سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتشار سند جدید: محمود عباس عامل سازمان جاسوسی شوروی سابق !

مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین این اتهام را رد کرده اند. محمود عباس در دهه 1980 مسئول اداره یک بنیاد دوستی بین فلسطین و شوروی سابق بوده است.


سندی منتشر شده از آرشیو اسناد بریتانیا نشان می دهد محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در دهه 1980 میلادی از سوی بریتانیا در لیست عاملان سرویس اطلاعات شوروی سابق (کی. جی .بی) طبقه بندی شده است.انتشار سندی جدید: محمود عباس عامل سرویس کی . جی . بی شوروی !

به گزارش عصر ایران به نقل از نیویورک تایمز رسانه های اسراییلی روز چهارشنبه با اشاره به این سند افشا شده مانور گسترده ای روی این موضوع دادند اما بلافاصله این مساله از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین رد شد.

در سند افشا شده که متعلق به سال 1983 است ، لیست عاملان و جاسوسان سازمان اطلاعات شوروی سابق احصاء شده است که در آن محمود عباس با کد " مول " به عنوان "عامل کی . جی . بی" نام برده شده است.

سندی که ادعا می شود نام محمود عباس نیز در آن آمده از مجموعه هزاران برگ سندی است که "واسیلی میتروخین" افسر سابق سرویس کی. جی .بی با خود به بریتانیا آورده است.

این مامور فراری سابق سازمان جاسوسی شوروی، هزاران برگ سند محرمانه "کی . جی . بی" را با دست کپی کرده و به منظور استفاده مورخان غربی با خود به بریتانیا آورده بود. اسنادی که او به انگلیس آورده با نام "آرشیو میتروخین" شناخته می شود.

مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی بلافاصله پس از انتشار این خبر با تکذیب آن اعلام کردند سازمان آزادی بخش فلسطین در برهه مورد نظر روابط گسترده و آشکاری با شوروی داشته و به همین خاطر نیازی نبوده محمود عباس برای کسب حمایت شوروی سابق به عنوان عامل سرویس اطلاعات شوروی فعالیت کند.

به گفته این مقامات محمود عباس در آن برهه مسئول یک بنیاد دوستی بین فلسطین و شوروی بوده است و به همین خاطر و در عمل در نقش یک رابط بین فلسطینی ها و شوروی سابق عمل می کرده است.

اتهام عضویت محمود عباس در سرویس اطلاعات مخفی شوروی سابق (کی . جی .بی) در آستانه میانجیگری احتمالی ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه برای احیای مذاکرات مستقیم صلح بین دولت دست راستی اسراییل و تشکیلات خودگردان فلسطینی انتشار یافته است.

در هفته جاری پوتین فرستاده ای ویژه به همین منظور به اورشلیم فرستاد اما رهبران فلسطین و اسراییل (محمود عباس و بنیامین نتانیاهو) از دیدار مستقیم این نماینده روسیه سر باز زدند.

"گیدئون رمز " محقق ارشد موسسه ترومن در دانشگاه عبری اورشلیم که سند مربوط به آرشیو ملی بریتانیا را پیدا و افشا کرده است در این باره گفته است:" از نظر ما این مساله که گذشته ولادیمیر پوتین و محمود عباس به لحاظ عضویت در سازمان اطلاعات شوروی سابق مشترک است، هم اکنون موضوع مهمی است چون در حال حاضر دولت روسیه می کوشد گفت و گویی مستقیم بین محمود عباس و نتانیاهو انجام شود.

گفتنی است پوتین نیز در گذشته و در دهه 1980 یک افسر ارشد (سرهنگ دوم) در سازمان اطلاعات شوروی سابق (کی . جی بی) بوده است. پوتین در آلمان شرقی سابق خدمت می کرد.

"محمد مدنی" از مقامات عضو شورای مرکزی جنبش فتح با رد اتهامات به عباس به روزنامه اسراییلی هاآرتص گفته است: این اتهام زنی ادامه روندی است که می کوشد به اشکال مختلف به ابومازن (محمود عباس) ضربه بزند و این مساله نیز تلاشی دیگر در همین راستا برای تهمت زنی به اوست.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۶-١٣٩۵, ٠٩:۴٧

   

پر مبحث ترین ها