سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیروزی حزب حاکم در انتخابات پارلمانی روسیه

حزب روسیه متحد در انتخابات پارلمانی روسیه که روز یکشنبه (۲۸ شهریور / ۱۸ سپتامبر) برگزار شد، موفق به کسب ۵/ ۴۴ درصد آرا شد. این حزب در سال ۲۰۱۱ میلادی ۴۹ درصد آرا را به خود اختصاص داده بود.
به گزارش دویچه وله، مراکز رای صبح روز یکشنبه (۲۸ شهریور / ۱۸ سپتامبر) از راس ساعت هشت صبح به وقت محلی رای شهروندان این کشور را جمع‌آوری کردند. صندوق‌های رای تا ساعت ۲۰ باز بودند. اپوزیسیون روسیه امیدوار بود که شرایط بد اقتصادی کشور سبب شود تا شهروندان آرای کمتری به حزب روسیه متحد بدهند.

برطبق اولین آماری که از نتایج انتخابات مجلس روسیه منتشر شده است ۴۴/۵ درصد آرا به نفع حزب روسیه متحد به صندوق ها ریخته شده است. در سال ۲۰۱۱ میلادی این حزب ۴۹ درصد آرا را به دست آورده بود.

حزب ناسیونالیست و راست افراطی روسیه به ریاست ولادیمیر شیرینوسکی با ۳/ ۱۵ درصد آرا در رتبه دوم و حزب کمونیست این کشور با ۹/ ۱۴ درصد آرا در مقام سوم این انتخابات قرار گرفت.

از حدود ۱۱۰ میلیون نفر دعوت شده بود که در این انتخابات شرکت کنند. حزب روسیه متحد به رهبری دیمیتری مدودیف، نخست وزیر روسیه، در نظر دارد یا پیروزی در این انتخابات پارلمانی هرچه بیشتر قدرت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، را تحکیم بخشد. این حزب اکثریت مطلق مجلس نمایندگان روسیه (دما) را در مجلس کنونی را هم در اختیار داشت.

حزب روسیه متحد به رهبری دیمیتری مدودیف، نخست وزیر روسیه، اما در نظر دارد یا پیروزی در این انتخابات پارلمانی هرچه بیشتر قدرت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، را تحکیم بخشد.

انتخابات پیشین پارلمانی در روسیه که در سال ۲۰۱۱ میلادی برگزار شد، با اعتراض بسیاری از مخالفان دولت روبرو بود. مخالفان اعلام کردند که در این انتخابات تقلب شده و هواداران این نیروها برای اعتراض به تقلب به تظاهرات خیابانی دست زدند.

۱۴ حزب برای به دست آوردن ۴۵۰ کرسی مجلس نمایندگان روسیه (دوما) مبارزه کردند. اولین نتایج پس از ساعت هشت شب روز یکشنبه (۲۸ شهریور / ۱۸ سپتامبر) منتشر شد و نتیجه نهایی اولیه انتخابات صبح روز دوشنبه اعلام خواهد شد.

در انتخابات پارلمانی روسیه برای نخستین بار شهروندان شبه‌جزیره کریمه نیز حق شرکت داشتند. این جزیره که به اوکراین تعلق داشت، دوسال پیش، در دوران زمامداری پوتین به خاک روسیه ضمیمه شد و اعتراض بسیاری از کشورهای جهان را برانگیخت. اوکراین با شرکت شبه‌جزیره کریمه در انتخابات روسیه مخالف بود.

سازمان امنیت و همکاری اروپا به دلایل امنیتی هیچ ناظری برای مناطقی در روسیه چون شبه‌جزیره کریمه و منطقه ناامن قفقاز شمالی تعیین نکرده بود.

تقلب دوباره در انتخابات؟
حزب لیبرال "یابلاکا" اعتراض کرده که در مناطق رای‌گیری در منطقه "آلتای" در سیبری عده‌ای جوان به نمایندگی از افراد مسن به مراکز رای رفته و به جای این افراد رای داده‌اند.

ولادیمیر ریشکوف، یکی از نمایندگان اپوزیسیون روسیه گفته است در منطقه آلتای که حوزه نمایندگی اوست، دانشجویان به خاطر چندبار رای دادن، پول دریافت کرده‌اند. ریشکوف قبل از شروع انتخابات از ارعاب تیم انتخاباتی‌اش سخن گفته بود.

 

واکنش دولت روسیه به اتهام تقلب


این بار دولت روسیه به سرعت به اتهام تقلب در انتخابات رسیدگی کرد. خانم اِلا پامفیلوا، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات پس از انتشار این خبر اعلام کرد که به این موضوع رسیدگی خواهد شد. او گفت در صورتی که اتهام‌ها صحت داشته باشند، متخلفان به جزای اقدامات غیرقانونی خود خواهند رسید.

خبرگزاری اینترافاکس به نقل از نماینده پیشین حقوق بشر روسیه اعلام کرد که در صورت مشخص شدن تقلب در آلتای، می‌توان انتخابات این منطقه را غیرقانونی اعلام کرد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠۶-١٣٩۵, ٠٩:۴٧

   

پر مبحث ترین ها