سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس سازمان توسعه تجارت :

نرخ ارز در صرافی‌ها و مرکز مبادلات ارزی یکسان می‌شود

براساس کار کارشناسی دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار شد به آن دسته از کالاهایی که برای واردات مواد اولیه آنها ارز با نرخ مرجع پرداخت می شود جهت تأمین نیاز، بازار صادراتی نداشته باشند.
رئیس سازمان توسعه تجارت با اعلام اینکه نرخ ارز به زودی در صرافی‌ها و مرکز مبادلات ارزی یکسان می‌شود و ما در مسیر تک نرخی شدن ارز قرار داریم، گفت: در صورت داشتن یک نظام ارزی یکسان بسیاری از مشکلات مربوط به تولید، صنعت و بازار کشور برطرف می‌شود.

به گزارش مهر، حمید صافدل افزود: هم‌اکنون نرخ مبادله‌ای مبنای اکثر محاسبات اقتصادی در کشور قرار گرفته است. به عنوان مثال، در بازار بورس برای کشف قیمت مواد اولیه و در کف بازار برای محاسبات سازمان حمایت مبنای نرخ ارز، نرخ مبادله‌ای است.

وی همچنین گفت: براساس تفاهم‌نامه‌ای که بین سازمان توسعه و تجارت و بخش خصوصی امضا شد، صادرکنندگان می‌توانند ارز خود را در اختیار واردکنندگان و یا در سپرده ویژه‌ای در بانک مرکزی قرار دهند و از منافع آن بهره‌مند شوند و یا معادل ریالی آن‌را دریافت کنند که تاکید دولت در این بخش نرخ مبادله‌ای برای ارز است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه تصمیمات اتخاذ شده در چند ماه گذشته متناسب با شرایط ویژه اقتصادی کشور بود، افزود: براساس کار کارشناسی دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار شد به آن دسته از کالاهایی که برای واردات مواد اولیه آنها ارز با نرخ مرجع پرداخت می شود جهت تأمین نیاز، بازار صادراتی نداشته باشند.

وی افزود: همچنین قرار شد مازاد کالاهای تولید شده در کشور که با مواد اولیه وارداتی ساخته شده اند پس از پرداخت عوارض صادراتی دوباره امکان صادرات داشته باشند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٩-١٣٩١, ١٣:۴١

   

پر مبحث ترین ها