سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مردم دیگر خودروهای بی کیفیت داخلی نمی خرند

به نظر می رسد یک نوع لج بازی بین تولید کنندگان خودرو و مصرف کننده در بازار ایجاد شده و مصرف کننده های خودرو، در هر شرایطی حاضر به خرید محصولات بی کیفیت نیستند، در این شرایط ...سناریو جدید دولت برای پرداخت نکردن یارانه نقدیکاهش تقاضا برای خرید خودروهای داخلی در یکی دو سال اخیر و افزایش چشمگیر بهای این محصولات از سوی خودروسازان و همچنین زمزمه لغو تحریم‌ها علیه ایران، باعث شد تا بازار خودرو با روندی رکودی روبه‌رو شود و این رویه امروز قیمت برخی خودروها را به زیر قیمت کارخانه برساند.

به گزارش «تابناک»، البته ابراز تمایل برخی ‌خودرو‌‌سازهای آلمان و فرانسه نیز در ایجاد این وضعیت بی‌تأثیر نبوده و با تأثیر بر بازار، رکود در این حوزه را بیش از پیش افزایش داده است و گویی خریداران خودرو در انتظار رخدادهای جدید در حوزه هستند.

مجموعه این عوامل بالاخره تأثیرات خودرو را در تولید محصولات گذاشته است، به گونه ای که تولید انواع خودروها در مجموعه های خودروسازی کاهش چشمگری نسبت به زمان مشابه گذشته داشته است. بنا بر جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولید خودرو در تیر ماه امسال با کاهش 10.1 درصدی از 102 هزار و 815 دستگاه در تیر 1393 به 92 هزار و 457 دستگاه در تیر 1394 کاهش یافته است.

بنا بر این گزارش، بر پایه این آمار، انواع سواری با کاهش 3.3 درصد، انواع اتوبوس با افت 51.7 درصد، انواع کامیونت، کامیون و کشنده نیز با کاهش 50 درصد و انواع وانت کاهش 48.9 درصد داسته است.

با وجود این، هنوز خودروسازی ها اصرار دارند که قیمت های خود را بالا نگه دارند و در برخی موارد حتی تقاضای افزایش قیمت را نیز دارند. پیش بینی برخی از کارشناسان بر این است که ادامه روند موجود، در آینده ای نزدیک باعث از بین رفتن کامل این صنعت در کشور خواهد شد و اگر خودروسازی ها همچنان در مواضع خود اصرار داشته باشند، به زودی شاهد تعطیل شدن یکی از مهم ترین صنایع کشور خواهیم بود.

دکتر مؤید حسینی صدر، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در قبال این رفتار خودروسازی ها در گفت و گوی خود با تابناک، ضمن هشدار به این رفتار خودروسازی ها اظهار داشت: به زودی شرکت های خارجی، به صورت وارد کننده یا به عنوان تولید کننده مشترک وارد ایران خواهند شد و نسخه این افراد را خواهند پیچید، مجلس هم در قبال مطالبات بحق مردم جانب مردم را خواهد گرفت. یکی از کارهایی هم که به زودی انجام خواهد شد، زمینه های ایجاد قطب سوم خودروسازی است که بجد پیگیر آن هستیم.

وی گفت: این شرایط الزاما اجرا خواهد شد و اگر خودروسازها هشیارانه قدم بردارند و رضایت مردم را جلب کنند، می توانند همچنان در عرصه رقابت باشند، اما غیر از این خودروسازی ها به زودی ورشکست خواهند شد. آنان باید خودشان را با شرایط موجود وفق دهند و دیگر از دست کردن به جیب مردم دست بردارند.

با توجه به شرایط موجود و عدم تقاضا برای خرید خودرو در بازار، این انتظار می رود که روند کاهش تولید این محصولات در کشور شتاب بیشتری به خود بگیرد و با ادامه روند موجود به زودی شاهد تعطیلی بخشی از این صنعت در کشور خواهیم شد.

بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار خودرو بر این باور هستند، هم اکنون دو عامل باعث کاهش تقاضا از سوی خریداران خودرو در بازار شده است، دلیل اول عدم استقبال از خرید خودرو، پایین بودن قدرت خرید مردم و گرانی بیش از اندازه خودرو های تولید داخل است.

این افراد بر این عقیده هستند، خودرو های که از سوی تولید کننده های داخلی در کشور عرضه می شود، از کیفیت بسیار پایین و قیمت بالای خودروست، و اگر فضای رقابتی عادلانه ای در کشور وجود داشت، هرگز این محصولات ها با این قیمت ها نمی توانست به فروش برسد.

دلیل دوم کاهش تقاضا نیز در روزهای اخیر، انتظار بازار برای ورود خودرو سازی خارجی از سوی فعالان این بخش عنوان می‌شود، به عقیده این افراد، بازار در انتظار ورود شرکت های معتبر خارجی به کشور است، و افرادی که نیاز کمتری به خودرو احساس می کنند منتظر تغییر وضعیت، خواهند ماند.

اما در این میان، گویا یک نوع لج بازی بین تولید کنندگان خودرو و مصرف کننده در بازار ایجاد شده و دیگر مصرف کننده های خودرو تحت هیچ شرایطی، حاضر به خرید محصولات بی کیفیت نیستند. در این شرایط به نظر می رسد که برای بقای خودروسازی ها در کشور تنها راه، جلب نظر مشتریان باشد، و تا زمانی که تولید کنندگان داخلی نتوانند همچون گذشته اعتماد مشتریان خود را جلب کنند، روند کاهش تولید در روهای آینده بیشتر خواهد شد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠۵-١٣٩۴, ٢٢:۴٣

   

پر مبحث ترین ها