سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

راه ماکو برای قاچاقچیان بسته است / آغاز به کار فرودگاه ماکو از اردیبهشت ماه سال آینده

مدیرعامل منطقه آزاد ماگو گفت: تا آخر فروردین ماه سال آینده تجهیزات لازم در فرودگاه ماکو نصب خواهد شد و از ۱۵ اردیبهشت ماه نیز پروازهای موقت را آغاز خواهیم کرد.

حسین فروزان مدیرعامل منطقه آزاد ماکو امروز در نشست خبری گفت: از طریق گمرک بازرگان سالانه ۱۸ میلیارد دلار تبادل کالا صورت می گیرد و ۳۰۰ هزار کامیون از آن مرز در حال تردد هستند اما هیچ راهی برای عبور و مرور کالاهای قاچاق وجود ندارد و مرزی که در باکو فعال است، تماما از سوی گمرک کنترل می شود، بنابراین سهم ماکو از قاچاق صفر است.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو از پرداخت کمک هزینه صادرات میوه و تره بار به صادرکنندگان خبر داد و گفت: از هفته آینده صادرکنندگان می‌توانند از تخفیف ۳۰ درصدی حمل بار صادراتی برخوردار شوند.

وی از پرداخت کمک هزینه حمل بار صادراتی به صادرکنندگان خبر داد و گفت: به تمام صادرکنندگانی که از پایانه صادراتی ماکو اقدام به صدور میوه و تره بار کنند، ۳۰ درصد کمک هزینه حمل بار صادراتی اختصاص می یابد.

وی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود مناطق آزاد کشور به پایگاهی برای واردات تبدیل شده اند، تنها یک آدرس غلط است و برخی می‌خواهند مراکز اصلی قاچاق را از یاد مردم و مسئولان ببرند در حالی که حساب و کتاب کالاهای وارداتی از مناطق آزاد به دست گمرکات است و کل کالای وارداتی به ماکو طی سال به ۲۰ میلیون دلار نمی رسد.

وی درباره وضعیت صنعتی منطقه آزاد ماکو خاطرنشان کرد: هم اکنون ۵۰ کارخانه صنعتی در ماکو فعال هستند که به صورت تمام وقت کار می‌کنند، ضمن اینکه ۵۰ درخواست برای احداث کارخانه در شهرک‌های صنعتی دریافت کرده ایم که ۱۹ درخواست در حال انعقاد قرارداد است، ضمن اینکه از مجموع ۵۰ درخواست حداقل ۴۰ مورد مربوط به تجار ترکیه ای است که قصد دارند در حوزه پوشاک فعالیت کنند.

فروزان گفت: در ۶ ماهه اول امسال یک و نیم میلیون مسافر به منطقه آزاد ماکو سفر کرده اند که با توجه به بازارچه مرزی که در این منطقه راه اندازی شده، بسیاری از مشکلات خرید و ورود کالاها حل شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو اظهار کرد: در سال ۹۳ معادل ۵۰۰ میلیون دلار کالا از ماکو ترخیص شده است که البته با توجه به احداث بزرگترین پایانه صادراتی در این منطقه قصد داریم در سال ۹۵ به یک میلیارد دلار برسیم.

فروزان گفت: در سال ۹۴، دو سرمایه گذار خارجی از چین و هند در منطقه آزاد ماکو فعالیت خود را شروع کرده اند که بر این اساس احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی از سوی چینی ها و احداث کارخانه فر و آلیاژ از سوی هندی ها صورت گرفته است.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو اظهار کرد: در پروژه نیروگاه، چینی ها ۷۰ درصد سهام را در اختیار دارند و هندی ها نیز ۱۰۰ درصد سهام را به خود اختصاص داده اند.

وی در خصوص آخرین وضعیت راه اندازی فرودگاه در منطقه آزاد ماکو خاطرنشان کرد: تا آخر فروردین ماه سال آینده تجهیزات لازم در فرودگاه ماکو نصب خواهد شد و از ۱۵ اردیبهشت ماه نیز پروازهای موقت را آغاز خواهیم کرد.

فروزان با بیان اینکه رفت و آمد خارجی‌ها به کشور بسیار رونق گرفته است، تصریح کرد: هتل‌های تهران هیچ جایی برای پذیرش مسافران ندارند و امروز که ما یک مسافر روز در تهران داشتیم، نتوانستیم هتل رزرو کنیم.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو اظهار داشت: برای سرمایه گذاران خصوصی که انتظارات حرفه ای از دولت دارند، هنوز برنامه ای وجود ندارد و در سیستم به یک توافق نهایی نرسیده ایم که چطور سرمایه گذار جذب کنیم که امیدواریم با کار حرفه ای بتوانیم به بهترین شکل از این سرمایه گذاری ها استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: مذاکرات جدی با سرمایه گذاران ترک، هندی و کانادایی بر روی معادن و تکمیل زیرساخت‌ها انجام شده است که امیدواریم هر چه زودتر به نتیجه برسد، ضمن اینکه تمام امکانات خود را بسیج کرده ایم تا ۴۵ کیلومتر جاده را از فرودگاه تا منطقه آزاد ماکو چهاربانده کنیم.

فروزان تاکید کرد: هیچ صفی برای تردد کامیون‌های ایرانی در مرز بازرگان وجود ندارد و در شهریور ماه سال آتی با پروژه هایی که در دست اجرا داریم، به صورت ۱۰۰ درصد می‌تواند قول داد که کامیون‌های ایرانی در صف نمانند.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو تصریح کرد: از مرز بازرگان ظرف مدت چهار ماه، ۲۱۴ میلیون دلار موز با تعرفه ۴ درصد وارد کشور شده که مانع از خرید کالاهای ایرانی از سوی مردم شده است که به نظر می رسد با توجه به کمبود درآمد دولت باید تعرفه واردات موز به ۲۵ درصد افزایش یابد تا بیشتر بتوان به فروش میوه های داخلی پرداخت.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در پاسخ به سئوالی در خصوص تاسیس بانک‌های خارجی در این منطقه آزاد افزود: موافقت کلی برای ایجاد بانک‌های خارجی  در مناطق آزاد از سوی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه صادراتی و بانک مرکزی صورت گرفته و اولین مراجعات خارجی ها برای تاسیس بانک خارجی بر مناطق آزاد به ماکو ارائه شده است.

وی تصریح کرد: بر این اساس سرمایه گذاران ترک خواستار تاسیس بانک در منطقه آزاد ماکو شدند ولی با توجه به آثار مثبت و منفی که در سطح کلان ممکن است وجود داشته باشد، ارائه این امتیاز به خارجی ها در حال بررسی است.

فروزان، در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص«ری اکسپورت» کالاهای ترک از طریق ایران به روسیه اظهار داشت: از منطقه آزاد ماکو هیچ کالای ترکی به روسیه صادر نشده است، ضمن اینکه با توجه به مشکلی که در گذشته در خصوص صدور کالا به روسیه وجود داشت و فرصتی که امروز پیش روی تجار ایرانی در صادرات کالا به این کشور قرار گرفته است، تصمیم داریم حداکثر استفاده را برای صدور کالاهای ایرانی صورت دهیم.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١٢-١٣٩۴, ٠٩:١٩

   

پر مبحث ترین ها