سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اتحادیه اروپا 1.3 میلیارد یورو صرف برنامه تحقیقات فضایی می کند

اتحادیه اروپا با توجه به نقش اساسی توانمندی های فضایی در واکنش به بحران هایی همچون بلایای طبیعی، مدیریت منابع طبیعی از جمله آب و جنگل ها، ارائه خدمات در زمینه بهداشت، سلامت، حمل و نقل، پیش بینی وضعیت آب هوا و ... تا سال 2020 میلادی مبلغ 1.3 میلیارد یورو صرف برنامه تحقیقات فضایی می کند.

اتحادیه اروپا با توجه به این که روز به روز بر تعداد کشورهایی که خواهان دسترسی به فضا هستند افزوده می شود، تلاش هایش را برای تدوین راهبرد فضایی اروپا تشدید کرده است.
به گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، این اتحادیه تاکنون تامین مالی دو برنامه تحقیقات فضایی را برعهده داشته هفت میلیارد یورو صرف سیستم ناوبری ماهواره ای جهان موسوم به «گالیله» و 4.3 میلیارد یورو صرف طرح های فضایی برنامه «کپرنیک» کرده است.
انتظار می رود سیستم ناوبری ماهواره ای جهان (گالیله)، عملیات خود را تا پایان سال 2016 میلادی آغاز کند و تا سال 2019 به ظرفیت کامل خود برسد. بعلاوه برنامه اروپایی رصد زمین موسوم به کپرنیک با همکاری آژانس فضایی اروپا، ماهواره ها و زیرساختارهایی را برای رصد زمین، جو و محیط زیست دریایی ایجاد کرده است. اختصاص چنین بودجه ای صرف نظر از 1.3 میلیارد یورو هزینه ای است که این اتحادیه صرف تحقیقات فضایی بین سالهای 2014 تا 2020 کرده است.
در دو دهه گذشته تعداد کشورهایی که علاقه مند به دسترسی به فرصت های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی مرتبط با فناوری فضایی هستند به شکل فزاینده ای افزایش یافته است و این کشورها برای رسیدن به چنین هدفی توان فعالیت و انجام تحقیقات فضایی را تقویت کرده اند.
تاکنون ایران و هشت کشور دیگر از جمله روسیه، فرانسه، چین، ژاپن، هند، کره جنوبی و اسرائیل (رژیم صهیونستی) از فناوری پرتاب برخوردار هستند و بیش از 60 کشور و سازمان در زمینه مسائل فضایی فعال هستند که تقریبا در مقایسه با سال 2010 دو برابر شده است. رشد فزاینده تمایل کشورها به انجام تحقیقات فضایی به انجام مذاکراتی به منظور تضمین استفاده از فضا برای اهداف صلح آمیز و منافع اجتماعی اقتصادی کنونی و آینده منجر شده و ضرورت تدوین چارچوبی قانونی برای ارائه راهنمایی لازم در خصوص عملکرد و رفتار کشورها در فضا شده است.
صلاحیت اتحادیه اروپا در انجام عملیات فضایی در سال 2009 میلادی در پیمان لیسبون یا همان معاهده اصلاحات مورد تایید قرار گرفت. در سال 2011 کمیسیون اروپا اولین طرح راهبرد فضایی اتحادیه اروپا را ارائه داد که اجرای آن مستلزم همکاری موثر بین اتحادیه اروپا، آژانس فضایی اروپا (ESA) و کشورهای عضو بود.
سیاست صنایع فضایی اتحادیه اروپا در فوریه سال 2013 از سوی کمیسیون اروپا تصویب شد و بر ضرورت دستیابی به عدم وابستگی فناوری و حفظ دسترسی مستقل به فضا در اروپا تاکید داشت.

 

 

منبع:ایرنا

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٣-١٣٩۵, ١١:١٧

   

پر مبحث ترین ها