سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دولت برای مصرف‌کنندگان شیر یارانه تعیین کند

دولت باید قیمت شیر را عادلانه از دامدار بخرد و خودش آن را با یارانه‌ای در اختیار مصرف کننده قرار بدهد.
یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از افزایش قیمت صنایع لبنی بدون افزایش قیمت شیر پیشنهاد کرد که دولت شیر را به قیمت عادلانه از دامدار بخرد و در عوض برای مصرف‌کنندگان یارانه شیر درنظر بگیرد.

علی ایران‌پور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: پیش از این دولت 200 تومان یارانه به دامداران می‌داد اما اکنون اعلام کرده که توان پرداخت یارانه را ندارد و آن را از ابتدای تیر حذف می‌کند و در نتیجه قیمت شیر 1440 تومان خواهد شد اما صنایع لبنی از این قیمت تمکین نکردند و شیر را نمی‌خرند. لذا دولت و وزارت جهاد و کشاورزی باید راهکاری برای برون‌رفت از این مشکل ارایه کنند.

وی افزود: در حال حاضر صنایع لبنی قیمت محصولاتشان را 15 درصد افزایش داده‌اند بدون اینکه قیمت شیر را افزایش بدهند و همچنین اعلام کرده‌اند که بعد از ماه رمضان لبنیات 15 درصد دیگر گران می‌شود. در حالی‌که افزایش 30 درصدی قیمت لبنیات بدون افزایش قیمت شیر توجیهی ندارد و وزارت جهاد کشاورزی باید پاسخگوی این وضعیت باشد.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به جلسه هفته گذشته این کمیسیون با حضور رییس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و مسئولان اتحادیه دامداران خاطرنشان کرد: در این جلسه صحبت‌هایی در این رابطه شد اما نتیجه مثبتی که باید عاید می‌شد گرفته نشد.

نماینده مردم مبارکه در مجلس اضافه کرد: پیشنهاد من این است که دولت این بار یارانه را به مصرف کننده بدهد زیرا اگر قیمت شیر و لبنیات افزایش زیادی یابد مصرف کننده توان خرید آن را ندارد و با کاهش میزان مصرف شاهد بروز بیماری‌هایی خواهیم بود لذا دولت باید یارانه را به مصرف کننده شیر بدهد مثل سایر کشورهای دنیا که حتی شیر را رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهند تا جمعیت سالمی داشته باشند.

ایران‌پور ادامه داد: دولت باید قیمت شیر را عادلانه از دامدار بخرد و خودش آن را با یارانه‌ای در اختیار مصرف کننده قرار بدهد.

وی قیمت 1440 تومان را برای خرید شیر از دامداران مناسب دانست و افزود: این قیمت حدود 15 درصد سود برای دامدار دارد که اگرچه سود زیادی نیست اما نسبتا عادلانه است و اگر قیمت شیر کمتر از این باشد، ظلم به دامدار محسوب می‌شود. بنابراین دولت قیمت خرید شیر از دامدار را کاهش ندهد اما برای حمایت از مصرف‌کنندگان و جلوگیری از کاهش مصرف برای مصرف‌کننده شیر یارانه درنظر بگیرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠۴-١٣٩٣, ١٢:١٣

   

پر مبحث ترین ها