سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هشدار صریح مالکی به ترکیه

نخست وزیر عراق با هشدار به ترکیه درباره پیامدهای دخالت در امور داخلی کشورش از پخش قریب الوقوع اعترافات دیگری از محافظان طارق الهاشمی درباره دست داشتن در اقدامات تروریستی خبر داد.

مهر: نوری المالکی نخست وزیر عراق تاکید کرد اعترافات دیگری از محافظان طارق الهاشمی در خصوص دست داشتن در اقدامات تروریستی پخش خواهد شد.

مالکی در گفتگو با شبکه الحره گفت: مسئولان منطقه کردستان عراق تا کنون موضع خود را در خصوص درخواست وزارت کشور عراق برای تسلیم طارق الهاشمی و ۱۴ نفر از تیم محافظان وی به دستگاه قضایی را اعلام نکرده‌اند.

وی همچنین از دستگاه قضایی عراق خواست بخش باقی مانده اعترافات برخی از محافظان طارق الهاشمی را برای افکار عمومی عراق پخش کند.

مالکی همچنین گفت: شایعات مخالفت من با شرکت در کنفرانس ملی که جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق خواستار آن شده است، بی‌پایه و اساس است.

نخست وزیر عراق بر اهمیت برگزاری چنین کنفرانسی در بغداد پایتخت عراق تاکید کرد.

مالکی همچنین گفت دولت عراق شاید مجبور شود از ورود رافع العیساوی وزیر دارایی و یکی از رهبران العراقیه به ساختمان وزارتخانه متبوعش در صورتی که به تحریم جالسات کابینه ادامه دهد، جلوگیری کند.

مالکی همچنین از موضع ترکیه در خصوص بحران سیاسی عراق انتقاد کرد و از آنکارا خواست در مسائل داخلی عراق دخالت نکند.

خاطر نشان می‌شود در پی اعترافات تکان دهنده محافظان طارق الهاشمی به دست داشتن معاون سنی مذهب رئیس جمهوری عراق در اقدامات تروریستی، دستگاه قضایی عراق در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۱ رسما حکم بازداشت وی را صادر کرد، اما وی با ساختگی خواندن این اتهامات به منطقه کردستان در شمال عراق گریخت و به رهبران کردستان این کشور پناهنده شد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-١٠-١٣٩٠, ١٨:٢٧

   

پر مبحث ترین ها