سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جریان آزمایش مواد شیمیایی روی موش‌ها توسط ترویست‌ها

به عقیده مردم سوریه، تروریست ها با این اقدام درصدد هستند ارتش را به استفاده از سلاح شیمایی متهم کنند به ویژه اینکه مدافعان گروههای تروریستی به ویژه کشورهای غربی بارها به ارتش سوریه در مورد استفاده از سلاح شیمایی علیه افراد مسلح هشدار داده اند.
تروریست‌ها پس از ناکامی‌های نظامی از سلاح شیمیایی استفاده می‌‌کنند تا ارتش را به استفاده از آن متهم کنند و به این ترتیب بهانه دخالت نظامی را برای آمریکا و سایر کشورهای غربی بدون موافقت شورای امنیت فراهم آورند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق، انتشار اخبار مربوط به آزمایش مواد شیمایی روی خرگوش‌ها و موشها از سوی تروریست ها در برخی رسانه ها و سایت های اینترنتی مردم سوریه را نگران کرده است.

در این میان برخی سایت های اینترنتی و روزنامه ها از جمله روزنامه «یورک» ترکیه اعلام کردند که افراد مسلح مواد سمی را مورد آزمایش قرار داده تا به میزان تاثیرگذاری آن روی انسانها پی ببرند.

در همین ارتباط برخی خبرها نیز حاکی از این است که ترویست های مسلح از چند هفته پیش، یک کارخانه تولید ماده سمی کلر را در شرق شهر حلب واقع در شمال سوریه در اختیار گرفته اند.

ترس و وحشت مردم سوریه از این است که آنان از جنایت افراد مسلح باخبر بوده و اطمینان دارند که بدون هیچ ملاحظه اخلاقی و انسانی به اقدامات کینه توزانه و جنایتکارانه علیه مردم اقدام خواهند کرد و از توسل به سلاح کشنده ای مانند سلاح های شیمایی بیم ندارند.

به عقیده مردم سوریه، تروریست ها با این اقدام درصدد هستند ارتش را به استفاده از سلاح شیمایی متهم کنند به ویژه اینکه مدافعان گروههای تروریستی به ویژه کشورهای غربی بارها به ارتش سوریه در مورد استفاده از سلاح شیمایی علیه افراد مسلح هشدار داده اند.

این در حالی است که ناظران این هشدار را نوعی پیشی گرفتن بر ارتش و یا مقدمه ای برای کمک به تروریست های مسلح می دانند به این معنی که غربی ها در صدد هستند این سلاح را در اختیار تروریست ها قرار داده و ارتش به استفاده از آن متهم کرده و به این ترتیب بهانه دخالت بین المللی را در سوریه فراهم آورند.

در این میان، بسیاری از شهروندان سوری معتقدند پس از اینکه سلاح شیمایی در اختیار تروریست ها قرار گیرد دیگر هیچ چیز نمی تواند مانع از این شود که از آن استفاده نکنند.

برخی از آنان تاکید کردند که تروریست های مسلح قادر نیستند سلاح شیمایی تولید کنند بلکه آن را از کشورهایی که حامی آنان هستند دریافت خواهند کرد؛ کشورهایی که اکنون نیز سلاحهای سنگین را در اختیارشان قرار می دهند تا با استفاده از آن مردم سوریه را هدف قرار دهند.

به گفته آنان بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای غربی و ترکیه از تروریست ها حمایت کرده و سلاح در اختیار آنان قرار می دهند. شهروندان سوری تاکید کردند که دولت قادر است از مردم خود حمایت کرده و اجازه نخواهد داد که تروریست ها از سلاح های شیمایی استفاده کنند.

دراین میان، «سلیم حربا» کارشناس سیاسی و تحلیلگر سوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: آمریکا و کشورهای غربی دولت سوریه را به دراختیار داشتن سلاح شیمایی متهم کرده و هشدار داده اند که نباید از آن استفاده کند.

وی افزود: متهم کردن سوریه به در اختیار داشتن سلاح شیمایی و احتمال استفاده از آن، در واقع نمایشی است که اسرائیل آن را طراحی کرده و سازمان اطلاعات آن با همکاری سازمان اطلاعات آمریکا این نمایش را کارگردانی می کنند.

