز به شبکه بانکی برگردد به میزان 40 درصد منابع حاصل شده، بانک مرکزی می‌تواند برنامه‌ریزی و تقاضا را کنترل کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٧-١٣٩١, ٢٢:٣٠

   

پر مبحث ترین ها