سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سی ان ان: نامزدی هیلاری کلینتون برای حزب دمکرات قطعی شد

پنج ایالت آمریکا امروز سه شنبه شاهد برگزاری آخرین انتخابات سه شنبه بزرگ در مرحله مقدماتی انتخاب نامزد دو حزب اصلی این کشور خواهند بود.


 شبکه تلویزیونی 'سی ان ان' گزارش داد با توجه به آرای درون حزب دمکرات به هیلاری کلینتون، نامزدی وی برای این حزب در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا قطعی شد.
 
سی ان ان روز سه شنبه گزارش داد وی نخستین زن در تاریخ 240 ساله آمریکا خواهد بود که نامزدی یک حزب دراین کشور برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را برعهده می گیرد.
این شبکه تلویزیونی افزود با توجه به شمارش آرای نمایندگان منطقه 'پورتوریکو' که یکشنبه گذشته برگزار شد هم اکنون کلینتون با کسب یکهزار و 812 آرا نمایندگان و 572 آرا سوپردلگیت، درمجموع دو هزار و 384 آرا نمایندگان را بدست آورد که یک رقم بالاتر از حد نصاب آرا دوهزار و 383 آرا نمایندگان جهت تثبیت نامزدی از حزب دمکرات است.
سی ان ان در ادامه افزود این آرا با توجه به انتخابات درون حزبی در شش ایالتی که قرار است امروز هفتم ژوئن (18 خردادماه) بعنوان آخرین سه شنبه بزرگ برگزار شود که ایالت کالیفرنیا یکی از آنها است، احتمالا افزایش می یابد.
این درحالی است که برنی سندرز رقیب هم حزبی وی بارها تاکید کرده است با وجود عقب بودن آرای نمایندگان وی از هیلاری کلینتون ، از کارزار انتخاباتی درون حزبی تا مرحله آخر کنار نمی رود.
پنج ایالت آمریکا امروز سه شنبه شاهد برگزاری آخرین انتخابات سه شنبه بزرگ در مرحله مقدماتی انتخاب نامزد دو حزب اصلی این کشور خواهند بود.
هیلاری کلینتون و برنی سندرز، نامزد های اصلی حزب دمکرات و دونالد ترامپ نیز از حزب جمهوریخواه قرار است در بزرگترین ایالت آمریکا، یعنی کالیفرنیا و پنج ایالت دیگر از جمله در نیومکزیکو، داکوتای شمالی و داکوتای جنوبی، نیوجرسی و مونتانا رقابت کنند.
در اردوگاه جمهوریخواهان نیز دونالد ترامپ علاوه بر اینکه هم اکنون با کنار رفتن تمامی رقبایش از عرصه کارزار انتخاباتی به تنها نامزد باقی مانده این حزب بدل شده؛ بلکه با کسب هزار و 239 آرا نمایندگان، فراتر از حد نصاب لازم یعنی هزار و 237 آرا نمایندگان برای احراز نامزدی حزب جمهوریخواه را بدست آورده است.
سه شنبه بزرگ (Super Tuesday) در آمریکا معمولا به اولین سه شنبه ماه مارس از سالی گفته می‌شود که قرار است انتخابات ریاست جمهوری در آن برگزار شود.
انتخابات درون حزبی آمریکا یک فراگرد پیچیده و طولانی است که حدود یک سال به طول می انجامد و هر حزب دموکرات و جمهوری خواه ایالت به ایالت انتخابات درون حزبی خود را برگزار می کنند تا نامزد نهایی خود را بشناسند.
این پروسه طولانی که به دلیل مشخص کردن تکلیف نامزد پیشرو انتخابات از اهمیت ویژه ای برخوردار است . این دور از انتخابات آمریکا که از اولین سه شنبه ماه مارس در 11 اسفند ماه 1394 آغاز شد فردا سه شنبه 18 خرداد پایان می یابد.
در عین حال، کنوانسیون حزب دمکرات پس از پایان انتخابات درون حزبی در بازه زمانی 25 تا 28 ژوئیه ( 4 تا 7 مرداد) برای تعیین نامزد نهایی این حزب برای ریاست جمهوری 2016 آمریکا برگزار می شود.
در مورد جمهوری خواهان همه چیز به پایان رسیده و 'دونالد ترامپ' میلیاردر نامزد احتمالی این حزب برای کسب ریاست کاخ سفید واشنگتن است، اما در اردوگاه دمکراتها اگرچه اکثریت آرا با کلینتون است اما انتخابات فردا نتیجه را به طور کامل مشخص خواهد کرد.
پنجاه و هشتمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 18 آبان ماه امسال (هشتم ماه نوامبر 2016) برگزار خواهد شد.

 

منبع: ایرنا

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٣-١٣٩۵, ١١:٢٢

   

پر مبحث ترین ها