سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ورود امیر کویت برای میانجی‌گری در حل بحران مصر-عربستان

بروز شده : ٧-٠٩-١٣٩۵, ١٢:۴۶    نسخه چاپی    
برخی خبرها حاکی از ورود امیر کویت به مساله تنش‌های ایجاد شده میان عربستان و مصر و تلاش برای میانجی‌گری میان دو کشور پس از تلاش‌های ناکام امارات در چند هفته اخیر است.


 
 روزنامه الاخبار لبنان در مقاله‌ای درباره تنش ایجاد شده در روابط عربستان و مصر نوشت، صباح احمد الصباح، امیر کویت در راستای حل تنش‌های ایجاد شده در روابط قاهره-ریاض به عنوان میانجی تلاش‌های خود را آغاز کرد.

به نوشته الاخبار این اقدام کویت پس از تلاش‌های ناکام چند هفته اخیر امارات برای احیای روابط قاهره-ریاض و دیدارهای دوره‌ای مسئولان اماراتی به هر دو کشور آغاز شد.

الاخبار به نقل از منابعی در ریاست جمهوری مصر نوشت، امیر کویت در جریان دیدارش با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر در چهارشنبه گذشته تعهد داد فورا اقدامی برای مهار این بحران انجام دهد.

وی در این دیدار از سیسی خواست مسئولان مصری را برای مساله دو جزیره تیران و صنافیر تحت فشار نگذارد و از عربستان نیز خواست به تفاوت رویکردها در کشورهای عربی و کشورهای منطقه در مورد مسایل سیاسی احترام بگذارد زیرا مصر کشوری کوچک نیست که بتوان آن را تابع خود کرد.

سیسی نیز در این دیدار تاکید کرد که برای سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان احترام قائل است اما انتقاد علنی از سیاست خارجه مصر قابل قبول نبود و به دنبال آن توقف صادرات بنزین به مصر روابط دو کشور را به تیرگی برد.

سیسی تاکید کرد: هرگز موضعگیری‌های کشورهای حوزه خلیج فارس و عربستان در حمایت از مصر پس از "انقلاب 30 ژانویه" را فراموش نخواهم کرد اما نمی‌توان پذیرفت که در مقابل آن حمایت‌ها جایگاه مصر تضعیف شود.

 

منبع: ایسنا

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٩-١٣٩۵, ١٢:۴۶

   

پر مبحث ترین ها