سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

صندوق بین المللی پول: ایران اقتصاد برجسته و برتر خاورمیانه است

بروز شده : ١-٠٢-١٣٩۵, ١۴:٠٨    نسخه چاپی    
مسعود احمد، مدیر بخش برنامه خاورمیانه و آسیای مرکزی در صندوق بین المللی پول، اقتصاد ایران را با وجود افزایش میزان تولیدات نفتی و همچنین رفع تحریم های اخیر، اقتصادی برجسته و برتر در منطقه قلمداد کرد.

مسعود احمد، مدیر بخش برنامه خاورمیانه و آسیای مرکزی در صندوق بین المللی پول،"اقتصاد ایران را با وجود افزایش میزان تولیدات نفتی و همچنین رفع تحریم های اخیر، اقتصادی برجسته و برتر در منطقه قلمداد کرد".

در این بیانیه جدید، صندوق بین المللی پول، "نرخ رشد اقتصادی ایران در سال جاری را 4 درصد اعلام داشته و اظهار داشته است که با این نرخ رشد، رشد اقتصادی ایران با 2 تا 3 درصد افزایش رو به رو خواهد بود".

مسعود احمد در این بیانیه اظهار داشته است: "افزایش میزان تولیدات نفتی و همچنین کاهش تحریم های غرب برای ایران موقعیت بسیار مناسبی را فراهم آورده است تا در سال جاری به نرخ بالای رشد افتصادی برسد".

وی ادامه داد:" در سال جاری به نظر می رسد میزان تولیدات نفتی این کشور با رشد 600 هزار بشکه در سال همراه باشد که این میزان صادرات این کشور را رونق خواهد داد".

تحریم های غرب علیه ایران در سال 2016 میلادی به دنبال توافق هسته ای ایران و تصویب برجام برطرف شد در حالی که از بین رفتن تحریم ها به معنی افزایش حجم نفت ایران در بازارهای بین المللی است در حالی که دولت ایران تصمیم دارد که وابستگی اقتصادی به درآمدهای نفتی را کاهش دهد.

به نظر می رسد با این اوضاع، ایران، نسبت به کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای تولیدکننده نفت مثل عربستان سعودی و کویت با رشد اقتصادی بیشتری همراه شود در حالی که به نظر می رسد رشد اقتصادی در کشورهای سعودی و کویت کمتر از رشد3.7 درصدی سال گذشته باشد.

مسعود احمد در ادامه این گزارش می افزاید:"رشد اقتصادی در کشورهای حوزه خلیج فارس در سال جاری نهایت به 2 درصد برسد در حالی که این کشورها تصمیم دارند با وجود کاهش جهانب قیمت نفت، وابستگی خود را به درآمدهای نفتی کاهش دهند".

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٢-١٣٩۵, ١۴:٠٨

   

پر مبحث ترین ها