سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افزایش ۵ درصدی تسهیلات پرداختی بانکها

بروز شده : ٢-١٠-١٣٩۴, ١٧:٠٣    نسخه چاپی    
تسهیلات پرداختی بانک‌ها در ۷ ماهه سال ۱۳۹۴ به بخشهای اقتصادی ۱۸۶۱.۱‌هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با ۷ ماهه پارسال ۸۸.۶ هزار میلیارد ریال (معادل ۵ درصد) افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش صنعت و معدن در 7 ماهه امسال 544.6 هزار میلیارد ریال (معادل 29.3 درصد) بوده که درمقایسه با 7 ماهه پارسال 7.2 هزار میلیارد ریال (معادل 1.3 درصد) کاهش یافته است.
همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش درهمه بخش‌های اقتصادی در 7 ماهه امسال 1160.9 هزار میلیارد ریال معادل 62.4 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با 7 ماهه پارسال 101 هزار میلیارد ریال معادل 9.5 درصد افزایش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 7 ماهه امسال معادل 443.3 هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص 38.2 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش همه بخش های اقتصادی ( 1160.9 هزار میلیارد ریال) است.


به گزارش خبرگزاری صداوسیما، از 544.6 هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 81.4 درصد آن ( 443.3 هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش ازجانب بانک‌ها در سال 94 است.
همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن ظرفیت تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.
بر این اساس ضروری است به افزایش توان خلق پول بانکها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانکها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانکها، افزایش بهره‌وری بانکها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانکها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرحهای اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-١٠-١٣٩۴, ١٧:٠٣

   

پر مبحث ترین ها