حربا تاکید کرد که بدترین مسئله این است که اسرائیل که زرادخانه اتمی در اختیار دارد، گزارش‌هایی را در مورد سلاح شیمایی سوریه و یا برنامه اتمی مسالمت آمیز ایران در اختیار آمریکا قرار دهد.

به گفته وی، آمریکا، انگلیس و فرانسه و تمام دشمنان سوریه در حالی سرو صدای سلاح شیمایی را به راه انداخته و در صدد ایجاد ترس و وحشت هستند که خود امنیت و ثبات و صلح منطقه و جهان را در معرض تهدید قرار داده اند.

وی تاکید کرد که این نخستین بار نیست که غرب به چنین اقدامی متوسل می شود اما باید توجه داشت که ممکن است این بار به دلیل وجود عوامل دیگر بتواند آن را در راستای اهداف مورد نظر خود به کار گیرد.

این عوامل عبارتند از:

نخست: ناکامی تروریست ها از دستیابی به هرگونه دستاورد میدانی در برابر ارتش سوریه.

دوم: دولت و حکومت سوریه با وجود تمام تحولاتی که تاکنون رخ داده همچنان پابرجا و قوی است.

سوم: آمریکا و اروپا بدلیل حمایت از گروهک های تروریسیتی از جمله القاعده از نظر اخلاقی و قانونی شکست خورده و در تنگنا قرار گرفته اند. یکی از این گروهک‌ها جبهه النصره است که آمریکا به تروریست بودن آن اعتراف کرده است.

چهارم: شکست طرح سیاسی موسوم به ائتلاف دوحه و پیش از آن شکست شورای مخالفان سوریه در استانبول.

پنجم: ترکیه تصمیم دارد موشک‌های پاتریوت را در مرز سوریه مستقر سازد.

این تحلیلگر سوری در ادامه به خبرنگار فارس گفت: در این شرایط اظهارات آمریکا و غرب در خصوص سلاح شیمایی به مثابه صدور دستور به گروهک های تروریستی برای استفاده از سلاح شیمایی است؛ سلاحی که چه بسا این گروه‌ها در اختیار داشته باشند و یا در اختیار خواهند گرفت. پیدا شدن ماسک در محل استقرار تروریست ها این احتمال را قوت می بخشد.

این کارشناس سوری افزود: بنابراین تروریست‌ها پس از ناکامی های نظامی در سوریه از این سلاح استفاده خواهند کرد تا ارتش را به استفاده از آن متهم کنند و به این ترتیب بهانه دخالت نظامی را برای آمریکا و سایر کشورهای غربی بدون موافقت شورای امنیت فراهم آورند.

حربا با اشاره به اینکه غرب در مورد عراق همین مسیر را برای حمله به آن پیمود، گفت: در این شرایط چه بسا مقدمات اعزام کمیته های بازرسی به سوریه فراهم شود کمیته های شبیه کمیته هانس بلکس که پیش ازحمله آمریکا به عراق، عازم این کشور شد.

وی افزود: این احتمال نیز وجود دارد که از نیروهای ویژه آمریکا مانند نیروهای دلتا که در اردن، ترکیه و شمال لبنان فعالیت دارند کمک گرفته شود تا این نیروها در برخی مناطقی که آمریکا مدعی است ارتش سوریه در آن از سلاح شیمایی استفاده کرده است، مستقر شده و این مناطق را در اختیار بگیرند.

حربا افزود: همه این سناریوها به نوبه خود به مثابه تجاوز و حمله به سوریه است.

وی در پاسخ به این سوال که دولت سوریه برای مقابله با این سناریوها چه راهکارهایی دارد؟ گفت: وزارت خارجه سوریه دو نامه را برای شورای امنیت و سازمان ملل ارسال کرده و در آن هشدار داده است که برخی کشورها که حامی تروریست ها هستند، سلاح شیمایی در اختیار آنان قرار می دهند.

وزارت خارجه سوریه در پیام خود، جامعه جهانی و شورای امنیت را به جلوگیری از توسل تروریستهای مسلح به سلاح شیمیایی فراخوانده است.

حربا در پایان به خبرنگار فارس گفت: باید توجه داشت که سوریه از نظر نظامی مشکلی ندارد زیرا ا کنون فقط از ده درصد امکانات وتسلیحات متعارف خود استفاده کرده و فقط بخش بسیار اندکی از نیروهای خود را به کار گرفته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٩-١٣٩١, ١٨:۵٨

   

پر مبحث ترین ها