سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ترامپ: مکزیکی‌ها هزینه دیوار مرزی با آمریکا را به طور کامل می‌پردازند

اما رئیس‌جمهور مکزیک با انتشار پیامی در توییتر این ادعای ترامپ را رد کرده و نوشت که در گفتگویش با ترامپ موضوع پرداخت هزینه دیوار مطرح شده، اما او در همان ابتدای دیدار صراحتا گفته است که مکزیک هزینه ساخت دیوار حائل مرزی را نخواهد پرداخت.

 

نامزد جمهوری‌خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پس از پایان سفر اخیرش به مکزیک، در یک سخنرانی در ایالت آریزونا مدعی شد، مکزیکی‌ها هنوز خودشان نمی‌دانند، اما پول ساخت دیوار مرزی مابین کشورشان و آمریکا به عهده آنهاست.

 

 دونالد ترامپ‌، نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پس از بازگشت از سفر اخیرش به مکزیک در جمع هواداران خود در ایالت آریزونا وعده داد ساخت دیوار حائل میان آمریکا و مکزیک بلافاصله از همان نخستین روزی که او وارد کاخ سفید شود، آغاز خواهد شد.

ترامپ گفت که در همان ساعات نخستین دوران ریاست‌جمهوری‌اش دست به کار خواهد شد تا تمام مهاجران غیرقانونی و بزهکاری که به آمریکا آمده‌اند، از این کشور اخراج شده و به کشورشان بازگردانده شوند.

سخنرانی ترامپ در آریزونا ساعاتی پس از دیدار او با انریکه پنیانیتو، رئیس‌جمهور مکزیک در مکزیکو سیتی صورت گرفت. در نشست مطبوعاتی که این دو پس از دیدار با یکدیگر برگزار کردند، ترامپ اظهار داشت که او و پنیانیتو در مورد اینکه کدام طرف هزینه ساخت دیوار را متقبل خواهد شد، صحبت نکرده‌اند.

اندکی بعد اما رئیس‌جمهور مکزیک با انتشار پیامی در توییتر این ادعای ترامپ را رد کرده و نوشت که در گفتگویش با ترامپ موضوع پرداخت هزینه دیوار مطرح شده، اما او در همان ابتدای دیدار صراحتا گفته است که مکزیک هزینه ساخت دیوار حائل مرزی را نخواهد پرداخت.

به گزارش دویچه وله، ترامپ در سخنرانی خود در آریزونا پنیانیتو را "رهبری فوق‌العاده" برای مکزیک خواند و نسبت به یک همکاری موفق با او ابراز خوش‌بینی کرد. رئیس‌جمهور احتمالی آمریکا با این حال از فرصت استفاده کرده و گفت: مکزیک هزینه دیوار را خواهد پرداخت. آنها خودشان هنوز این موضوع را نمی‌دانند اما هزینه ساخت دیوار به عهده آن‌هاست، آن هم به طور ۱۰۰ درصد.

ترامپ همچنین به هوادارانش وعده داد که در ابتدای دوران ریاست‌جمهوری‌اش پنج هزار نگهبان مرزی اضافی را به خدمت خواهد گرفت و شمار کارکنان اداره مهاجرت برای اخراج پناهجویان غیرقانونی را سه‌برابر خواهد کرد.

این میلیاردر جمهوری‌خواه در تمام مدت سخنرانی‌اش در آریزونا بیشتر وعده‌هایش را با جمله "در نخستین روز ریاست‌جمهوری‌ام" آغاز و تأکید کرد که با به کارگرفتن سیاست‌های مهاجرتی وی در آمریکا "بزهکاری از میان خواهد رفت."

ترامپ ساخت دیوار حائل مرزی را حق هر کشوری از جمله آمریکا دانست. او بارها مهاجران غیرقانونی در آمریکا را با الفاظی نظیر "متجاوز" و "دلال مواد مخدر" خطاب کرده و پیش‌تر نیز گفته بود که هزینه ساخت دیوار حائل بر عهده مکزیک خواهد بود.

ترامپ در آریزونا به هوادارانش وعده داد که هیچ‌کدام از یازده میلیون مهاجر غیرقانونی که در آمریکا سکونت دارند، نباید روی هیچ‌گونه "لطف و مرحمتی" در دوران ریاست‌جمهوری او حساب کنند. در پایان سخنرانی ترامپ نیز چندین زن به روی صحنه آمده و ضمن معرفی خود به جمعیت، گفتند که کدام‌یک از اعضای خانواده‌شان زمانی توسط یک مهاجر غیرقانونی به قتل رسیده است.

رئیس‌جمهور مکزیک پس از دیدار با دونالد ترامپ در مصاحبه‌ای با یکی از شبکه‌های تلویزیونی مکزیک برخی از اهداف و وعده‌های این نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا را خطری بزرگ برای مکزیک خوانده و گفت که هدف از دعوت ترامپ نیز صحبت در مورد همین خطرات بوده است. مکزیک و آمریکا با یکدیگر ۳۱۴۴ کیلومتر مرز مشترک دارند
 
منبع: ایسنا
 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠۶-١٣٩۵, ١٠:٣۵

   

پر مبحث ترین ها