سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

قیمت نفت به مرز ۵۱ دلار رسید

این کشورها که عربستان در راس آن ها قرار دارند اعلام کرده اند که اجازه می دهند قیمت نفت به حدی پایین بیاید که تولید کنندگان نفت پر هزینه شیل از دور رقابت خارج شوند.

به گزارش تسنیم، در حالی که تولید نفت شیل در آمریکا کند شده و این مسئله امیدها را برای کاهش فزونی عرضه که موجب رسیدن قیمت نفت به پایین ترین رقم ۵ سال نیم اخیر شده بود، افزایش داده است، قیمت نفت امروز برای سومین جلسه متوالی افزایش یافت.

قیمت نفت امروز در بازار نیویورک ۱.۷ درصد افزایش یافت و کاهش قیمت خود در هفتمین هفته متوالی را کم کرد. با رسیدن قیمت نفت به زیر ۵۰ دلار، تولید کنندگان آمریکایی در حال انصراف دادن از قراردادهای دراز مدت استخراج نفت هستند. یوسف العطیبه، سفیر امارات در آمریکا گفت، قیمت نفت به هر رقمی هم که برسد، کشورش برنامه ای برای کاهش تولید خود ندارد.

در حالی که بر اساس برآوردهای قطر میزان فزونی عرضه به ۲ میلیون بشکه در روز رسیده، نفت در نزدیکی پایین ترین قیمت از آوریل ۲۰۰۹ تاکنون معامله می شود. برخی اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) می گویند با عدم کاهش تولید خود در حال مقابله با تولید کنندگان نفت شیل در امریکا برای به دست آوردن سهم بیشتر از بازار هستند. این کشورها که عربستان در راس آن ها قرار دارند اعلام کرده اند که اجازه می دهند قیمت نفت به حدی پایین بیاید که تولید کنندگان نفت پر هزینه شیل از دور رقابت خارج شوند.

کن هاسه گاوا، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «برخی تولید کنندکان آمریکایی احتمالا باید در سرمایه گذاری های خود تجدید نظر کنند، زیرا قیمت نفت اکنون نصف شده است... اما مشخص نیست که آیا کاهش قیمت متوقف خواهد شد یا نه.»

بر اساس این گزارش قیمت هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدییت برای تحویل در ماه فوریه امروز با ۲۴ سنت افزایش به ۴۹ دلار و ۳ سنت رسید. قیمت نفت خام امریکا دیروز نیز ۱۴ سنت افزایش یافته و به ۴۸ دلار و ۷۹ سنت رسیده بود. حجم کل معاملات انجام شده ۲۸ درصد بالاتر از متوسط ۱۰۰ روزه بود.
قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه فوریه نیز امروز ۲ سنت،افزایش یافت و به ۵۰ دلار و ۹۸ سنت رسید.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١٠-١٣٩٣, ٢٣:٠٩

   

پر مبحث ترین ها