سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ادامه ثبات قيمت مسکن تا نيمه سال آينده

بروز شده : ١-١٠-١٣٩٣, ٢٢:٣۴    نسخه چاپی    
‌اگر به گونه‌ای برنامه ریزی شود که این واحد‌های خالی در اختیار متقاضیان قرار گیرد، ‌ عرضه افزایش می‌یابد با باز هم در کاهش قیمت‌ها موثر است.

مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی از پیش بینی ادامه روند ثبات در بازار قیمت مسکن تا نیمه سال آینده خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، علی چگنی افزود: ‌ قیمت مسکن در یک سال و نیم گذشته با وجود نرخ تورم، ثابت بوده یا در برخی موارد کاهش هم داشته است و پیش بینی می‌شود این شرایط تا پایان سال و همچنین نیمه نخست سال آینده ادامه یابد.

وی گفت: اگر حباب قیمت مسکن ناشی از افزایش قبل از این دوره را در نظر بگیریم، شرایط کنونی به معنای از بین رفتن حباب در بازار و واقعی شدن قیمت هاست.

چگنی با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی صدور پروانه ساختمان گفت: در شرایط کنونی تولیدکنندگان علاقه‌ای به تولید مسکن ندارند و باید کمک کرد تا این بی‌میلی رفع شود و تولید افزایش یابد.

مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی تاکید کرد: ‌ در کوتاه مدت هیچ تغییری در بازار مسکن اتفاق نخواهد افتاد و در بلن مدت نیز شرایط به تحولات بین المللی و برنامه ریزی‌های دولت بستگی دارد.

چگنی درباره آخرین آمار خانه‌های خالی در کشور هم گفت: ‌ تعداد خانه‌های خالی در کشور در حال بررسی است اما در تهران با استعلام از وزارت نیرو و بر اساس پایین بودن مصرف قبوض آب و برق به این نتیجه رسیدیم که ۲۰۰ هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد.

وی افزود: ‌اگر به گونه‌ای برنامه ریزی شود که این واحد‌های خالی در اختیار متقاضیان قرار گیرد، ‌ عرضه افزایش می‌یابد با باز هم در کاهش قیمت‌ها موثر است.

مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی میانگین ظرفیت خانه‌های خالی در کشور‌ها را ۵ درصد ذکر کرد و گفت: ‌طبق سرشماری سال ۹۰ تعداد خانه‌های خالی در ایران یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد برآورد شده است که ۸ درصد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ‌شرایط بازار به گونه‌ای است که شرایط را متقاضی تعیین می‌کند و متقاضی قدرت انتخاب و گزینش دارد.

چگنی گفت: ‌ طبق مطالعات جامع حدود ۲۱ میلیون خانوار در کشور داریم که بدون احتساب خانه‌های خالی برای تامین مسکن خانوار‌ها سالانه ۹۰۰ هزار واحد باید ساخته شود.

مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی ادامه داد: ‌ علاوه بر طرح‌های متعدد برای بازسازی و نوسازی واحدهای شهری و روستایی؛ ‌ حمایت از تقاضای مسکن در قالب صندوق پس انداز مسکن و حمایت از عرضه در قالب شکل گیری صندوق زمین و ساختمان در حال اجراست.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-١٠-١٣٩٣, ٢٢:٣۴

   

پر مبحث ترین ها