سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نوری مالکی: دشمنان در طرح ایجاد اختلاف قومی در عراق شکست خورده‌اند

هرگز بین شیعه و سنی تفاوتی نیست، خوشبختانه شیعیان و اهل سنت در کمال آرامش در کنار هم زندگی می کنند.
نخست وزیر عراق در دیدار با آیت الله نوری همدانی تاکید کرد: دشمنان کشور عراق در طرح ایجاد اختلاف قومی، قبیله‌ای و طائفه‌ای در این کشور شکست خورده‌اند.

نوری مالکی در ديدار با آیت الله العظمی نوری همدانی در این کشور امنیت عراق را محصول زحمات شبانه روزی و اتحاد احزاب و گروه‌های مختلف عراقی دانست و تاکید کرد: بحمدلله در کشور عراق توسعه زیربنایی بسیار خوبی شکل گرفته است که بزودی شاهد توسعه و شکوفایی بیشتر این کشور خواهیم بود.

نخست وزیر عراق با اشاره به وحدت شیعیان و اهل سنت کشور عراق، ابراز داشت: هرگز بین شیعه و سنی تفاوتی نیست، خوشبختانه شیعیان و اهل سنت در کمال آرامش در کنار هم زندگی می کنند.

وی به دسیسه استکبار، صهیونیسم و برخی کشورهای وابسته اشاره کرد و گفت: خوشبختانه دشمنان در طرح اختلاف افکنی و ایجاد جنگ طایفه‌ای در کشور عراق شکست خورده‌اند.

نوری مالکی اضافه کرد: آنها می‌خواستند عراق را گرفتار جنگ‌های قومی، مذهبی و قبیله ای کنند، اما خوشبختانه مردم مسلمان اعم از شیعه و سنی و دیگر مذاهب با هوشیاری توطئه آنان را خنثی کردند.

نخست وزیر عراق تأکید کرد: امروز همه مشاهده می‌کنند که ملت عراق برای سرزمین خود فداکاری می‌کند و هرگز فریب توطئه توطئه گران را نخواهند خورد.

وی از همبستگی توام با عقلانیت، وحدت و انسجام همه سلایق سیاسی به عنوان محور اصلی موفقیت دولت و ملت عراق یاد کرد.

نخست وزیر عراق همچنین ارتباط دو کشور را مطلوب ارزیابی کرد و خواستار ارتباط بیشتر بین ملت و دولت ایران و عراق شد.

وی همچنین ضمن ابلاغ سلام به رهبر معظم انقلاب، دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران، اظهار امیدواری کرد که در آینده نه چندان دور شاهد توسعه و گسترش ارتباطات در عرصه‌ها و ابعاد مختلف باشیم.

فرمول‌های غربی و صهیونیستی در عراق شکست خورده ‌است

آیت الله العظمی نوری همدانی نیز در این دیدار، ملت ایران و عراق را برادر و دوست توصیف و با تمجید از فرهنگ مشترک دو ملت، افزود: حمله نظامی رژیم بعث عراق به جمهوری اسلامی ایران دسیسه استکبار بود و حساب دولت صدام از مردم کشور عراق جداست و مردم مسلمان دو کشور در صف مبارزه با استکبار و صهیونیسم هستند.

وی از سابقه دیرینه ارتباط دو ملت در مبارزه با انگلیس و صدور حکم تحریم تنباکو توسط علمای نجف و تدریس فقه حکومت اسلامی از سوی امام راحل در نجف اشرف به نیکی یاد و عراق را سرزمین مبارزه با استعمار و استثمار توصیف کرد.

این مرجع تقلید، انقلاب‌های اسلامی منطقه را نشات گرفته از انقلاب اسلامی ایران دانست و تاکید کرد: به فضل خدا امروز کشور عراق مستقل، آزاد و رو به توسعه و آبادانی است.

وی فرمول‌های ارائه شده از سوی غربی‌ها برای حل مشکلات را شکست خورده خواند و بیان داشت: با تحولاتی که در منطقه ایجاد شده فرمول های غربی و صهیونیستی و همچنین دولت‌های وابسته شکست خورده اند.

آیت الله نوری همدانی امنیت عراق را مطلوب توصیف کرد و اتحاد شیعه و سنی در مقابل دشمن مشترک آمریکا، صهیونیسم و وهابیت را عبادتی بزرگ برشمرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٨-١٣٩١, ٢١:٣٩

   

پر مبحث ترین ها