سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازار خودرو با افزایش قیمت به استقبال پاییز رفت/ رکود تا زمستان ادامه دارد

بروز شده : ۴-٠٧-١٣٩٣, ١٨:۵۵    نسخه چاپی    
اما طی سال های اخیر بحث تعیین قیمت خودرو به یکی از اصلی‌ترین چالش‌های حوزه صنعت خودروسازی تبدیل شده و روند اجرای این امر که از طریق شورای رقابت انجام می‌شود، به حدی ناکارآمد است که هم مردم و مشتریان، هم تولیدکنندگان و هم خیل عظیم کارشناسان اقتصادی از نحوه اجرای آن ابراز نارضایتی کرده‌اند
در هفته ای که گذشت قیمت بسیاری از خودروهای داخلی افزایش یافت.
تابستان 93 در شرایطی به پایان رسید که بازار خودرو آنچنان که باید در این فصل داغ نشد و با رکودی که در بازار حاکم بود به استقبال پاییز رفت.

به طور معمول با آغاز فصل پاییز به دلیل بازگشایی مدارس و کاهش مسافرت‌های خانوادگی، بازار آزاد خودرو نیز وارد رکود می‌شود و این رکود تا اواسط زمستان و نزدیکی به سال جدید ادامه خواهد یافت.
اما در شرایطی بازار خودرو وارد فصل پاییز شده است که تابستان امسال شرایط در بازار متفاوت تر از سال های گذشته بوده و به دلیل حواشی موجود در تعیین قیمت خودرو از ابتدای سال با رکود همراه بوده است.

یکی از فعالان بازار خودرو در این زمینه می‌گوید‌ پاییز فرا رسید بدون اینکه معاملات بازار دوره رونق خود را در فصل تابستان تجربه کند. به دلیل کاهش حجم معاملات در بازار، درآمد بسیاری از نمایشگاه‌های اتومبیل در حد تامین هزینه‌ها و پرداخت حقوق پرسنل کاهش بافته است و به طور کلی بازار خودرو در بیشتر روزهای امسال در تعطیلات بود.
این فعال بازار خودرو تاکید کرده است اگر سه ماه پیش قیمت خودرو به صورت اصولی تعیین شده و دعوای تعیین قیمت تا چند ماه ادامه پیدا نمی‌کرد حجم معاملات خودرو به طور طبیعی در تابستان افزایش پیدا می‌کرد.

اما طی سال های اخیر بحث تعیین قیمت خودرو به یکی از اصلی‌ترین چالش‌های حوزه صنعت خودروسازی تبدیل شده و روند اجرای این امر که از طریق شورای رقابت انجام می‌شود، به حدی ناکارآمد است که هم مردم و مشتریان، هم تولیدکنندگان و هم خیل عظیم کارشناسان اقتصادی از نحوه اجرای آن ابراز نارضایتی کرده‌اند.
در این شرایط که صنعت خودروسازی ایران هم در زمینه تولید و اشتغال و هم در عرصه فروش و کسب درآمدهای حاصل از آن دچار مشکل شده و با موانع بی‌شماری روبه‌رو است اظهارات مختلف درباره تعیین قیمت خودرو بازار را با حاشیه های فراوانی همراه کرده و اخیرا نمایندگان مجلس نیز به دنبال تدوین طرحی برای اصلاح قیمت خودرو و عدم دخالت شورای رقابت در این موضوع هستند.

به گزارش نامه نیوز، حمید رضا فولادگر مجلس در این زمینه می گوید با توجه به ساختار صنعت خودرو معتقدیم اگر این ساختار همچنان ادامه داشته باشد، مسائل مربوط به قیمت‌گذاری خودرو حل نخواهد شد. ابتدا باید مشکل ساختاری صنعت خودرو حل شود تا از ساختار نه دولتی و نه خصوصی خارج شود، تا در نهایت از حالت انحصاری بیرون بیاید و ساختار رقابتی داشته باشد. در این شرایط، قیمت خودرو در عرصه رقابت تعیین خواهد شد.
به گفته فولادگر شورای رقابت با این عنوان که صنعت خودرو حالت شبه انحصاری دارد، به موضوع قیمت‌گذاری خودرو ورود پیدا کرد، ولی با فرض اینکه این صنعت شبه انحصاری باشد، باز هم شورای رقابت طبق قانون تنها می‌تواند دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو را تعیین کند، نه اینکه قیمت خودرو را مشخص کند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس تاکید کرده است یکی دیگر از محورهای گزارش عملکرد شورای رقابت این است که دستورالعمل تعیین شده از سوی این شورا برای قیمت‌گذاری خودرو مورد نقد قرار دارد و مشخص نیست، میزان ارزبری واقعی هر خودرو چقدر است و علاوه بر این، تعیین قیمت مبنا برای خودروها مورد بحث است که همین قیمت‌ها نیز باعث شده به عنوان مبنایی برای افزایش‌های بعدی قیمت قرار گیرد.
وی با طرح این سوال که آیا افزایش قیمت خودرو باید فقط از جیب مردم تأمین شود، گفته است آیا بهره‌وری و قیمت تمام شده خودرو نباید بهبود یابد؟
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٧-١٣٩٣, ١٨:۵۵

   

پر مبحث ترین ها