سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آینده پر ابهام بازار نفت و بازیگری ایران

در شرایطی که وزیر نفت ایران میزان صادرات نفت و میعانات گازی را بیش از دو میلیون بشکه اعلام نموده و به عهد خود مبنی بر افزایش 500 هزار بشکه صادراتی به محض لغو تحریم­ ها وفا نموده است، آینده بازار نفت در هاله ­ای از ابهام به سر می­ برد

در شرایطی که وزیر نفت ایران میزان صادرات نفت و میعانات گازی را بیش از دو میلیون بشکه اعلام نموده و به عهد خود مبنی بر افزایش 500 هزار بشکه صادراتی به محض لغو تحریم­ ها وفا نموده است، آینده بازار نفت در هاله ­ای از ابهام به سر می­ برد چرا که بازیگران قیمت­ گذاری، لجوجانه بر طبل ثبات سهم از بازار می­ کوبند فارغ از اینکه دوران قبل از تحریم­ های ایران را به یاد داشته باشند و سهم ایران در تولید اوپک را مد نظر قرار دهند.

از یک طرف با توجه به شرایط اقتصادی کشورهای توسعه­ یافته و همچنین تزریق نفت­های ماسه­ ای ایالت­ های شمالی آمریکا و با توجه به قیمت تمام شده تقریبی، نمی­توان انتظار افزایش قیمت هر بشکه نفت را بیش از 70 تا 80 دلار در میان مدت دانست و از سوی دیگر نیز هر روز شاهدیم کشورهایی مانند عربستان و روسیه که تولید بالایی دارند حاضر به پس دادن سهم ایران از بازار جهانی نیستند.


بر اساس داده­ های موجود، تولید نفت روسیه در ماه مارس به 10 میلیون و 910 هزار بشکه رسیده که در 30 سال گذشته بی سابقه است. طی چند روز گذشته مشاهده شد که چطور سخنان ولیعهد عربستان مبنی بر عدم کاهش تولید و صادرات نفت عربستان در صورت ارتقای تولید و صادرات نفت ایران و سایر کشورها، قیمت نفت را 4 درصد کاهش داد.

تمام موارد فوق در شرایطی است که بر اساس فشارهای مالی ناشی از کاهش قیمت­ نفت که کسری بودجه و تنگناهایی را برای کشورهای نفتی بخصوص عربی بوجود آورده، قرار است در 17 آوریل نشستی در دوحه با محوریت تثبیت سطح تولید برگزار شود. این در شرایطی است که هر یک از کشورهای نفتی به نوعی با مشکلات مالی مواجه هستند و لذا به نوعی به مقابله با این مشکل روی آورده ­اند؛ امارات ساختار اقتصادی خود را متنوع کرده، عربستان به فروش دارایی­ های خود روی آورده و ایران هم با توجه به اثرات تحریم­ ها و کاهش قیمت نفت از عدم سرمایه­ گذاری داخلی رنج می­ برد و مایل به ورود تکنولوژی و سرمایه­ گذاری خارجی است.

در جبهه سیاسی نیز تضاد منافع بین قدرت­ های منطقه­ای ایران و عربستان و همچنین قدرت­ های بین­ المللی مانند آمریکا و روسیه سختی کار را دوچندان نموده است؛ حال باید دید در 17 آوریل یا پس از آن پایان بازی به چه سویی رقم خواهد خورد؛ آیا ایران سهم از دست رفته خود را از بازار بازپس خواهد گرفت؟ اینجاست که سیاست­ ها و ورق ­های در دست ایران با بازیگری هوشیارانه وزارت نفت در چنین شرایط سخت و ابهام ­آلودی می­ تواند به سوالات فوق پاسخ دهد. بازی سخت، بازیگران سختکوش می­ طلبد و مصداق بارز شعر زیر از حضرت مولانا است که می­ فرماید:

به یک باری نیاید کارها راست           بباید کرد ره را بارها راست

به یک ضربت نخیزد گوهر از سنگ      به یک دفعت نریزد شکر از تنک

نگردد پخته هر دیگی به یک سوز       نیابد پختگی میوه به یک روز

دل و عقل از پی این روز باید            صبوری در میان سوز باید

منبع: فرارو

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠١-١٣٩۵, ١٩:۴٩

   

پر مبحث ترین ها