سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بدهی بابک زنجانی؛ معادل ۲ میلیارد دلار بلوکه شده در آمریکا / اگر زنجانی پول نفت را نمی خورد...

امروز در دادگاه میزان دقیق بدهی بابک زنجانی بدهکار معروف نفتی کشور توسط قاضی صلواتی اعلام شد. بابک زنجانی در این رای که تا ۲۰ اردیبهشت زمان اعتراض دارد بیش از 6 هزار میلیارد تومان بدهی دارد.

طبق اعلام قاضی صلواتی در دادنامه‌ صادره، بابک زنجانی، متهم ردیف اول پرونده نفتی به رد مال یک میلیارد و 967 میلیون و 500 هزار یورو در حق شرکت نفت محکوم شده است.

فارغ از در نظر گرفتن اختلاف نظر بین وزارت نفت و قاضی این پرونده بر سر میزان دقیق بدهی زنجانی، می‌توان با یک محاسبه سرانگشتی به کارایی این بدهی در اقتصاد ایران پی برد.

از جمله دارایی‌های زنجانی می‌توان به شرکت هواپیمایی قشم، شرکت هلدینگ سورینت قشم، باشگاه فوتبال راه‌آهن، بانک (FIB)در مالزی، بانک(کنت)درتاجیکستان، موسسه‌ی مالی و اعتباری در امارات و بخشی از سهام شرکت هواپیمایی(انور)در ترکیه اشاره کرد. 

اگرچه به گفته‌ی وزیر دادگستری آمار دقیقی از دارایی‌های بابک‌زنجانی در خارج از کشور در دسترس نیست و زنجانی نیز در شناسایی آنها همکاری نکرده است اما گفته می‌شود با دارایی‌های وی کشوری را می‌توان از رکود اقتصادی خارج کرد.

روزنامه تودی‌زمان‌ترکیه با به جریان افتادن پرونده‌ی بابک‌زنجانی نوشته است احتمال آن وجود دارد که تمام اموال زنجانی در ترکیه که ثروتمندترین بازرگان ایرانی در این کشور قلمداد می شود، مصادره شود.

براساس گمانه‌زنی این روزنامه ارزش کل دارایی‌های زنجانی در ترکیه 14میلیارد دلار است که اگر برآورد این روزنامه درست باشد ارزش دارایی‌های زنجانی در ترکیه حدود یک‌پنجم بودجه‌ی کل کشور و 28برابر بودجه‌ی ساخت برج‌میلاد است.

بدهی بابک زنجانی معادل 2میلیارددلار بلوکه شده در آمریکا

این روزها موضوع بلوکه شدن اوراق بهادار بانک مرکزی ایران در آمریکا به بهانه های واهی، مهمترین موضوع محافل اقتصادی و حقوقی است. اما جالب اینجاست که بدهی بدهکار بزرگ نفتی به نظام و ملت ایران چیزی کم از این ذخایر بلوکه شده ندارد.

در صورتیکه نرخ یورو در زمان تنظیم گزارش 3.458 تومان در نظر گرفته شده و نرخ دلار آمریکا نیز 3.047 تومان باشد، 1میلیارد و 967 میلیون و 500 هزار یورو معادل 2 میلیارد و 233 میلیون و 397 هزار دلار خواهد بود. این رقم تقریبا همان مبلغی است که دادگاه‌های آمریکایی از دارایی‌های ایران به عنوان غرامت بلوکه کرده‌اند.

مقایسه بدهی زنجانی با بودجه کل کشور در سال ۹۵

حال اگر بدهی نامبرده را به ریال رایج در کشور تبدیل کنیم بدهی وی بیش از 6.805 میلیارد و 385 میلیون و 750 هزار تومان خواهد بود.

مبلغ کل بودجه کشور در سال 95 معادل 267 هزار میلیارد تومان پیش بینی شد رقم بدهی زنجانی حدود 2.5 درصد از بودجه کل کشور و در مقایسه با بودجه عمرانی کشور در سال جاری که معادل 60 هزار میلیارد تومان است، این بدهی حدود 11 درصد از کل بودجه عمرانی کشور خواهد بود.

با بدهی زنجانی چه کارهایی می توان کرد؟

 

خرید 34 هزار و ۲۶ واحد آپارتمان 50 متری با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان

خرید بیش از 6 میلیون و 512 هزار قطعه سکه تمام بهار آزادی به قیمت 1میلیون و ۴۵ هزار تومان

خرید 340 هزار و 260 دستگاه خودروی پراید با قیمت 20 میلیون تومان

خرید 5 فروند هواپیمای بوئینگ A380 با قیمت 1200 میلیارد تومان

خرید بیش از 2 میلیون و 600 هزار رایانه (کامپیوتر) به قیمت متوسط ۳ میلیون تومان

پرداخت ۲ ماه یارانه به کل کشور، معادل هر ماه 3 هزار و 293 میلیارد تومان (یارانه 151 میلیون نفر )

پرداخت بیش از ۲ میلیون و 268 هزار تسهیلات ۳ میلیون تومانی ازدواج  

پرداخت هزینه مستقیم درمان سرطان 2 سال در کل کشور  

در جدول زیر میزان سود بانکی رقم کل بدهی زنجانی به طور متوسط محاسبه شده است. در صورتی که این رقم در بانکی سپرده گذاری شود سودی بیش از 1400 میلیارد تومان در سال به آن تعلق می گیرد.

 

 

 

 

منبع:خبر انلاین

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٢-١٣٩۵, ١٣:١١

   

پر مبحث ترین ها