سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مخالفت مجلس با افزایش کاذب قیمت خودرو

نباید قیمت خودرو به میزان افزایش نرخ حقوق افزایش یابد، بلکه شورای رقابت باید تاثیر افزایش هزینه ها بر قیمت تمام شده خودرو را محاسبه و بر همان اساس اجازه افزایش قیمت را صادر کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه مجلس مخالف افزایش کاذب قیمت خودرو است،گفت: دولت باید تعرفه واردات را کاهش دهد،در این صورت، خودروسازان داخلی نیز مجبور به کاهش قیمت و بالا بردن سطح بهره وری خواهند بود.


مجیدمنصوری بیدکانی در گفت و گو با خانه ملت، در خصوص دلایل افزایش قیمت خودرو از سوی خودروسازان، گفت: در سال 94، برخی هزینه های خودروسازان مانند مالیات، دستمزد و هزینه شماری گذاری افزایش یافت و به همین دلیل نیز رشد قیمت خودرو به صورت سالانه امری کاملا طبیعی است.

نباید قیمت خودرو به میزان افزایش نرخ حقوق افزایش یابد

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی افزود: البته نکته حائز اهمیت اینکه نباید قیمت خودرو به میزان افزایش نرخ حقوق افزایش یابد، بلکه شورای رقابت باید تاثیر افزایش هزینه ها بر قیمت تمام شده خودرو را محاسبه و بر همان اساس اجازه افزایش قیمت را صادر کند.

وی تصریح کرد:غول های خودروسازی جهان با افزایش تیراژ و کاهش هزینه ها به دنبال ارزان کردن محصولات خود هستند، اما بازار خودروی ایران انحصاری بوده و به همین دلیل،رقابتی در بازار وجود ندارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بر ضرورت آزاد سازی قیمت ها به منظور ایجاد رقابت تاکید کرد و گفت: دولت باید تعرفه را کاهش دهد، در اینصورت، خودروسازان داخلی نیز مجبور به کاهش قیمت و بالا بردن سطح بهره وری خواهند بود.

منصوری بیدکانی ادامه داد: البته کاهش تعرفه واردات تا حدی به تولیدات داخلی آسیب وارد می کند، اما برای رشد صنعت خودروسازی باید در بازار رقابت ایجاد کرد.

آزادسازی بازار تنها راهکار برای ایجاد رقابت و کاهش قیمت است

این نماینده مردم در مجلس نهم در پاسخ به این سوال که مجلس موافق افزایش قیمت خودرو است یا خیر، عنوان کرد: این موضوع نیازمند بررسی بوده و باید مشخص شود که تغییر نرخ ها برچه اساسی است، اگر نوسان قیمتی به دلیل بالارفتن هزینه های قانونی باشد، مجلس در این زمینه دخالتی نخواهد کرد،اما بطورحتم مجلس مخالف هرگونه افزایش قیمت کاذب است.

نماینده مردم لنجان در مجلس در رابطه با تاثیر تفاهمات صورت گرفته در نرخ خودرو نیز عنوان کرد: این بیانیه تاثیری بر قیمت خودرو نخواهد داشت و آزادسازی بازار، تنها راهکار برای ایجاد رقابت و کاهش قیمت است، در اینصورت قیمت متعادلی را در بازار خواهیم داشت.

گفتنی است؛خودروسازان درحالی ساز افزایش قیمت را کوک می کنند که اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور در ابلاغیه ای افزایش قیمت به هر نحو و بدون هماهنگی با دولت را ممنوع اعلام کرده است.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠١-١٣٩۴, ١٣:١۴

   

پر مبحث ترین ها