سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افزایش قیمت کالاهای‌ اساسی غیرقانونی است

در این افزایش قیمت ها برای دولت نفعی وجود ندارد بلکه به ضرر دولت هم هست و سبب می شود اعتماد عمومی مردم نسبت به دولت کاهش می یابد. بهتر است دولت در آستانه ماه مبارک رمضان قیمت ها را کنترل کند تا هر روز و هر ماه در بحث افزایش قیمت اتفاق جدیدی رخ ندهد.
پس از آنکه دولت صحبت از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به میان آورد، این نگرانی به وجود آمد که قیمت کالاهای اساسی افزایش داشته باشد. اما در همین زمان بود که رئیس جمهور طی دستوری به تمامی سازمان‌ها اعلام کرد، هر گونه افزایش قیمت کالاها ممنوع است تا هیچگونه افزایش قیمتی را به بهانه اجرای این قانون اعمال نکنند و به نوعی تثبیت قیمت کالاهایشان را داشته باشند و اگر هم قرار باشد که افزایش قیمت اعمال کنند، باید با هماهنگی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و مذاکره با این سازمان باشد.

اما به نظر می رسد با توجه به اینکه در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داریم، در اولین گام افزایش قیمت کالاهای اساسی با افزایش 13 درصدی لبنیات روبرو خواهیم بود.

در این باره سید سعید زمانیان، یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با «فردا» با انتقاد از این افزایش قیمت گفت: افزایش قیمت لبنیات و تمامی کالاهای اساسی غیرقانونی است و دولت پس از اجرای فاز دوم هدفمند‌سازی بر تثبیت قیمت کالاها تاکید داشته نه افزایش قیمت آنها.

وی در ادامه افزود: به نظر می رسد دولت با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه و اصلاح قیمت‌ها باید سیاست‌های کنترلی برای جلوگیری از تورم انتظاری در پیش بگیرد و بر روی بازار نظارت داشته باشد نه اینکه با افزایش قیمت کالاها موجب بهم ریختگی بازار شود.

این نماینده مجلس همچنین با بیان اینکه دولت موظف است معیشت مردم را تحت کنترل خود داشته باشد اظهار داشت: بهای مسکن، اجاره بها، انواع میوه و تره‌بار، قیمت کالاهای اساسی، مواد پروتئینی و یا حتی قیمت خودرو در حوزه معیشت مردم تعریف می شود. با توجه به اینکه افزایش قیمت حامل‌های انرژی و یا به عبارتی هدفمندی حامل‌های انرژی یا اصلاح قیمت‌ها تأثیر مستقیمی در معیشت مردم دارند باید در نقطه مقابل بازار را نیز کنترل کند و نظارت مستقیم بر بازار کالا داشته باشد.

زماینان همچنین تاکید کرد: با توجه به شرایطی که وجود دارد و وضعیت موجود افزایش قیمت لبنیات کار درستی نیست این تغییر قیمت‌ها سبب خواهد شد که به اقشار آسیب پذیر ضربه بیشتری وارد آید و دولت موظف است در این باره تمهیدات لازم را بیاندیشد.

این نماینده مجلس یادآور شد: قیمت لبنیات سیر صعودی خودش را داشته است. با افزایش قیمت مجدد سودی به جیب تولید کننده نمی‌رود و بیشترین نفع را کسانی که صنایع تبدیلی دارند نه تولید کننده واقعی و دامدار می‌برند. اگر قرار است افزایش قیمتی نیز وجود داشته باشد باید به دست تولید کننده واقعی که دامدار است برسد در صورتیکه این افزایش قیمت در حوزه لبنیات اصلا به دست دامدار نمی‌رسد و سود واقعی و اصلی به دست تبدیل کننده و کارخانه دار می رسد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر جامعه تحمل این گرانی ها را ندارد گفت: گرانی های بی حد و حصری که در پی افزایش قیمت حامل های انرژی با آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه ها شروع شده موجب شده است که مردم در بسیاری موارد متزلزل شوند.

زمانیان اظهار داشت: قراری از سوی دولت نبود که در سال 93 بحث افزایش قیمت در کالاهای اساسی وجود داشته باشد. تمام صحبت ها و مصاحبه هایی که در این باره از سوی دولت صورت گرفته در این خصوص است که دولت قصد دارد بازار را کنترل کند نه اینکه اجازه دهد که خلاف جهت حرکت کند. در ماه مبارک رمضان دولت باید کنترل بازار را به عهده بگیرد نه اینکه عاملی باشد برای تزلزل بازار. وزارت صنعت معدن تجارت در ارتباط با این قضیه باید بیشتر توجه به مسائل بازار داشته باشد تا فشار بیشتری روی مردم تحمیل نشود.

وی تصریح کرد: در این افزایش قیمت ها برای دولت نفعی وجود ندارد بلکه به ضرر دولت هم هست و سبب می شود اعتماد عمومی مردم نسبت به دولت کاهش می یابد. بهتر است دولت در آستانه ماه مبارک رمضان قیمت ها را کنترل کند تا هر روز و هر ماه در بحث افزایش قیمت اتفاق جدیدی رخ ندهد.

نماینده مردم شهرکرد با یاد آوری این نکته که شیر و خرید آن از دامداران توسط دولت نرخ مصوب و ثابتی ندارد افزود: اظهارات ضد و نقیض مسئولان در زمینه پرداخت یارانه به دامداران مشکلات زیادی را برای این افراد ایجاد کرده است. متاسفانه نرخ ثابتی برای خرید شیر از دامدار وجود ندارد و در این میان غیر از مصرف کننده، تولید کننده واقعی یعنی دامدار نیز ضرر می‌کند. غفلت از تولیدکنندگان و عدم خرید مناسب محصولات آنها، موجب می‌شود قیمت تمام شده کالا متناسب با سود متعارف با دیگر بخش های تولید نباشد از این رو تولید کننده، انگیزه خود را از دست داده و از طرفی شاهد افزایش قیمت محصولات نیز خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه ، افزایش قیمت های حامل‌های انرژی بسیار تاثیرگذار بوده است ادامه داد: در بحث افزایش قیمت فراورده های لبنی، افزایش قیمت حامل‌های انرژی تاثیر مستقیمی بر این افزایش قیمت نیز داشته است. اما زمانی باید از افزایش قیمت ها صحبت کرد خصوصا در موارد فراورده های لبنی که به صورت عادلانه نفع این افزایش قیمت هم به تولید کننده و دامدار برسد و تنها در جیب کارخانه دار نرود.

این نماینده مجلس در پایان نیز افزود: قیمت لبنیات بخصوص شیر باید به گونه‌ای باشد که در سبد کالایی تمام اقشار جای گیرد. حذف این قبیل محصولات از سبد کالایی خانوار، تبعات جبران ناپذیری را در پی دارد و راه جلوگیری از این مسئله توجه به بخش تولید و حمایت دولت از این بخش می‌باشد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٣-١٣٩٣, ٢٢:۴٣

   

پر مبحث ترین ها