سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هشدار آمانو : توافق هسته ای با ایران هنوز شکننده است

آمانو : اشتباهات کوچک تکنیکی از هر کدام از طرف ها ممکن است به یک مساله بزرگ سیاسی تبدیل شده و پیامدهای منفی گسترده ای روی توافق بر جای گذارد.یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای گفته است، توافق هسته ای قدرت های جهانی با ایران هنوز شکننده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز آمانو در مصاحبه ای با خبرگزاری آلمانی " دی. پی . ای " در آستانه سفر به آلمان این مطلب را مطرح کرده است.هشدار آمانو : توافق هسته ای با ایران هنوز شکننده است

آمانو گفته است:" اجرای توافق هسته ای هنوز در حالت شکننده ای قرار دارد و اشتباهات کوچک تکنیکی و شکست های کوچک در عرصه اجرای توافق (برجام) از هر کدام از طرف ها ممکن است به یک مساله بزرگ سیاسی تبدیل شده و پیامدهای منفی گسترده ای روی کل توافق بر جای گذارد."

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای گفته است مساله عدم اعتماد بین ایران و آمریکا از مهم ترین مشکلات بر سر راه اجرای برجام است.

این نخستین هشدار آمانو درباره آینده اجرای توافق هسته ای است.

با وجود این هشدار مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای در گزارش هایی که تا کنون از روند اجرای برجام منتشر کرده به همکاری خوب و در چارچوب توافق هسته ای از سوی ایران تاکید کرده است.

کاهش سطح ذخائر اورانیوم و نیز کاهش تعداد سانتریفیوژها از جمله دو اقدام مهم ایران بوده که در گزارش های آژانس بر آن تاکید شده است. ایران در چارچوب توافق هسته ای متعهد شده است برنامه هسته ای خود را در چارچوب و قالبی که مورد توافق کشورهای گروه 1+5 قرار گرفته، نگه دارد؛ در نقطه مقابل کشورهای گروه 1+5 نیز متعهد به لغو تحریم ها شده و غنی سازی اورانیوم در داخل ایران را به رسمیت شناخته اند.

برخی از ناظران غربی منتقد توافق هسته ای بر این گمان هستند که مهم ترین نقطه ضعف برجام ، بازه زمانی کوتاه مدت آن و عدم تعیین چارچوب مشخص برای توسعه برنامه های هسته ای ایران پس از منقضی شدن توافق هسته ای است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٧-١٣٩۵, ٢٠:٣۵

   

پر مبحث ترین ها